Kako vremenske (ne)prilike utječu na naš trening?
Vremenske (ne)prilike utječu na mnogo faktora vezanih uz aktivan život. Osim što nismo previše motivirani tijekom velikih vrućina ili hladnoća, one uvelike mogu utjecati i na našu izvedbu, ali i na zdravlje tijela. Ponekad je bolje stati i pričekati bolje uvjete za trening ili im prilagoditi intenzitet fizičke aktivnosti. Evo kako vrijeme može utjecati na vaš organizam za vrijeme treninga:
1. Toplije vrijeme uzrokuje pojačani rad srca
Kada trenirate tijekom toplijih dana, tijelo usmjerava protok krvi prema koži što vam pomaže da se ohladite. To znači da manje krvi odlazi u srce zbog čega mora raditi većim naporom kako bi poslalo dovoljnu količinu krvi u ostatak tijela. Posljedica toga je brža pojava osjećaja umora.
2. Vlaga u zraku otežava hlađenje tijela
Kada se tijelo hladi, oslobađa vlagu u obliku znoja koji zatim isparava. Upravo je taj proces isparavanja zaslužan za hlađenje tijela. No u uvjetima povećane vlažnosti zraka znoj teže isparava jer je u zraku već puno vlage. Možda se tijekom cijelog procesa znojite, ali nećete osjetiti hlađenje jer znoj gotovo ne isparava.
3. Pojava toplinskih grčeva
Treniranje na visokim temperaturama može izazvati bolne mišićne grčeve poznate pod nazivom “toplinski grčevi”. Javljaju se većinom u rukama, leđima, stražnjoj loži ili trbuhu. Iako nije poznat točan uzrok ovih grčeva, liječnici ih povezuju s gubitkom tekućine i elektrolita znojenjem. Ako vas uhvate grčevi, trebate zaustaviti trening i ohladiti se, te po mogućnosti nadoknaditi tekućinu u tijelu.
4. Pojava toplinskog udara
Ako se ne ohladite na vrijeme, riskirate pojavu toplinskog udara. Toplinski udar nastaje kada vam se tijelo “pregrije”, odnosno tjelesna temperatura naraste više od 40˘C. Uzrok toplinskog udara može biti intenzivan trening u kombinaciji s visokom temperaturom i dehidracijom, a rizik od toplinskog udara povećava se ako niste navikli na trening tijekom velikih vrućina. Ovom pojavom možete ozbiljno oštetiti organe, a opasna je i po život.
5. Treningom na hladnim temperaturama možete ojačati srce
Hladnije vrijeme uzrokuje sužavanje krvnih žila zbog čega srce pojačano radi kako bi ispumpalo krv u ostatak tijela. Osobama koje imaju probleme sa srcem i krvnim žilama to predstavlja veliki problem i opasnost, zbog čega bi se prije treninga u hladnijim uvjetima trebale konzultirati s liječnikom. Međutim za osobe sa zdravim srcem i krvnim žilama ovo predstavlja priliku da ojačaju svoje srce.
6. Curenje iz nosa može biti korisno
Jedna od glavnih funkcija nosa je zagrijavanje i vlaženje zraka koji udišemo kako bismo osjetili ugodu kada stigne do naših pluća. Kako bi zrak to postigao, naš nos mu mora dodati malo vlage.Kada je vrlo hladno, zrak je obično suh, a nos pojačano radi kako bi mu dodao malo tekućine. Zbog toga postoje refleksi koji omogućuju nosu da poveća proizvodnju tekućine. Kada je proizvodnja tekućine u nosu povećana, tada se počinje izlučivati kroz nos koji se pritom zacrveni. Ovaj proces može ugrijati pluća tijekom hladnoće i olakšati trening u hladnijim mjesecima.
7. Hladnoća povećava bol u mišićima
Hladnoća uzrokuje gubitak topline u mišićima zbog čega se sužavaju i smanjuje se raspon pokreta. Kako biste spriječili bol u mišićima, potrebno ih je zagrijati barem 10 minuta prije početka treninga.