Zašto nikada ne biste smjeli „žrtvovati“ san
Već ste sigurno mnogo puta čuli da u očuvanju zdravlja i postizanju određene tjelesne spreme, odnosno fitnes ciljeva, san ima jednako važnu ulogu kao prehrana i vježbanje. San je u biti vrijeme u kojem se cijelo naše tijelo oporavlja od svih dnevnih izazova i zadataka. Za vrijeme sna skupljamo energiju za svaki sljedeći dan te odmaramo i tijelo i mozak.
San je jedna od naših osnovnih fizioloških potreba. S hranom, pićem i disanjem omogućava čovjeku funkcioniranje bez kojeg nije moguće zadovoljiti niti jednu drugu životnu potrebu.
Koliko sna je dovoljno?
Uobičajena preporuka je 7 do 9 sati sna u komadu. Naravno, nekome je potrebno nešto više, a nekome manje sna, ali generalno bismo trebali spavati u prosjeku 8 sati. Znam, neki će reći kako si ne mogu „priuštiti“ toliko sna ili da je im „nije potrebno“ toliko sna jer su se navikli na 4, 5 ili 6 sati. Ipak, postoje razlozi zašto je važno ostvariti 7 do 9 sati sna u komadu i svi bismo se trebali potruditi uspostaviti takvu naviku, odnosno rutinu spavanja.
Za što je sve san važan u kontekstu zdravlja i fitnesa?
1. Obnova mišićnog tkiva
Dok spavamo cijelo se naše tijelo obnavlja, a posebno mišići nakon odrađenog treninga. Tijekom sna luči se hormon rasta koji potom utječe na izgradnju mišića, ali sudjeluje i u pretvorbi masti u energiju. Osim toga, nedostatak sna može povećati lučenje hormona stresa (kortizola) koji negativno utječe na period oporavka.
2. Regulacija apetita i razine šećera u krvi
Što se tiče utjecaja sna na apetit, opet moramo spomenuti lučenje hormona. Ovaj put riječ je o hormonima leptin i grelin koji su zaduženi za regulaciju apetita. Točnije, hormon grelin mozgu signalizira glad, a hormon leptin zadužen je za signaliziranje osjećaja sitosti. Kad tijelo nije dovoljno odmorno, grelin se pojačano izlučuje, a leptin smanjeno.
San ima vrlo važnu ulogu i u regulaciji razine šećera u krvi. Nedovoljna količina sna (ili čak loša kvaliteta sna) može utjecati na pojavu inzulinske rezistencije – stanja u kojem, unatoč dovoljnoj razini inzulina u organizmu, raste potreba za više inzulina jer on „ne radi dobro“, odnosno oslabljen je njegov periferni učinak.
3. Mentalno zdravlje i kognitivne sposobnosti
Znate sigurno i sami kako se kad ste neispavani jednostavno ne osjećate najbolje, premda imali jako dobar dan. Kad smo neispavani često smo razdražljivi, lošije procjenjujemo sebe same, svoje osjećaje i potrebe, ali i osjećaje i stanje ljudi oko nas.
Osim toga, dovoljna količina sna pozitivno utječe na sposobnost učenja i obavljanja radnih zadataka. Kad smo odmorni i dobro naspavani lakše ćemo se koncentrirati na sve životne obveze i zadatke, a samim time i na trening.
Nikada nemojte „žrtvovati“ san
Živimo u uistinu iznimno ubrzanom i stresnom vremenu. Nastojimo biti što uspješniji u mnogo različitih uloga i često dođemo do točke u kojoj doslovno „pati“ minimalno jedan segment našeg života. Vjerujem da je većina vas bar jednom izrekla rečenicu „Nedostaje mi sati u danu“. Niste ni prvi ni zadnji, ali svi moramo osvijestiti da nije problem u premalom broju sati u danu, već u tome koliko smo si tereta zadali. Od svih aspekata san nekako najprije postane „žrtva“ našeg rasporeda, ciljeva ili ambicija. To nipošto nemojte raditi!
San je iznimno važan za naše zdravlje, dobro funkcioniranje i, na kraju krajeva, za opće zadovoljstvo životom i samim sobom. Posložite svoje prioritete, ali potrudite se svaku noć naspavati!