Donosi li vježbanje u isto doba dana bolje rezultate?
Tjelesna aktivnost i tjelesno vježbanje imaju mnogobrojne zdravstvene benefite, uključujući smanjenje kroničnih nezaraznih bolesti, optimizaciju sastava tijela i poboljšanje kvalitete života – to znamo. Međutim, svjesni smo i da se brojni ljudi u našoj okolini ne bave tjelesnom aktivnošću redovito i ne uspijevaju skupiti barem preporučenih 150 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog ili 75 minuta žustre aktivnosti tjedno. Razlozi su mnogobrojni – ponekad opravdani, ali većinom je stvar prioriteta.
Kako potaknuti ljude da krenu? Edukacijom o brojnim prednostima tjelesnog vježbanja i – stvaranjem navika! Svaki mali korak vodi sljedećem i za par mjeseci dolazi do promjene životnog stila! Prvo 5 minuta šetnje dnevno, pa 10. Zatim 10 minuta vježbanja, koje vodi do 20 minuta, pa par puta tjedno itd. Bitno je da se postave realni ciljevi i da osoba ostvaruje napredak.
Utjecaj vježbanja u isto doba dana na tjednu razinu tjelesne aktivnosti – istraživanje
Da ne ostanemo samo na mišljenjima, potkrijepit ću tvrdnje s rezultatima nedavno objavljenog istraživanja.
U istraživanju objavljenom prije mjesec dana u časopisu Obesity autori su odlučili istražiti utječe li konstantan termin vježbanja na tjednu razinu tjelesne aktivnosti kod osoba koje uspješno održavaju tjelesnu masu nakon gubitka kilograma.
Sudjelovalo je 375 ispitanika (64% žena, prosječna srednja dob je iznosila 53 godine) koji su vježbali 2 ili više dana u tjednu i da bi zadovoljili kriterij redovitosti trebali su zabilježiti vrijeme u danu kada vježbaju. Osobe koje su vježbale 2 puta tjedno trebale su imati oba treninga u istom terminu da bi ih se klasificiralo kao redovite. Isto tako, osobe koje su vježbale 3 puta tjedno morale su imati 2 ili više treninga u istom terminu, osobe koje su trenirale 4 puta tjedno morale su odraditi 3 ili više treninga u istom terminu kako bi ostali u toj klasifikaciji.
Rezultati istraživanja
Od 375 ispitanika, 255 (68.0%) je bilo okarakterizirano kao redoviti vježbači (redoviti termin), a 120 (32.0%) kao neredoviti (nisu vježbali u istom terminu).
Redoviti vježbači su imali veću frekvenciju treninga (4.8 ± 1.6 vs. 4.4 ± 1.5 d/tj), duže trajanje tjelesne aktivnosti u tjednu (350 vs. 285 min/tj) i veću vjerojatnost za ostvarivanje preporučene tjedne doze tjelesne aktivnosti (86.3% vs. 74.2%) u odnosu na neredovite vježbače.
Kod redovitih vježbača, 47.8% su bili ranojutarnji vježbači (4:00 – 8:59 sati), ali ukupna razina aktivnosti nije se razlikovala između redovitih vježbača bez obzira na dio dana u kojem je proveden trening.
Zaključak i praktične preporuke
Vježbanje u isto doba dana (neovisno radi li se o jutru, popodnevnim satima ili večeri) može pomoći u ostvarivanju više razine tjelesne aktivnosti.
Odaberite dio dana koji vam najbolje odgovara kako biste zadržali konstantu treninga, držite se rasporeda i podignite razinu zdravlja i kvalitete života!
Literatura:
Leah M. Schumacher, J. Graham Thomas, Hollie A. Raynor, Ryan E. Rhodes, Kevin C. O’Leary Rena R. Wing, Dale S. Bond. Relationship of Consistency in Timing of Exercise Performance and Exercise Levels Among Successful Weight Loss Maintainers. Obesity. 2019. DOI: https://doi.org/10.1002/oby.22535
Piše: Fitnes učilište