Zašto mišići izgledaju veće neposredno nakon treninga?
Vjerujemo da volite onaj osjećaj nakon treninga kada su vam mišići čvrsti, napeti i čine vam se većima nego inače. Tada izgledate mišićavije nego što zapravo jeste, a posebno kada stojite ispred ogledala u teretani pod odgovarajućim svjetlom i “fleksate”. Ovaj osjećaj ugodne senzacije karakteriziran je protokom krvi iz središta tijela u njegovu periferiju.
No zašto se ovaj proces javlja nakon treninga i što se događa unutar mišića kada ih “napumpate”?
Kratkoročno povećanje mišića
Kada primjerice odaberete bučicu odgovarajuće težine i počnete s treningom bicepsa, mišićna vlakna postupno se povećavaju i pritišću krvne žile koje su zaslužne za izlazak krvi iz mišića. S obzirom na to da srce pumpa krv u vaš biceps brže nego što ona može izaći, mišić postaje privremeno veći i “napumpan” krvlju. Svakim ponavljanjem tvari pod nazivom metaboliti (od kojih su neki odgovorni za osjećaj “gorenja” u mišićima na kraju serije) nakupljaju se u vašim mišićima, a posljedica toga je nakupljanje dodatne količine tekućine u mišiću koji trenirate.
Nakupljanje tekućine i krvi unutar mišića je zapravo uzrok “pumpa”. Kada završite seriju, vaš biceps izgledat će veće nego što je u stanju mirovanja. Zbog toga profesionalni bodybuilderi prije svog nastupa rade serije s velikim brojem ponavljanja kako bi na nastupu izgledali mišićavije. Međutim mišićni “pump” je kratkoročan te se mišići nakon kratkog vremena vraćaju u normalno stanje.
Vrsta treninga i mišićni “pump”
Pojedine vrste treninga snage neće utjecati na povećanje mišića neposredno nakon zadnje serije. Programi treninga snage koji uključuju mali broj ponavljanja s korištenjem velikih težina i dužim odmorom između serija neće previše “napumpati” mišiće. Mali broj ponavljanja omogućuje manje nakupljanje metabolita i manje vremena za nakupljanje krvi u vašim mišićima. Isto tako, ako se dugo odmarate između serija, vaše tijelo ima dovoljno vremena za prijenos metabolita iz mišića prije sljedeće serije.
Vodi li ova pojava mišićnom rastu?
Istraživanje u SAD-u 2015. godine bavilo se uspoređivanjem dvije različite vrste treninga u periodu od 8 tjedana. Prva skupina ispitanika radila je 4 serije s 10-12 ponavljanja uz jednu minutu odmora između svake serije. Druga skupina radila je iste vježbe s istim brojem serija, ali koristila je velike težine i 3-5 ponavljanja te je odmarala 3 minute između serija. Ako je krvni “pump” neophodan za rast mišića, očekivano je da će skupina koja je radila više ponavljanja ostvariti bolje rezultate. Međutim to se nije dogodilo, već su obje skupine ostvarile jednake rezultate.
Iako je korištenje većih težina s manjim brojem ponavljanja postalo trend za ostvarivanje rezultata, krvni “pump” ne mora nužno utjecati na mišićni rast. Međutim trening koji vodi do ove pojave omogućuje vam dobre uvjete za povećanje mišićne mase i snage, a kombinacija obje vrste treninga može vam pomoći da ostvarite maksimalne rezultate.