Sve što trebate znati o kolagenu

U posljednje vrijeme sve se više govori o kolagenu i njegovim prednostima. Ipak, mnogi još uvijek ne znaju što je kolagen i koja je njegova funkcija u tijelu. Kolagen nije samo pomodnost ili trend, već ima puno pozitivnih učinaka na našu kožu, kosu, nokte, zglobove, kosti i mozak.
Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom tijelu. Jedan je od glavnih gradivnih dijelova kostiju, kože, mišića i vezivnog tkiva. Nalazi se i u mnogim drugim dijelovima tijela kao što su krvne žile, rožnica ili zubi. Kolagen možete smatrati “ljepilom” koje sve drži zajedno. Isto tako, sam korijen riječi, izveden iz grčke riječi “kólla”, znači ljepilo.
Uloga kolagena u našem tijelu
Postoji 16 vrsta kolagena. Četiri glavne vrste kolagena su tip I, II, III i IV.
Za što je točno odgovorna svaka vrsta kolagena detaljno je opisano u nastavku:
- Tip I: Ovaj tip predstavlja 90% kolagena u našem tijelu i napravljen je od gustih vlakana. Pruža strukturu kože, kostiju, kuta, vlaknaste hrskavice, vezivnog tkiva i zuba.
- Tip II: Ova vrsta izrađena je od manjih vlakana i nalazi se u elastičnoj hrskavici koja smiruje naše zglobove.
- Tip III: Ovaj tip podržava strukturu mišića, organa i arterija.
- Tip IV: Ovaj tip pomaže kod filtracije i nalazi se u slojevima kože.
Kako starite, vaše tijelo proizvodi sve manje i manje kvalitetnog kolagena. Jedan od prvih znakova uočava se na koži jer koža postaje manje čvrsta i podatna. Hrskavica također s godinama slabi.
Hranjive tvari koje povećavaju proizvodnju kolagena
Kolagen nastaje iz prokolagena. Vaše tijelo stvara kolagen uz pomoć dvije aminokiseline – glicina i prolina. Dio toga je i vitamin C.
Da biste svom tijelu pomogli u proizvodnji ovog važnog proteina, preporučujemo vam da unosite sljedeće hranjive sastojke:
- Vitamin C: agrumi, paprika i jagode.
- Prolin: proteini, pšenične klice, mliječni proizvodi, kupus, šparoge i gljive.
- Glicin: svinjska koža, pileća koža i želatina.
- Bakar: meso, sjemenke sezama, kakao u prahu, indijski orah i leća.
Uz gore navedeno, vašem tijelu trebaju visokokvalitetni proteini koji sadrže aminokiseline potrebne za stvaranje novih proteina. To su meso, perad, plodovi mora, mliječni proizvodi, mahunarke i tofu.
Faktori koji negativno utječu na kolagen
1. Jedete previše šećera i rafiniranih ugljikohidrata
Šećer ometa sposobnost regeneracije kolagena. Zbog toga se preporučuje konzumacija dodanih šećera i rafiniranih ugljikohidrata, koju trebate svesti na najmanju moguću mjeru.
2. Pretjerano izlaganje suncu
Ultraljubičaste zrake mogu smanjiti stvaranje kolagena, zbog čega se ne preporučuje pretjerano izlaganje suncu.
3. Pušenje
Pušenje također smanjuje proizvodnju kolagena te usporava zacjeljivanje rana i uzrokuje bore.
Prednosti kolagena kao dodatka prehrani
1. Mišićna masa
Studija iz 2019. godine na muškarcima koji žive aktivno otkrila je da kombinacija dodataka peptida kolagena i treninga snage utječe na povećanje mišićne mase.
2. Artritis
Jedna od studija iz 2017. godine pokazala je da unos kolagena igra važnu ulogu u sporijem razvoju i napredovanju ove bolesti.
3. Elastičnost kože
Studija iz 2019. godine pokazala je da su žene koje su uzimale dodatak kolagena primijetile poboljšanje izgleda i elastičnosti svoje kože. Kolagen se također koristi u raznim tretmanima za poboljšanje izgleda i smanjenje bora.
Suplementi kolagena mogu se naći u obliku praha ili tableta. Prah se lako može dodati u prehranu ili umiješati u pića, juhe ili deserte.