Pet temeljnih pravila u fitnessu

Ako ste početnik ili tek planirate početi vježbati, možda vam se čini kako je cijeli taj fitness “put” vrlo kompliciran. Možda mislite da ćete se teško snaći u čitavom procesu prelaska na aktivni životni stil i redovito vježbanje. Ili da to pak nije za vas.
Potpuno je razumljivo i normalno osjećati se nesigurno na početku. U bilo čemu što radimo postajemo s vremenom sve bolji i bolji – to je prirodni proces. Isto je i s vježbanjem. Treba “samo” krenuti i prepustiti se.
Ipak, treba pripaziti i u treninge krenuti polako, smisleno i (idealno) uz stručnu pomoć, a ne bezglavo srljati i krenuti “samo jako” bez ikakvog plana i, bar osnovnih, informacija.
Zato vam danas donosimo 5 temeljnih pravila u fitnessu kojih morate biti svjesni bilo da ste napredni rekreativac, početnik ili ako pak tek planirate krenuti s vježbanjem.
Držite se osnova ili “keep it simple”
Cilj fitnessa trebao bi biti vrlo jednostavan – unaprijediti tjelesne sposobnosti i usavršiti pokrete koje koristimo u svakodnevnom životu (tzv. temeljne obrasce kretanja). Stoga i vježbe koje biramo, posebno u početku, moraju biti funkcionalne, odnosno moraju na neki način “imitirati” pokrete koje koristimo svakodnevno. Zato su čučanj (spuštanje), mrtvo dizanje (podizanje tereta), sklek, prsni ili rameni potisak (potisci) te zgibovi ili veslanje (povlaci) osnove koje biste morali naučiti pravilno izvoditi kako biste kasnije, ako želite, u svoj trening mogli ubaciti i neke druge vježbe. Samo s ovim vježbama možete napraviti genijalne treninge, odnosno setove.
Kvaliteta prije kvantitete
Ovo pravilo može se nadovezati na prethodno, a odnosi se i na trajanje treninga, broj treninga u tjednu, ali i na broj vježbi u jednom treningu. Da bi bio dobar, trening ne mora trajati do beskraja. Važno je pametno strukturirati trening i sve vježbe izvesti koncentrirano, a ne na brzinu odraditi što više vježbi. Također, ne valja pretjerivati ni s brojem treninga u tjednu, pogotovo ako ste početnik. Mišićima treba kvalitetan odmor, a nižući upalu na upalu samo riskirate ozbiljnu ozljedu.
Budite redoviti
Redovitost je definitivno najveći izazov većini vježbača, pogotovo početnicima. Jednom kad vam vježbanje „uđe pod kožu“ i postane prioritet, nećete imati problema s motivacijom i redovnim odlascima na trening. Naravno, do te faze treba doći, a da bi vam vježbanje postalo navika ne smijete odustati. Čak i ako propustite nekoliko treninga, nemojte dozvoliti da vas to demotivira. Nastavite kao da pauze nije bilo i nemojte čekati ponedjeljak ili prvi u mjesecu za povratak na trening.
Simetrija
Simetrija je vrlo važna, mnogo važnija nego što nam se možda nekad čini. Osim simetrije između pojedinih dijelova tijela (sjetimo se dobro nam poznatih „nabildanih“ likova iz teretane kojima se ni vrat ne vidi, ali zato im noge izgledaju poput čačkalica), tu je i simetrija lijeve i desne strane. Iako je to sigurno većini jasno, valja napomenuti – uvijek vježbu napravite i s jednom i drugom nogom/rukom, odnosno i na jednu i na drugu stranu.
Ne preskači zagrijavanje
Prije samog treninga važno je pripremiti tijelo na napore koji ga očekuju. Zagrijavanjem doslovno dovodimo tijelo, odnosno mišiće, zglobove i ostale strukture na „radnu temperaturu“ kako bismo što kvalitetnije odradili trening. Hoće li vaše zagrijavanje biti neki kardio, neki lagani bodyweight flow ili pak neki tabata set – ovisi o vašim preferencijama i treningu koji slijedi. U svakom slučaju, nemojte ga preskakati.
Mogli bismo sad nabrajati još pravila i važnih naputaka, ali za početak je to to. Informirajte se i samo hrabro!