Može li hodanje biti oblik treninga?
U današnje vrijeme obilježeno primarno sedentarnim načinom života, nužno je sve više pažnje posvetiti hodanju. Svaki pametni telefon u svojim postavkama ima neku od brojnih aplikacija koje sadrže, između ostalog, i brojač koraka. Pametni satovi su također postali vrlo popularni, a oni osim samog brojanja i praćenja koraka sadrže i brojne druge postavke kojima možemo pratiti različite komponente iz kategorije „zdravog životnog stila“.
Hodanje je temeljni obrazac kretanja i čitavo naše tijelo „dizajnirano“ je upravo u skladu s potrebama koje kretnja u prostoru zahtijeva. Ipak, koliko god bili predodređeni i stvoreni za hodanje, nekako smo uspjeli potpuno zanemariti ovu važnu komponentu našeg bivanja. Na poslu smo u većini slučajeva prikovani za radni stol i kompjuter, na posao i s posla najčešće idemo automobilom ili javnim prijevozom, a u slobodno vrijeme mnogi također sjede – bilo u kafiću, bilo pred televizorom.
Ukratko – doveli smo se u situaciju da nam hodanje, koje bi trebalo biti uobičajen dio naše svakodnevice, predstavlja tjelovježbu. Kada dosegnemo „slavnih“ 10000 koraka koje su nam aplikacije na našim pametnim telefonima i satovima zadale kao cilj, ponosni smo i osjećamo se kao da smo trenirali.
Ipak, moramo biti iskreni sami sa sobom. Je li „klasično“ hodanje uistinu dovoljno? Možemo li hodanje nazivati vježbom, odnosno treningom? Odgovor na ova pitanja ovisi o tome kome ih postavljate.
Hodanje u funkciji zdravlja
Ako pitate liječnike obiteljske medicine, vrlo vjerojatno će vam reći kako je hodanje optimalna aktivnost koju preporučuju većini svojih pacijenata, posebno onima starije životne dobi te pacijentima s ili u riziku od razvoja različitih kroničnih bolesti, s naglaskom na kardiovaskularne bolesti. Iz njihove perspektive to je potpuno razumljivo. Hodanje je uistinu jedna od najsigurnijih aktivnosti. Šanse za ozljedu prilikom hodanja su minimalne, hodati se može svugdje i ne zahtijeva nikakvu posebnu opremu. Također, hodanje je optimalna početna točka u poboljšanju zdravlja i tjelesne spreme za osobe koje se bore s prekomjernom tjelesnom težinom ili pak za one koji boluju ili su u riziku od spomenutih kroničnih bolesti.
Hodanje kao trening – ima li smisla?
Kada je riječ o mlađoj populaciji bez nekih značajnih zdravstvenih rizika, hodanje kao takvo, bez neke dodatne tjelesne aktivnosti, teško može ublažiti posljedice sedentarnog životnog stila.
Svjetska zdravstvena organizacija u svojim generalnim preporukama o tjelesnoj aktivnosti za odraslu populaciju u dobi između 18 i 64 godine preporučuje 2 do 3 puta tjedno kardio treninga te 2 puta tjedno trening snage koji podrazumijeva aktivaciju velikih mišićnih skupina. Također, preporuka je da aktivnost umjerenog intenziteta traje najmanje 150 minuta tjedno, a ona visokog intenziteta najmanje 75 minuta.
Hodanje eventualno možemo svrstati u aktivnost umjerenog intenziteta, ali samo ako je riječ o žustrom hodanju ili pak hodanju uzbrdo. Stoga lako možemo zaključiti kako samo hodanje, makar ono bilo i duljeg trajanja od gore navedenog, nije sasvim dovoljno.
Ipak, prilikom odabira kardio aktivnosti koju ćete kombinirati s treningom snage, svakako u obzir možete uzeti hodanje. Naravno, bilo bi poželjno da, ako odabirete hodanje kao kardio aktivnost, malo povećate intenzitet te aktivnosti. Stoga umjesto „klasičnog“ hodanja, odnosno šetnje, isprobajte sljedeće:
- Hodanje uzbrdo
- Hodanje u intervalima
- Žustro hodanje
- Nordijsko hodanje
Svakako je važno napomenuti kako je bilo kakva tjelesna aktivnost bolja nego odsustvo iste. Stoga je i hodanje ponekad sasvim dovoljno, ali ako za cilj imamo poboljšanje zdravlja, tjelesne spreme ili pak neki drugi specifični fitness cilj, potrebno je uključiti neku intenzivniju i strukturiranu aktivnost.
Hodajte što je moguće više, ali pronađite i dodatnu aktivnost u kojoj ćete uživati i usput unaprijediti svoje zdravlje!