6 znakova da imate nezdravi odnos s vježbanjem
Dosljednost u treningu ključan je faktor za uspjeh, no kod nekih vježbača to se može pretvoriti u pravu ovisnost i nezdravi odnos s fizičkom aktivnošću. Takav odnos sa sobom nosi brojne negativne posljedice koje vas mogu čak spriječiti da nastavite ganjati svoje ciljeve u fitnessu. U nastavku saznajte u kojim situacijama razvijate nezdravi odnos s fizičkom aktivnošću.
1. Precjenjujete posljedice propuštanja treninga
Ako preskočite trening – čak i jednom – osjećate se krivo ili tjeskobno. Nedostatak treninga ima gotovo katastrofalnu posljedicu za pojedine ljude. Mnogi se brinu da će se odmah udebljati, izgubiti mišiće ili ispasti iz svoje rutine. Istina, dosljednost vježbanju je važna – ali isto tako i predanost vašem mentalnom zdravlju.
2. Vježbate čak i kad znate da je to loše za vaše tijelo
Trening manjeg intenziteta kao oporavak od ozljede je jedno; pretjerivanje s treninzima kada znate da je to loše za vas je drugo. Čak i elitni sportaši moraju shvatiti važnost oporavka i pravilne prehrane. Ne biste se trebali probijati kroz bol, krv ili moguće ozbiljne ozljede samo zato što mislite da će vas naporni trening dovesti do rezultata.
U jednom istraživanju, istraživači su anketirali gotovo 250 rekreativnih trkača i otkrili da su “opsesivno strastveni” trkači prijavili daleko više ozljeda povezanih s trčanjem od onih koji su u svom pristupu bili “manje strastveni”.
3. Vježbate u nesigurnim uvjetima
Trčite li na ledu ili snijegu? Plivate li tijekom oluje? Trenirate li s utezima kada imate probavne smetnje? Vaša kondicija nikada ne smije biti prije vaše sigurnosti i zdravlja. Za mnoge kompulzivne vježbače ništa ne dolazi između njihove rutine – ni ozljede, bolesti, loše vrijeme ili nesigurno okruženje. Međutim to može biti pogubno za vaše zdravlje.
4. Zbog treninga nemate društveni život
Uravnotežen način života znači odvojiti vrijeme za trening – ali i omogućiti određenu fleksibilnost u rasporedu. U konačnici, fitness bi trebao biti jedna od mnogih zabavnih stvari u vašem životu, uključujući rođendanske zabave s prijateljima, obiteljske događaje i sl. Trebale bi postojati druge aktivnosti koje vam donose radost osim treninga.
5. Previše ste usredotočeni na sagorijevanje kalorija
Svi znamo da vježbanje troši kalorije, a stvaranje kalorijskog deficita važan je dio učinkovitog plana mršavljenja. No ako stalno pokušavate potrošiti hranu na pokretnoj traci čim pojedete nešto, trebali biste razmisliti o promjeni pristupa, jer je to dobar preduvjet za poremećaje u prehrani.
6. Previše vežete svoje treninge uz svoj izgled
Misli poput “Udebljat ću se ako danas ne vježbam”, “Bezvrijedan sam ako ne pretrčim 10 kilometara” ili “Moj partner/partnerica neće me smatrati privlačnim/privlačnom ako ne vježbam tri sata dnevno”; sve su znakovi nezdrave veze s vježbanjem.
To je povezano s onim ranije spomenutim katastrofalnim osjećajima krivnje i tjeskobe, ali imajte na umu da vaši treninzi nisu vezani uz vašu vlastitu vrijednost, atraktivnost, pa čak i težinu, a stvaranje mjesta za druge stvari u vašem životu uvijek je korisno i za vašu sreću i za zdravlje.