6 namirnica koje su zdravije ako ih jedete sirove

Ako ste u svoju prehranu uklopili puno voća i povrća, na dobrom ste putu da održite dug i zdrav život i ostvarite željene rezultate u fitnessu. Međutim sama konzumacija ovih namirnica ne znači da više ne možete unaprijediti svoju prehranu. Ako ju želite dovesti na višu razinu, trebali biste razmisliti i u kojem obliku konzumirate voće i povrće te kako ga pripremate (ili ne pripremate u ovom slučaju). Neke namirnice zdravije su ako se jedu sirove jer termička obrada može lišiti vaše omiljeno voće ili povrće ključnih hranjivih tvari za zdravlje organizma ili napredak u treningu. Zbog toga smo izdvojili 6 namirnica koje biste od danas mogli probati pojesti u sirovom obliku.
1. Cikla
Cikla možda ima visok udio ugljikohidrata, ali bogata je mnogim ljekovitim učincima. Ovo povrće sadrži veliku količinu vlakana, vitamina C, kalija, mangana i folata zbog čega utječe na jačanje imuniteta, poboljšanje izdržljivosti, smanjenje upala i regulaciju krvnog tlaka. Kuhanjem cikle gubi se oko 25% folata, zbog čega se preporučuje konzumacija u sirovom obliku. Ako niste obožavatelj ovog povrća zbog okusa, ciklu možete uklopiti u svoju salatu s drugim povrćem.
2. Brokula
Za bezbroj ljekovitih učinaka brokule zaslužna je velika količina vitamina C, kalcija, kalija, proteina i mnogih drugih hranjivih tvari. Jedna od njih je sulforafan – tvar koja djeluje protiv stanica raka, snižava krvni tlak, poboljšava zdravlje srca i opskrbljuje tijelo antioksidansima koji sprječavaju starenje i jačaju imunitet. Prema istraživanju iz Journal of Agricultural and Food Chemistry, osobe koje su konzumirale sirovu brokulu apsorbirale su sulforafan brže i u većim količinama od ispitanika koji su konzumirali kuhanu brokulu.
3. Luk
Ista tvar koja izaziva suze na vaše lice kada režete luk djeluje i ljekovito. Riječ je o fitonutrijentu zvanom alicin, koji pomaže u smanjenju apetita, sprječavanju raka, promicanju zdravlja srca i krvnih žila te smanjenju visokog krvnog tlaka. Kada jedete sirovi luk, opskrbljujete tijelo s više alicina nego kada ga termički obrađujete. Osim alicina, luk sadrži i kvercetin – bioflavonoid koji djeluje protiv gljivica, upala i bakterija te sudjeluje u borbi protiv viroza.
4. Češnjak
Češće ga koristimo dok kuhamo, no češnjak vas u sirovom obliku može opskrbiti alicinom kao i luk. Jedno istraživanje pokazalo je da konzumacija sirovog češnjaka dva ili više puta tjedno smanjuje rizik od raka pluća. Ove prednosti možete ostvariti i ako jedete kuhani ili pirjani češnjak, ali trebali biste ga u tom slučaju jesti u puno većoj količini.
5. Kokos
Konzumiranje sirove tekućine iz kokosa u velikim količinama može nadoknaditi tjelesne tekućine bolje od obične vode, a ulje koje dolazi iz mesa kokosa sadrži zdrave masti koje jačaju i mozak i srce.
6. Orašasti plodovi
Iako sadrže više kalorija u odnosu na većinu navedenih namirnica, orašasti plodovi su glavni izvor zdravih masti koje vam mogu pomoći uravnotežiti prehranu. Ove masnoće zapravo vam pomažu smanjiti loš kolesterol i rizik od stvaranja krvnih ugrušaka te tako pozitivno utječu na zdravlje krvnih žila. Stoga birajte bademe, indijske oraščiće, lješnjake i druge vrste orašastih plodova koje nisu pržene u ulju i nemaju dodane soli. Sirovi orašasti plodovi sadrže više željeza, magnezija i ne sadrže GMO ulja.