5 zdravih vrsta tjestenine za pripremu ukusnih obroka
Tjestenina često ima lošu reputaciju kada su u pitanju mnoge današnje dijete s malo ugljikohidrata. Međutim, tjestenina može biti zdrava, ali to ovisi o vrsti tjestenine koju jedete, kao i o načinu pripreme. Danas možete jesti tjesteninu od riže, kvinoje, leće, slanutka i još puno drugih vrsta. U nastavku smo izdvojili nekoliko vrsta zdrave tjestenine koje već danas možete uklopiti u svoju prehranu i iskoristiti zdravu alternativu za pripremu ukusnih obroka.
1. Tjestenina od slanutka
Ova vrsta tjestenine pravi se od sušenog slanutka i ne sadrži gluten, zbog čega je odlična za osobe koje imaju intoleranciju na ovu tvar. Tjestenina od slanutka zasitit će vas zahvaljujući dvije ključne hranjive tvari. Prednost svake tjestenine pravljene od mahunarke, poput tjestenine od slanutka, je to što sadrži više vlakna i proteina od tipičnih integralnih tjestenina. Rezanci od slanutka tvrđi su od uobičajene tjestenine i izvrsni su ako više volite tjesteninu al dente, a ne postaju kašaste kada malo duže odstoje.
2. Tjestenina od leće
Tjestenina od leće bogata je proteinima duplo više od obične tjestenine. Tih nekoliko grama proteina više može biti velika prednost ako ste vegetarijanac ili vegan. Osim proteina, bogata je i vlaknima, a kao i tjestenina od slanutka pogodna je za osobe koje su intolerantne na gluten. Jedna od velikih prednosti ove tjestenine je što se sporije razgrađuje od obične. Ugljikohidrati će se sporije apsorbirati zbog većeg sadržaja vlakana i proteina, što ima drugačiji utjecaj na šećer u krvi.
3. Tjestenina od špinata
Tjestenine od povrća, poput tjestenine od svježeg špinata, sadrže više hranjivih tvari u odnosu na uobičajene tjestenine. Špinat ima malo kalorija i puno vitamina A – hranjive tvari koja koristi zdravlju vaših očiju. Špinat također sadrži dobru dozu antioksidansa – spojeva koji pomažu u zaštiti vaših stanica od oštećenja. Uz to, tjestenina od špinata sadrži zdravu količinu željeza te vas opskrbljuje malom količinom folata – vitamina B skupine koji pomaže u sprječavanju urođenih mana, i tiamina, odnosno drugog vitamina B skupine koji vam pomaže da hranu pretvorite u energiju.
4. Tjestenina od riže
Rižini rezanci zdrava su alternativa rezancima za one koji ne mogu jesti pšenicu ili koji su na dijeti bez glutena. Rezanci su napravljeni od rižinog brašna umjesto pšeničnog, tako da ne sadrže gluten. Ova vrsta tjestenine također ima malo masnoće. S 1,8 grama vlakana po šalici nema toliko vlakana kao integralna tjestenina, ali rezanci od riže daju male količine proteina, željeza i cinka.
5. Tjestenina od kvinoje
Tjestenina od kvinoje, koja je omiljena među onima koji provode paleo prehranu, bogata je vlaknima i proteinima, što je čini izvrsnom opcijom i za vegane i vegetarijance. Bez glutena je i smatra se jednim od najmanje alergenih žitarica. Većina tjestenina od kvinoje kupljenih u trgovini uključuje mješavinu riže i pomalo orašastog okusa.