Zašto se usred noći budite gladni?
Svatko tko se nekada probudio u 3 ujutro s kruljenjem želuca vjerojatno se zapitao: “Je li uopće normalno biti ovako gladan u ovo doba?”
Razina gladi, koja je djelomično regulirana našim cirkadijalnim ritmom, općenito raste tijekom dana, a najviša je navečer i opada tijekom kasnih noćnih sati. Ako ustajete u gluho doba noći s velikom željom za hranom, trebali biste se zapitati što je tome uzrok. Možda ste gladni u noćnim satima jer:
1. Ne jedete dovoljno tijekom dana
Ako tijekom dana ne unosite dovoljno kalorija, možda ćete se usred noći probuditi s kruljenjem u želucu. Kada držite dijetu ili na bilo koji način ograničavate kalorijski unos, na primjer preskakanjem obroka ili pretjeranim vježbanjem, možda nećete konzumirati dovoljno kalorija, što može uzrokovati glad tijekom noći. Imajte na umu da bi svako povećanje ili promjena uobičajene tjelesne aktivnosti – poput, recimo, treninga za utrku ili započinjanja nove rutine vježbanja – moglo imati ulogu. Ovisno o intenzitetu novog režima vježbanja, možda ćete trebati pojesti malo više da biste imali dovoljno energije za tu aktivnost.
2. Ne spavate dovoljno
Neka eksperimentalna istraživanja povezivala su nedostatak sna s povećanim apetitom. Ako netko kontinuirano ne spava dovoljno, to bi moglo rezultirati povećanim apetitom tijekom dana i noći.
Manjak sna može izbaciti iz ravnoteže hormone koji reguliraju apetit (grelin i leptin) zbog čega možete ogladnjeti i posezati za hranom s visokim udjelom ugljikohidrata čak i u kasnim noćnim satima.
3. Često ste pod stresom
Ponekad nije glad ta koja vam ne da spavati – to može biti odgovor vašeg tijela na stresan period u vašem životu. Kada ne možete prestati razmišljati o stresnim situacijama, možda ćete utjehu potražiti upravo u hrani.
Emocionalno prejedanje zasigurno može usporiti misaone procese – ako vaše tijelo probavlja hranu, onda ste možda rastreseni od tjeskobe koja vas drži budnima. To je učinkovit način da odvratite negativne misli i usredotočite se na jelo. Naravno, sasvim je u redu pronaći zadovoljstvo u hrani, samo poradite na tome da otkrijete osnovni uzrok svoje brige jer ako se ne pobrinete za svoju anksioznost, to može naštetiti vašem zdravlju.
4. Patite od poremećaja u prehrani
Ako imate naviku zaviriti u hladnjak nekoliko puta tjedno već mjesecima, to bi mogao biti znak poremećaja koji se naziva “sindrom noćne prehrane” ili NES (eng. night eating syndrome).
Osobe s NES-om konzumiraju značajan dio dnevnih kalorija nakon večere (s malo želje za jelom ranije tijekom dana), a mogu se nositi s problemima raspoloženja koji se pogoršaju navečer, imaju problema sa spavanjem i vjeruju da moraju nešto pojesti da uspiju zaspati. Procjenjuje se da 1,5% stanovništva može patiti od sindroma noćne prehrane, iako bi stvarna brojka mogla biti i veća. Najbolje bi bilo da razgovarate sa svojim liječnikom ili stručnjakom za mentalno zdravlje ako mislite da imate NES.
Što poduzeti ako ste gladni noću?
Ako konzumirate dovoljno hrane tijekom dana, glad u kasnim noćnim satima ne bi se trebala prečesto javljati. No ako se i dalje budite gladni usred noći, pokušajte pojesti lagani međuobrok sat ili dva prije nego što legnete u krevet. Pokušajte jesti hranu poput grčkog jogurta i zobenih pahuljica ili posnog sira i integralnih krekera. Veći obroci mogli bi vam poremetiti san i zato ciljajte na manje porcije prije nego što legnete u krevet. Više o zdravim snackovima u kojima možete uživati prije spavanja bez straha od debljanja možete pročitati u ovom članku.