YO-YO efekt – opasnosti su stvarne
Svakoga smo dana izloženi bombardiranju o raznim dijetama koje obećavaju brzi i trajni gubitak masnog tkiva, kolutića na nezgodnim mjestima i savršeni izgled. Mnoge od tih dijeta nisu adekvatne, zanemaruju važnost treninga i nisu održive na duge staze. I nije samo to, mnoge vas izlažu i dobro poznatom yo – yo efektu. Za one koji nisu upoznati s terminom to znači ponovno nakupljanje svih tih kilograma i vraćanje na staro nakon prestanka „dijetalnog režima“.
Tmurna je istina kako ti povratci na staro nekad zapravo znače povratak na još gore. Započinjanje dijete, pa prestanak, ponovno nakupljanje kilograma, potom ponovni mukotrpni početak dijete i tko zna što sve nakon toga naziva se yo-yo efektom.
Ova pojava nije nimalo bezazlena i skriva mnoge opasnosti stoga treba biti na velikom oprezu i ne postati žrtva začaranog kruga.
Na ovaj efekt tim više moraju paziti pojedinci koji imaju povijest borbe s lošim prehrambenim izborima. Ne pričamo o povremenom cheat mealu, već o posljedicama prejedanja procesiranim šećerima i jednostavnim ugljikohidratima.
Rizici na koje morate računati
Bitno je paziti na masnoće u tijelu, bitno je paziti na indeks tjelesne mase, biti zdrav, privlačan, pokretan i snažan. No bitno je i kako dolazite do ovih ciljeva. Ako zanemarujete uporan trening i razvoj bazalnog metabolizma te se gotovo potpuno oslonite na restriktivne dijete koje vam „zagorčavaju“ život i koje zapravo uopće ne volite onda imate velike šanse za razvoj yo-yo efekta. Ponovno nakupljanje kilograma na žalost nosi i stvarne opasnosti po organizam.
Usporava metabolizam
Kada tijelo izložite restriktivnim dijetama i doslovno gladujete ne radite ništa dobro. Možda i izgubite kilograme, ali tijelo će zapravo oslabiti, a metabolizam usporiti kako bi se „održao na životu“. Bit ćete gladni, vjerojatno lošeg raspoloženja, a usporavanje metabolizma vjerojatno će jednom kada se vratite starim navikama samo pridonijeti nakupljanju kilograma. Drugim riječima, dobro ste zeznuli sami sebe.
Poremećaji jedenja
Ovdje se radi o ozbiljnim psihološkim poremećajima kao posljedici yo-yo efekta. Nezdravi odnos prema hrani njima se zapravo samo potencira pa hranu ili „mrzite“ ili ju zaista pretjerano volite. I obično jedno slijedi drugo. Posljedice mogu biti pretilost, ali i anoreksija ili bulimija.
Više masti na trbuhu i dijabetes
Yo-yo efekt pridonosi razvoju visceralnog masnog tkiva. Da, to je ono opasno masno tkivo koje se nalazi duboko pod kožom i odgovorno je za srčane udare, bolesti krvnih žila, moždane udare i ostale životno opasne situacije. Osim toga riskirate i neprirodne skokove u razini glukoze te obolijevanje od dijabetesa tipa 2. To je tako jer naime doslovno izluđujete svoje tijelo i ono odgovara reakcijama koje mu zaista čine zlo.
Manje mišićne mase
Bez mišića nema ni snage, ni dobrog treninga, ni mobilnosti ni zadovoljstva, a upravo svoje mišiće sabotirate kad ciklički gubite i dobivate kilograme zbog nezdravih dijetalnih režima. Bitno je znati kako vi ne morate nužno gubiti kilograme da bi se vaše tijelo mijenjalo. Izgubite li kilogram masnoće i dobijete kilogram mišića broj na vagi se možda neće promijeniti, no vaše tijelo svakako hoće.