Što se događa vašem tijelu kada imate lošu posturu?

Bez obzira na to koliko ste aktivni i koliko vremena provodite radeći na svom tijelu, često ne obraćate pažnju na svoje držanje. Uvjete za pogoršanje posture stvarate kada dugo gledate u svoj mobitel ili tablet, ali i kada dugo sjedite. Iako vam se čini da nije toliko važna, loše držanje može dovesti do bolova i ozljeda koji vam mogu otežati bavljenje drugim aktivnostima. Osim bolova u vratu, leđima, pa čak i stopalima, možete se dovesti u stanje kada loša postura utječe i na dijelove tijela za koje nikada ne biste očekivali da mogu biti njome biti oštećeni. Evo koji dijelovi tijela najviše stradaju zbog lošeg držanja:
Vrat i glava
Loša postura opterećuje mišiće na stražnjem dijelu glave. Time se vrši pritisak na živce koji se nalaze u tom području, a rezultat toga je glavobolja. Problemi se javljaju i kad neprestano gledate u mobitel ili tablet jer za svaki centimetar kada nagnete glavu prema naprijed težina pada na vrh kralježnice, pa time strada i vrat.
Čeljust
Navedeni položaj glave prema naprijed opterećuje i temporomandibularni zglob, što može uzrokovati bol i probleme kod otvaranja čeljusti.
Cirkulacija
Loše držanje također utječe i na krvožilni sustav vršeći pritisak na krvne žile. Kao rezultat toga, krv ne može cirkulirati slobodno u vašem tijelu, što može dovesti do osjećaja slabosti, manjka energije i umora. Također, kada imate lošu posturu, vaši zglobovi i mišići rade više i troše više energije zbog čega se brže umarate.
Ramena
Lošom posturom možete oštetiti i ramena jer tako pritišćete rotatornu manšetu, odnosno grupu mišića i tetiva koji povezuju nadlakticu s ramenom. To može uzrokovati puknuće manšete i nastanak boli i slabost u ramenu.
Leđa
Zdrava leđa imaju tri prirodne krivulje: unutarnju krivulju na vašem vratu, vanjsku krivulju na gornjem dijelu leđa i unutarnju krivulju na donjem dijelu leđa. Kada stojite uspravno, čuvate pravilan oblik tih krivulja. Međutim nepravilnim držanjem narušavate njihov oblik i to može izazvati bol u leđima. Bol u leđima također može izazvati i slabost trbušnih mišića.
Disanje
Loša postura stvara pritisak u području prsa, što znači da se vaša dijafragma ne može u potpunosti otvoriti kada dišete. Tako ne opskrbljujete tijelo s dovoljno kisika, a rezultat toga često je umor i slabost.
Probavni sustav
Ako ste nagnuti prema naprijed dok jedete, to može izazvati žgaravicu, odnosno potjerati želučanu kiselinu u pogrešnom smjeru (prema vašem jednjaku). Krvne žile u vašem probavnom sustavu također stradavaju, što zauzvrat može usporiti probavu.
Donji dio tijela
Kada ste pogrbljeni, većinom hodate nagnuti prema naprijed, što može dovesti do bolova u koljenu. Loša postura uzrokuje naprezanje zglobova i loše poravnanje kukova, što također može opteretiti koljena i uzrokovati bol i ozljede.
Kako poboljšati posturu?
Posturu možete popraviti pravilnim sjedenjem. Držite noge stalno na podu, a koljena bi trebala biti u razini kukova ili ispod, dok podlaktice trebaju biti paralelne s tlom. Ako imate poteškoća u održavanju ovog položaja, obavezno sjedite na stolici s dobrim naslonom, kako biste se oslonili na niži i srednji dio leđa i održavali uspravan položaj. Svoje držanje možete poboljšati i treningom, odnosno vježbama za jačanje corea, a ovo su neke od njih.