Zdrave zamjene za hranu koja loše utječe na imunitet

S obzirom na to da mnogi od nas u posljednje vrijeme vode brigu o zdravlju puno više nego prije, pridržavamo se nekih higijenskih i životnih navika u većoj mjeri. Češće peremo ruke, dezinficiramo predmete koje smo unijeli u svoje domove, ne diramo lice, trudimo se spavati dovoljno, uzimamo suplemente za jačanje imuniteta… Iako je sve ovo korisno kako bismo očuvali zdravlje, često zanemarujemo najvažniji faktor koji nam pomaže u jačanju imuniteta, a to je prehrana.
Kako prehrana utječe na imunitet?
Kako biste ojačali svoj imunitet, potrebno je konzumirati hranu bogatu vitaminima i mineralima. Vitamini A, C, E i D te minerali željezo i cink mogu ojačati imunološki sustav zbog čega biste trebali u svoju prehranu uklopiti hranu bogatu ovim nutrijentima. Isto tako, ono što jedemo utječe i na smanjenje ili jačanje upalnih procesa u našem tijelu. Hrana bogata rafiniranim ugljikohidratima, pržena hrana i crveno meso mogu uzrokovati upalu, dok hrana poput voća, povrća, maslinovog ulja, orašastih plodova i ribe može djelovati protuupalno. Ako jedemo previše hrane koja uzrokuje upalu, razina kortizola se povisuje i time oslabljuje naš imunološki sustav.
Osim toga, procesirana hrana sadrži puno natrija, koji također negativno utječe na rad imunološkog sustava. Prema nekim istraživanjima, slana hrana može oslabjeti sposobnost tijela da uništava bakterije. Zbog toga je važno konzumirati hranu bogatu vlaknima koja može pomoći kod uništavanja bakterija te izbjegavati hranu bogatu zasićenim mastima.
Kako biste pripremili svoj organizam na obranu od “nepoželjnih gostiju”, napravite sljedeće zamjene:
1. Zamijenite čips kokicama
Iako je krumpir odlična namirnica koja nas opskrbljuje kalijem i vlaknima, čips može negativno utjecati na naše zdravlje jer je pržen te mu je odstranjen dio krumpira koji sadrži vlakna. Ako tražite zdravu grickalicu, kokice su najbolji izbor. Osim što se dobivaju od integralne žitarice, izvrstan su izvor polifenola koji imaju antioksidativni učinak. Kupite kukuruz kokičar i ispecite kokice na vrućem zraku, bez dodatka masti. Isto tako, izbjegavajte kokice s nezdravim dodacima poput palminog ulja.
2. Umjesto bijelog kruha jedite integralni
Bijeli kruh dobiva se preradom žitarica. Prerada uključuje odstranjivanje mekinje i klice koje su bogate hranjivim tvarima i zadržavanje endosperme koja sadrži ugljikohidrate i vrlo malo proteina, vitamina i minerala. Zbog toga je bolje konzumirati integralni kruh jer sadrži hranjive tvari koje jačaju imunitet, a to su vitamin E, vlakna i željezo.
3. Lososom zamijenite crveno meso
Kao što je navedeno, crveno meso može biti uzrok upalnih procesa u organizmu. Zbog toga ga je poželjno zamijeniti lososom koji sadrži velike količine omega-3 masnih kiselina, odnosno tvarima koje imaju protuupalni učinak. Kako biste smanjili šansu za upalu, neka se riba umjesto crvenog mesa nađe na vašem tanjuru bar dva puta tjedno.
4. Umjesto nezdravih grickalica jedite pistacije
Ako uživate u nezdravim grickalicama poput smokija, čipsa, raznih krekera i sl., imajte na umu da su bogate solju, zasićenim mastima i rafiniranim ugljikohidratima zbog čega negativno utječu na vaše zdravlje i imunitet. Umjesto toga, odlučite se za pistacije. Ova namirnica odličan je izvor zdravih masti, vlakana, željeza i polifenola koji utječu na smanjenje upale.