Što nam tijelo poručuje kada ne možemo zaspati?
Sigurno ste puno puta čuli kako je kvalitetan san neophodan za normalno funkcioniranje tijekom dana i održavanje zdravlja. Mnogi si, nažalost, ne mogu priuštiti količinu ili kvalitetu sna koju bi trebali zbog pojedinih neizbježnih životnih faktora koji sprječavaju da odspavaju barem 7-8 sati dnevno. Također, često se manjak sna odražava i na to da ste po cijele dane umorni, a po noći ne možete nikako sklopiti oči. Zbog toga smo u nastavku izdvojili što vam tijelo pokušava reći kada ne možete zaspati.
1. Loše se hranite
Ono što jedete može utjecati na vaš san. Primjerice, začinjena hrana može pridonijeti bolnoj žgaravici. Također, veliki obroci ostavljaju vas neugodno sitima, a s vremenom mogu pridonijeti pretilosti – poznatom faktoru rizika za apneju u snu.
Previše kofeina moglo bi vas držati budnima čak i ako kavu popijete ujutro. Potrebno je šest sati da iz svog tijela izbacite polovicu kofeina. Ako konzumirate veliku količinu kofeina, postoji šansa da je još uvijek u vašem tijelu u 4 ujutro.
Alkohol također može biti faktor koji poremećuje kvalitetu sna. Iako ćete se uz čašu vina ili dvije uz večeru osjećati opušteno ili čak pospano, kvaliteta sna bit će znatno lošija.
2. Imate apneju u snu
Uobičajena asocijacija na apneju u snu je muškarac s prekomjernom težinom koji hrče, ali i žene također mogu razviti ove ponavljane stanke u disanju dok spavaju. Žena koja ima usku čeljust ili promjenu mišićnog tonusa može dobiti apneju. Bilo koja od ovih anatomskih poteškoća može blokirati dotok kisika u pluća (a kasnije i ostatak tijela) dok spavate. Hrkanje možda nije vaš glavni simptom ako imate apneju za vrijeme spavanja, ali primijetit ćete da ste posebno pospani tijekom dana. Ako primijetite neke od ovih simptoma, obavezno posjetite liječnika.
3. Ne trenirate dovoljno
Spavanje i fizička aktivnost međusobno se nadopunjuju. Redovito vježbanje vam pomoći da bolje spavate, a veća je vjerojatnost da ćete vježbati ako se dobro odmorite. Zbog toga bi bilo idealno da vježbate svakodnevno, i to po mogućnosti u jutarnjim ili popodnevnim satima. Izvođenje visokoenergetske aerobne rutine prije spavanje može imati suprotan učinak od željenog, odnosno može vas razbuditi. No ovo ne vrijedi za pojedine aktivnosti poput joge, koja vas može opustiti prije spavanja.
4. Osjećate bol
Artritis ili bilo koja druga vrsta boli ne omogućuje vam miran san. Suprotno tome, nedostatak sna može povećati vašu bol. Istraživači vjeruju da nedostatak sna može aktivirati upalne procese koji pogoršavaju bol kod artritisa. Loš san također vas može učiniti osjetljivijima na osjećaj boli.
5. Patite od depresije
Depresija je sve češća nuspojava nedostatka sna i više se javlja kod žena nego kod muškaraca. Žene koje su depresivne mogu spavati i više nego obično, ali san im nije miran. Također, čak i neki antidepresivi mogu poremetiti normalan san. U ovom slučaju poželjno je da čim prije posjetite liječnika, psihologa, psihijatra ili terapeuta.
6. Pod stresom ste
Razumljivo je da vam je nemoguće normalno spavati kada ste proživjeli dan pod stresom. Zbog toga je važno ublažavati simptome stresa i baviti se opuštajućom aktivnošću prije spavanja. Primjerice, razgovarajte s prijateljem ili članom obitelji, popijte čaj ili pročitajte omiljenu knjigu. Također, smanjite razinu izlaganja plavom svjetlu koje dolazi iz elektroničkih uređaja koje poremećuje izlučivanje melatonina i tako uzrokuje probleme sa spavanjem.
7. Spavate u pretoploj prostoriji
Kad se temperatura ljeti povisi, spavanje postaje izazovno zbog velikih vrućina koje nam ometaju san. Naše se tijelo zapravo treba ohladiti da bismo zaspali, pa nam boravak u hladnijem okruženju može biti od pomoći. Optimalna temperatura za spavanje je oko 18°C, odnosno hladnija od tipične sobne temperature. To znači da je često lakše dobiti kvalitetan san zimi nego ljeti, samo pod uvjetom da izbjegavate prejako grijanje prostorije u kojoj spavate.