Sportska masaža – terapija za bolju izvedbu u treningu

Sportska masaža ručna je manipulacija mišićima usmjerena posebno na pomoć ljudima koji imaju fizički zahtjevne stilove života i/ili hobije – poput bavljenja sportom. Ova vrsta terapijske masaže uzima u obzir utjecaj određenih aktivnosti na zglobove, mišićne skupine, tetive, ligamente i skupine mekih tkiva. Ova vrsta terapije sastoji se od određenih masažnih tehnika i podupire daljnji fizički napor i aktivnost. Sportska masaža posebna je za svakog pojedinca i njihove potrebe, a ovisi o mnogo faktora.
Prednosti sportske masaže:
1. Opušta vas
Opuštanje je jedan od najvažnijih benefita sportske masaže. Sportaši izvan sezone imaju koristi od sportske masaže zbog značajno smanjene napetosti u mišićima koji su tijekom sezone bili pod stresom ili su pretjerano produženi. Za one koji igraju i treniraju intenzivno tijekom cijele godine, sportska masaža je način da pomognete tijelu bez oštećenja podnijeti fizički stres, te da se brzo i potpuno oporavi od ozljeda.
Masažna terapija korisna je za uravnoteženje tvari u tijelu i pomaže u stabilizaciji ukupnog raspoloženja koje može utjecati na to koliko je tijelo učinkovito tijekom tjelesne aktivnosti. To se posebno odnosi na sport i aktivnosti koje zahtijevaju brzo reagiranje. Ublažavanje nakupljanja napetosti i poboljšanje emocionalnog stanja mogu pomoći u sprečavanju ozljeda i dugotrajnog oštećenja tijela.
2. Ubrzava oporavak
Oporavak od ozljede različit je za svakog sportaša. Konkretni program oporavka za koji se sportaš, trener, fizioterapeut ili liječnik odluči ovisit će o osobnoj povijesti sportaša i o tome kojim se sportom bavi ili koju fizičku aktivnost provodi. Na primjer, oporavak ozljede nogometaša vjerojatno će biti drugačiji nego oporavak gimnastičara, zbog čega će i njihove sportske masaže izgledati različito. Terapija sportskom masažom može se prilagoditi specifičnim potrebama, izazovima i, ako je potrebno, ozljedama. Sposobnost prepoznavanja i liječenja određenih tjelesnih slabosti može imati pozitivan učinak na izvedbu u sportu.
3. Uklanja štetne tvari iz organizma
Sportska masaža utječe na oslobađanje i uklanjanje toksina iz mišića. Kada su mišići aktivni dulje vrijeme i kada je tijelo konstantno izazvano, mliječna kiselina se može nakupiti i toksini mogu početi utjecati na određena tkiva. Ovo povećanje mliječne kiseline može stvoriti bolne grčeve i neugodne senzacije u cijelom tijelu. Nakupljanje toksina može brzo i značajno smanjiti sportske sposobnosti. Također može utjecati na područja života izvan sporta ili aktivnosti, odnosno može uzrokovati probleme u svakodnevnim pokretima i zadacima. Terapija sportskom masažom pomaže u radu i opuštanju mišićnih vlakana prekomjerno opterećenih područja tako da otpušta mliječnu kiselinu, zajedno sa svim ostalim bolnim toksinima u mišićima i tkivima, tako da ih tijelo može brzo i učinkovito ukloniti i odbaciti.
4. Olakšava san
Terapija sportskom masažom može pozitivno utjecati na kvalitetu sna i pomoći vam da brže zaspite. Loša kvaliteta sna može ozbiljno utjecati na sposobnost tijela da fizički funkcionira, a posebno tijekom naporne fizičke aktivnosti. Ako potrebe za snom nisu zadovoljene i ako im se na odgovarajući način ne da prioritet, izvedba u sportu i treningu bit će lošija. Spavanje je neophodno za opće zdravlje i cjelokupnu tjelesnu izvedbu, ali je posebno važno ako je tijelo tjelesno oštećeno. Masaže koje su posebno usmjerene na odabrane aktivnosti i način života mogu ublažiti bol i pružiti potporu koja će omogućiti stvaranje i održavanje zdravih navika spavanja.
5. Poboljšava izvedbu u sportu
Terapija sportskom masažom daje potporu dijelovima tijela koji su aktivni tijekom određenog sporta ili vježbe. Ova vrsta terapije može pomoći u povećanju sposobnosti sportaša i pružiti mu fizičku podršku neophodnu za postizanje njihovih ciljeva.
Masažna pomagala
Sve ove pozitivne učinke možete iskoristiti i pomoću masažnih pomagala. Možete se masirati foam rollerom ili masažnim pištoljem prije ili nakon treninga. Primjerice, 15 minuta prije treninga pomoću foam rollera možete opustiti mišiće nogu, gluteus, prsa i leđa. Ove rekvizite možete koristiti i nakon treninga kako biste ubrzali cirkulaciju i osigurali bržu regeneraciju. Također su vrlo korisni na dan odmora, jer vam mogu pomoći da opustite mišiće.