Razbijamo 6 najvećih mitova o suplementima

Mislite li da su suplementi, odnosno dodaci prehrani prevara ili ipak tvrdite da su zaista učinkoviti? Industrija dodataka prehrani svake godine zarađuje milijarde dolara, s približno 90.000 proizvoda na tržištu – u rasponu koji se proteže daleko iznad multivitamina. Dodatak prehrani je svaki proizvod koji ima namjeru nadopuniti prehranu s jednom ili više tvari. To uključuje vitamine, minerale, bilje ili druge biljne proizvode, aminokiseline, proteine ili druge tvari u obliku tableta, kapsula ili tekućine. Međutim, često se susrećemo s osobama koje šire razne mitove o suplementima – bilo da se radi o opasnosti ili neučinkovitosti pojedinih dodataka prehrani. Zbog toga u nastavku razbijamo nekoliko čestih mitova o suplementima koji vas možda sprječavaju da se uputite u potragu za njima.
1. Suplementi su opasni
Neće vam se apsolutno ništa dogoditi ako se držite poznatih brendova i dobro poznatih dodataka koji su klasificirani kao sigurni, poput whey proteina i kreatina. Dodaci prehrani ispunjavaju određenu funkciju i mogu vam pomoći u postizanju preporučenog dnevnog unosa proteina u obliku jednostavnog shakea. Međutim, dodaci prehrani trebali bi biti samo nadopuna našoj prehrani, a ne zamjena za nju.
2. Whey je prečac do velikih mišića
Čini se da žene ponekad imaju dojam (bilo sa strahom ili željom) da bi mogle izgraditi neku vrstu muškog mišićavog tijela redovitim dodavanjem proteinskih shakeova u svoju prehranu. To očito zahtijeva, prije svega, muški hormon testosteron, a žene jednostavno ne proizvode dovoljnu količinu da se tome približe. S druge strane, muškarci misle da je ogroman unos proteina u prehrani jednostavan “hack” za postizanje velike mišićne mase, što je također mit. Da biste dobili mišiće, uz adekvatan unos proteina morate vježbati, a ne samo konzumirati puno proteina.
3. Svi proteini su isti
Različite vrste proteina sadrže različite količine kalorija, ugljikohidrata, masti i kolesterola. Na tržištu možete pronaći sve, od proteina sirutke do proteina graška, soje i kazeina. Ne samo da se stvarni sadržaj razlikuje, već se razlikuju i probava i apsorpcija vrste proteina. Protein sirutke se, na primjer, apsorbira puno brže od kazeina, zbog čega se i konzumiraju u različito doba dana (kazein se konzumira prije spavanje jer se oslobađa sporije i obnavlja tijelo tijekom noći).
4. Kofein uvijek ima negativne nuspojave
U tom kontekstu ova takozvana “istina” u potpunosti ovisi o unesenoj količini i možemo pretpostaviti da se to odnosi na prekomjernu potrošnju. Međutim, kada se koristi na normalan način, kofein je pokazao pozitivne učinke na mentalnu i fizičku aktivnost, osobito na anaerobne aktivnosti poput skokova i sprinta. Kava ili dodatak kofeina mogu povećati i ukupni fizički kapacitet, ali i pridonijeti eksplozivnoj snazi i izdržljivosti.
5. Kreatin utječe na gubitak mišića
Zbog činjenice da kreatin povećava težinu vode u tijelu, očito ćete izgubiti istu težinu kada kreatin prestane djelovati. No imajte na umu da ovo nije mišićna masa. “Masa” koju ste povećali tijekom razdoblja konzumacije i probave kreatina trajat će onoliko koliko nastavljate trenirati i održavati mišićnu masu dobrom prehranom.
6. Fat burneri su prevara
U ovom kontekstu postoje dvije skupine ljudi. Jednu od njih čine oni koji sve svoje nade i snove polažu u kapsule ili pilule, a vježbanje i dijeta su u drugom planu. Druga je skupina ona u kojoj ljudi to konstantno tvrde samo zato što je riječ o dodatku prehrani, što znači da se automatski radi o velikoj prevari. Istina je da većina fat burnera zapravo sadrži tvari koje ubrzavaju vaš metabolizam i time povećavaju oslobađanje masti. Čudotvorni proizvodi, naravno, ne postoje, ali svaka kapsula također mora pronaći podršku u zdravoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti.