Kako prepoznati nedostatak određenih nutrijenata?

Ako već duže vrijeme trenirate, sigurno ste prilagodili prehranu svojem cilju. Odabrali ste odgovarajuće namirnice koje vam osiguravaju potrebne nutrijente, ovisno o tome je li vam cilj smršavjeti, povećati mišićnu masu, snagu ili nešto drugo. Međutim, često se u tim slučajevima pojedine namirnice ili skupine namirnica izbacuju iz prehrane, iako su ključne su za normalno funkcioniranje organizma. Isto tako, mnogi početnici koji još uvijek traže idealan plan prehrane često izbacuju potpuno pogrešne namirnice, zbog čega dolazi do manjka pojedinih hranjivih tvari u organizmu. U nastavku saznajte što nam najčešće nedostaje u organizmu te kako te tvari možemo nadoknaditi.
Što nam najčešće nedostaje?
1. Voda
Ako imate suhu kožu, nemate energije, naduti ste i imate probleme s probavom, vjerojatno biste trebali piti više vode.
2. Vitamini i minerali
Manjak vitamina i minerala u organizmu često je povezan s manjkom energije i lošim imunitetom, a u vašoj prehrani voće i povrće vjerojatno nije zastupljeno u mjeri u kojoj bi trebalo biti.
3. Proteini
Nedostatak proteina odražava se na maloj količini mišićnog tkiva, nedostatku energije i snage te sporom oporavku nakon fizičke aktivnosti.
4. Esencijalne aminokiseline
Nedostatak esencijalnih aminokiselina (koje možete unijeti u organizam putem prehrane ili u obliku suplemenata) uzrokuje slab imunitet, upale, povećan apetit i poremećenu razinu krvnog šećera.
Kako izbjeći ove simptome?
Ako vašem tijelu nedostaju pojedine hranjive tvari, teže ćete postizati svoje ciljeve u fitnessu. Dobivanje svih hranjivih tvari putem prehrane ponekad se čini kao težak zadatak, no postoje načini kako možete ublažiti pojedine simptome i raditi na tome da iskoristite svaku priliku da tijelu pružite ono što mu je potrebno.
1. Jedite hranu bogatu proteinima
Nedostatak proteina možete nadoknaditi tako da jedete hranu životinjskog podrijetla poput jaja, piletine, govedine ili hranu biljnog podrijetla poput mahunarki i orašastih plodova.
2. Pijte dovoljno vode
Preporučuje se da na dan popijete barem dvije litre vode, no ta količina ovisi o vašoj mišićnoj masi, formi, aktivnosti… Ako ne pijete vodu često, pokušajte zamijeniti ostala pića koja pijete tijekom dana s vodom (primjerice kavu ili čaj).
3. Povećajte unos esencijalnih masnih kiselina
Ako jedete dovoljno ribe, ribljeg ulja ili morskih plodova, osigurat ćete svojem tijelu EPA i DHA, odnosno omega-3 masne kiseline koje su korisne za zdravlje srca i krvnih žila. Ove tvari možete unijeti i konzumacijom avokada, badema i kokosovog ulja.
4. Jedite više povrća
Kako biste tijelu pružali više vitamina, minerala i ostalih fitonutrijenata, uklopite povrće u sva tri dnevna obroka. Time ćete ojačati imunitet, poboljšati probavu i utjecati na druge procese u tijelu koji su neophodni za njegovo normalno funkcioniranje.