Pogreške zbog kojih trošite manje kalorija dok hodate

Samo 30 minuta hodanja dnevno dovoljno je za smanjivanje razine stresa, bolje raspoloženje, veću čvrstoću kostiju i sl. No ako planirate šetnju koristiti kao trening i pritom potrošiti što više kalorija, morate obratiti pozornost na nekoliko detalja, uključujući rutu kojom hodate i intenzitet. Izbjegavajte ovih 6 pogrešaka koje smo izdvojili u nastavku i vaša dnevna šetnja ubrzo će postati pravi mini trening. 🙂
Fokusirate se samo na cardio
Brzo hodanje može poslužiti kao odličan cardio trening – u 60 minuta ćete potrošiti oko 259 kalorija. Međutim, dodavanjem vježbi snage u svoju rutinu znatno ćete povećati kalorijsku potrošnju. Možete, primjerice, hodati 3 minute, nakon čega 30 sekundi radite neku vježbu (npr. hodajućih iskoraka, čučnjeva, čučanj-skok…). Izmjenjujte intervale hodanja i vježbanja 5-10 puta, ovisno o vašoj formi.
Cijelo vrijeme hodate istim tempom
Izmjena intervala bržeg i sporijeg hodanja osim što osigurava veću kalorijsku potrošnju, pomaže u topljenju masnog tkiva. Istraživanja pokazuju da osobe koje kombiniraju intervale visokog i niskog intenziteta troše 20% više kalorija od osoba koje hodanju istim tempom. Također, istraživanjima je dokazano da promjene intenziteta rezultiraju učinkovitijim topljenjem masnog tkiva u području trbuha. Napravite lagano zagrijavanje hodajući laganim tempom 2 minute. Zatim hodajte bržim tempom 2 minute, nakon čega slijedi 30 sekundi laganog jogginga. Ponavljajte postupak 20 minuta.
Ne koristite dodatno opterećenje
Ako hodate s ciljem da smršavite, korištenje dodatnog opterećenja pomoći će vam da brže postignete željene rezultate. U jednom istraživanju žene koje su nosile prsluk s opterećenjem (težina je bila oko 15% od njihove tjelesne težine) tijekom hodanja potrošile su u prosjeku 12% više kalorija u usporedbi s osobama koje su hodale bez opterećenja. Prema tome, sljedeći put kad se uputite u šetnju razmislite o korištenju prsluka s opterećenjem. Ako ga nemate, u istu svrhu može vam poslužiti ruksak napunjen s knjigama ili bocama vode. Samo nemojte krenuti prenaglo – počnite s manjim težinama, pa ih postupno povećavajte kako napredujete.
Šetate u tišini
Hodate li sami u tišini? Na taj se način možete u potpunosti fokusirati na svoje disanje i dobro je ako se hodanjem rješavate stresa, ali vrlo brzo može postati monotono. Unesite malu promjenu u svoju rutinu i počnite slušati glazbu dok hodate. Uz glazbu ćete zaboraviti na umor te ćete hodati brže i dalje, što će rezultirati većom kalorijskom potrošnjom. Uskladite svoj hod s ritmom glazbe i, naravno, birajte pjesme sa što bržim ritmom za najbolje rezultate 😊
Ne koristite pametnu tehnologiju
Korištenje pravilne opreme može napraviti veliku razliku u vašoj rutini. Primjerice, senzori otkucaja srca odličan su alat za procjenu i praćenje intenziteta treninga. Kada uređaj primijeti da vam se smanjio broj otkucaja upozorit će vas da trebate ubrzati. Pametni satovi su dobra investicija ako redovito hodate budući da će cijelo vrijeme pratiti vaš tempo, a u svakom trenutku imat ćete uvid i u broj koraka i kalorijsku potrošnju.
Hodate isključivo po ravnom terenu
Penjanje uzbrdo više aktivira gluteus i bedra, a ove velike mišićne skupine pritom koriste puno energije i troše više kalorija. Hodanje na neravnom terenu može povećati kalorijsku potrošnju i do 30%. Zato sljedeći put kada se spremate za šetnju osmislite rutu na kojoj imate nekoliko uzbrdica ili stepenice kako biste aktivirali više mišića i osigurali si veću potrošnju kalorija.