Pilates for men?
Pilates je metoda vježbanja koju je početkom 20. stoljeća razvio Joseph Pilates i nazvao je “Contrology” i koja koristi jedinstvene sprave i opremu. PILATES metoda poznata je kao sistem vježbanja u kojem se ”misli”. Velika pažnja posvećuje se pravilnom disanju, centriranju, kontroli pokreta i tehnici. Angažira sve mišićne skupine istovremeno kroz kontinuirano i fluidno kretanje, s osobitim naglaskom na jačanje i stabiliziranje tzv. ”corea”.
Pilates je i danas, nakon skoro 100 godina (u ranim 1930-ima su Clara i Joseph Pilates preuzeli dvoranu u New Yorku i počeli raditi s klijentima), i dalje vrlo popularan način vježbanja i postao je sastavni dio programa sportskih klubova. Suvremeni Pilates, koji na Fitnes učilištu prenosim polaznicima, temelji se na “klasičnom – tradicionalnom” Pilatesu koji nastoji sačuvati izvorni rad koji je Joseph Pilates podučavao, ali uključuje i “moderni” Pilates temeljen na suvremenim istraživanjima s područja anatomije, biomehanike i rehabilitacije. Zato smatram da rekreativci, osobe s oštećenjima kralježnice i profesionalni sportaši… Svi mogu osjetiti dobrobiti Pilates tehnike. Svi osim muškaraca?
Primjena pilates tehnike kod muške populacije
Pilates instruktor sam dugi niz godina i muški klijenti uvijek na isti način dođu k meni. Uvijek ih nešto boli, imaju smanjeni opseg pokreta, probleme s vratnim, lumbalnim dijelom kralježnice… Uglavnom, ne dolaze ako ih ništa ne boli. Jednostavno muškarci vjeruju da je Pilates namijenjen ženama. Zašto? Ne znam. Tehniku je osmislio muškarac i veliki broj njegovih klijenata su bili upravo muškarci.
Podjela vježbi na “muške” i “ženske”uvijek mi je bila neprihvatljiva. Ne postoji muški i ženski sklek. Vježba se zove horizontalni potisak = sklek i može imati svoje modifikacije. Znam mnoge žene koje bez problema odrađuju sklekove i muškarce kojima tu istu vježbu treba prilagoditi. Svatko treba izabrati svoju vježbu koja će njemu biti dovoljno izazovna da potakne adaptacijske promjene u tijelu, a opet sigurna da ne ošteti tkiva. Uvijek balansirati između jednog i drugog je tajna dobrog treninga, posebno ako govorimo o rekreativcima.
Pilates se često smatra “stretch” treningom. A muškarci se generalno ne vole istezati. Prvo ću se maaalo pozabaviti s “Pilates = stretch” teorijom. Zabluda je da se Pilates fokusira samo na istezanje. Da, cilj je da imamo puni opseg pokreta u svakom zglobu, ali to ne znači da trebamo na treningu Pilatesa napraviti npr. špagu. Moći napraviti gimnastičku špagu nije funkcionalan pokret (osim ako se ne bavite gimnastikom). On može biti estetski privlačan, ali da bismo mogli napraviti špagu nama fleksija kuka mora biti puno veća od optimalnih 80-90 stupnjeva ROM (range of motion).
Na YouTube-u Pilates vježbe najčešće izvode bivše balerine i gimnastičarke jer je njihov pokret ljepši, ali cilj treba biti funkcionalan pokret, a ne estetika. I estetika sama po sebi nikako nije fokus dobrog Pilates treninga. Težimo optimalnoj, a ne pretjeranoj mobilnosti. Funkcionalna mobilnost podrazumijeva da na Pilates treningu uz “stretch” istovremeno radimo i na pravilnom disanju, izdržljivosti, koncentraciji, ravnoteži i koordinaciji. Jer to su temeljni principi Pilatesa.
Sad malo o temi, zašto muškarci ne vole “stretch”?
Ovo je lagano – ne vole jer im ne ide. Generalno, kruti su, nefleksibilni… U pretklonu ne mogu dotaknuti svoja koljena, a kamoli skočni zglob. Izbjegavaju raditi vježbe mobilnost jer im je to gubitak vremena i obično je njihova mobilnost obrnuto proporcionalna mišićnoj masi. Naročito ako su u treningu orijentirani samo na vježbe na spravama.
Moram naglasiti da je spol faktor koji utječe na fleksibilnost. Zbog drugačije strukture vezivnog tkiva, građe zglobova i drugačije hormonalne slike, žene generalno imaju veću fleksibilnost nego muškarci. Ali to ne bi trebalo biti opravdanje, nego izazov. Izazov da to promijenite. Trebate znati da je fleksibilnost sposobnost koja je pod relativno malim genetskim utjecajem i u odnosu na ostale sposobnosti (npr. preciznost, koordinacija) može se razvijati jako puno. Što je dobro i daje nam mogućnost da fleksibilnost “treniramo”.
Na Pilates treningu odrađujete kretnje u svim smjerovima, svim ravninama. Te kretnje trebaju biti precizne, osmišljene da vaše tijelo uravnoteže, da imamo jednak omjer i fleksija i ekstenzija, da odradimo rotacije u dijelovima tj. segmentima tijela koji to trebaju.. Pravilno dišući kroz fluidne prijelaze postižemo stabilnost trupa, mobilnost zglobova i fokusiranost vaših misli. Izazov je još veći ako koristimo Pilates sprave, Reformer, Chair jer nam opruge daju specifičan otpor i kroz koncentričnu i ekscentričnu fazu pokreta.
Pilates može biti frustrirajući… U početku
Ako ste do sad vježbali isključivo na fitnes spravama (a većina muškaraca upražnjava upravo takav trening, s ciljem povećanja mišićne mase) i sprava je bila ta koja je “kontrolirala” položaj vašeg tijela i način na koji izvodite kretnju, Pilates pristup vježbanju može vam se učiniti zahtjevan. Možda će vam biti naporno istovremeno kontrolirati položaj tijela, ostati fokusiran na kretnju, a uz to još i uskladiti pokret s disanjem. Muškarci se mogu iznenaditi koliko naporan može biti Pilates! Pogotovo ako ste do sada radili na povećanju mišićne mase. Pilates je više fokusiran na mišićnu izdržljivost, na aktivaciju posturalnih mišića. Vizualno to možete zamisliti ovako: ako ste do sada radili isključivo na mišićnoj masi, radili ste na karoseriji. Ali, dragi moji, badava vam imati karoseriju Mercedesa ako imate motor Fiće. Zato bar probajte neki od body and mind programa. Takav trening može biti i fizički i psihički zahtjevan, ali rezultate ćete sigurno osjetiti. Što dublje uđete u Pilates tehniku, postat ćete svjesniji svog tijela, načina na koji se krećete, mišića koje trebate svjesno aktivirati i kako vam disanje u tome može pomoći.
I ne, ne nagovaram vas da odustanete od svojih vježbi, već vam želim ukazati kako ove vještine mogu poboljšati vaše treninge u teretani, pri sportskim aktivnostima kojima se bavite. Brojni su primjeri uspješnih sportaša koji su u svoju sportsku rutinu dodali i Pilates – NBA košarkaši: LeBron James, James Harden, Jason Kidd, igrači NFL-a: Calvin Johnson, Brandin Cooks, Antonio Brown… Svoje specifične potrebe, ograničenja, ozljede koje imaju, oni rješavaju uz pomoć Pilatesa. Pilates im pomaže uravnotežiti tijelo, povećati mobilnost, ojačati trup, popraviti stabilnost zglobova (posebno stopala, ramena). To je trening laganijeg do srednjeg intenziteta, pa lakše možemo staviti naglasak na tehniku, posturu, pravilan obrazac disanja…
Imati bolju posturu, ravnotežu, mobilnost, stabilnost trupa… Zar to ne bi trebali biti i vaši ciljevi?
Dobar motor, a onda karoserija!
Veseli i zdravi bili!
Piše: Mare Stipičić, univ. bacc. cin. (Fitnes učilište)