Naučite pripremati najfinije domaće čajeve
Čajevi su poznati kao jedno od najzdravijih pića. Posebno se volimo ugrijati uz šalicu toplog čaja tijekom hladnih jesenskih dana. Osim što uživamo u ovom opuštajućem ritualu, on krije mnoge blagodati za naš organizam – ljekoviti sastojci iz čaja mogu primjerice ojačati naš imunološki sustav i ublažiti simptome prehlade.
Čaj možemo pripremiti od svježeg ili suhog bilja. Na raspolaganju vam je mnoštvo različitih biljaka koje možete sami ubrati tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci ili ih možete kupiti u najbližoj trgovini. Dok jedni preferiraju čajeve pripremljene od samo jedne biljke, drugi su ljubitelji raznih čajnih mješavina pripremljenih kombiniranjem više različitih biljaka. Ovisno o načinu pripreme, možete napraviti čajnu infuziju, dekokt ili macerat.
Ako ste odlučili ove jeseni naučiti nešto novo i kod kuće pripremiti svoju mješavinu za čaj, u nastavku otkrijte kako ćete to napraviti i koje je biljke najbolje koristiti. Tko zna, možda vam ovo postane novi omiljeni hobi i na proljeće se uputite u berbu biljaka od kojih ćete sljedeće jeseni raditi svoje čajeve. 🙂
Biljna infuzija
Ovo je najčešći način pripreme čaja. Za većinu čajeva koristimo nadzemne dijelove biljaka (list, cvijet) koji se samo preliju kipućom vodom. Kada to napravite, preporučuje se da poklopite posudu kako esencijalna ulja biljaka ne bi isparavala, budući da ona imaju ljekovito djelovanje za naš organizam. Pričekajte 5-10 minuta, procijedite tekućinu i možete uživati u šalici domaćeg čaja. Na ovaj način možete pripremiti čaj od kamilice, kadulje, nevena, majčine dušice, lavande, matičnjaka itd.
Dekokt
Priprema se od tvrđih dijelova biljke, poput korijena, kore i stabljike. Bilje prelijte s hladnom vodom i pustite da zavrije. Kuhajte 5-10 minuta (ovisno o tome koje biljke koristite) i zatim pustite da još neko vrijeme sve zajedno odstoji pa procijedite čaj. Na ovaj način priprema se čaj od korijena koprive, valerijane, kestena, kore bijele vrbe i dr.
Macerat
Ovaj način pripreme koristi se kada želimo sačuvati tvari iz biljaka koje su osjetljiva na visoke temperature. Ovako pripremljen čaj možete piti hladan ili ga možete kratko ugrijati prije konzumacije. Priprema se tako da biljku prelijete hladnom vodom i pustite da odstoji neko vrijeme; ponovno ovisno o vrsti biljaka koje koristite. Prosječno priprema macerata traje oko 6 sati na sobnoj temperaturi. Ovako možete primjerice pripremiti čaj od potočarke, koja ima blagotvorno djelovanje u slučaju infekcija mokraćnog sustava.
Sami skupljajte biljke za svoje domaće čajeve
Sigurno ćete još više uživati u šalici čaja pripremljenog od biljaka koje ste sami nabrali tijekom toplijih mjeseci. Ovdje možete spojiti ugodno s korisnim i kada se na proljeće uputite sa svojom obitelji u šetnju, potražite ljekovito bilje koje možete iskoristiti za pripremu čaja. Mnoge livade i šume kriju pravo bogatstvo blagotvornih biljaka! Bazga, kamilica, majčina dušica, stolisnik… No prije nego što se uputite u ovu avanturu, dobro se informirajte o njima kako ne biste pogriješili i umjesto ljekovitog bilja ubrali nešto otrovno.