Vježbanje s dijabetesom tipa 1 i tipa 2
Vježbanje se ističe kao najbolji način regulacije tjelesne težine i kontrole inzulina. Ako bolujete od dijabetesa, onda znate da je vježbanje jedna od metoda liječenja.
Znate li uopće što je liječnik mislio pod tim „vježbanje uz dijabetes“? Ovim člankom prikazujem sve ono što ste godinama tražili, a niste znali gdje naći. No pitanje je mogu li jednako vježbati dijabetičari s tipom 1 (T1D) i dijabetičari s tipom 2 (T2D)?
Osobe koje boluju od T1D imaju mnogo manji uspjeh u liječenju i kontroli dijabetesa, dok kod T2D to nije slučaj. Dijabetičare najviše zabrinjava upravljanje glukozom u krvi za vrijeme vježbanja i pad glukoze (hipoglikemija). Inzulinska pumpa kod T1D omogućava kontrolu glukoze za vrijeme tjelesnih aktivnosti i natjecanja. U vježbanju s dijabetesom važno je mijenjati intenzitet. Usvajanjem i provođenjem tjelesne aktivnosti se regulira glukoza, tjelesna težina i zdravlje.
Dijabetes tip 1
Kontinuirana tjelovježba je iznimno bitan faktor za oboljele od T1D. Poboljšana kondicija, snaga mišića i osjetljivost na inzulin omogućavaju kvalitetniji život i manju mogućnost za razvoj posljedica. HIIT, jedna od popularnih metoda treninga, neće uzrokovati nagli porast glukoze (hiperglikemija), a utezi i velike težine smanjuju rizik pada glukoze (hipoglikemija). Aerobnim treningom se povećava kardiorespiratorna kondicija, čime se smanjuje osjetljivost na inzulin i poboljšava profil lipida.
Dijabetes tip 2
Vježbanje poboljšava kontrolu glukoze u krvi kod T2D, smanjuje čimbenike rizika od srčanih oboljenja i doprinosi gubitku kilograma. Redovita tjelovježba može spriječiti ili odgoditi razvoj T2D. Također, snižava trigliceride, krvni tlak i utječe na inzulinsku rezistenciju. Vrijeme provedeno sjedeći treba svesti na minimum; potrebno se aktivirati svakih 30 minuta, neovisno o tome je li osoba na poslu. Takva preporuka se nikako ne odnosi na ono: „Gibam se ja na poslu i previše“.
HIIT (High Intensity Interval Training) povećava osjetljivost na inzulin i uspostavlja porast glukoze u krvi. Prednosti treninga izdržljivosti su: poboljšanje kontrole porasta glukoze, otpornost na inzulin, regulacija krvnog tlaka i tjelesne težine. Za regulaciju inzulina preporučuje se vježbanje svaki dan ili svaki drugi dan. Pauze ne smiju biti prevelike među treninzima. Kombinacija aerobnog treninga i treninga snage se smatra idealnom za kontrolu glukoze.
Preporučuje se minimalno 150 minuta tjelesne aktivnosti tjedno, uz promjenu prehrambenih navika kako bi se prevenirao T2D. Kod osoba kod kojih postoji rizik za razvoj T2D, produženo vrijeme sjedenja je povezano i s lošijom kontrolom porasta glukoze. Zbog toga je najbolji način kontrole dijabetesa hodanje 15 minuta nakon svakog obroka i 3 minute nakon što sjedite duže od 30 minuta. Redoviti aerobni treninzi povećavaju osjetljivost na mišićni inzulin kod osoba koje imaju rizik za oboljenje. Joga i Tai Chi mogu pomoći u kontroli glukoze i lipida.
Kada birate grupni i individualni program, trebate obavijestiti trenera o vašem zdravstvenom stanju. Osim što se trener na taj štiti od mogućih komplikacija koje mogu nastati, istovremeno činite sebi uslugu.
Ako su sestra Sandra i Building-body portal pomogli samo jednoj osobi koja boluje od dijabetesa kako bi znala što, kako i koliko vježbati, njihova zajednička misija je uspjela! 🙂
Literatura:
1. L; CRTIL. Why should people with type 1 diabetes exercise regularly? [Internet]. Acta diabetologica. U.S. National Library of Medicine; [cited 2020Sep2]. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28289908/
2. Colberg SR, Sigal RJ, Yardley JE, Riddell MC, Dunstan DW, Dempsey PC, et al. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association [Internet]. Diabetes Care. American Diabetes Association; 2016 [cited 2020Sep2]. Available from: https://care.diabetesjournals.org/content/39/11/2065