Jutarnji ili večernji trening – što preferirate?
Odabir vremena za trening ovisi o brojnim faktorima i preferencijama svakog pojedinog vježbača, naravno, rekreativca. Netko tko vježba ujutro prije posla kune se u prednosti jutarnjeg treninga, dok oni koji preferiraju popodnevni, odnosno večernji trening uglavnom ne mogu niti zamisliti jutarnje vježbanje. Iako će svatko prilagoditi vrijeme treninga svojim mogućnostima i, na kraju krajeva, rasporedu, postoje neke poznate prednosti i jutarnjeg i večernjeg treninga.
Jutarnji trening
Najpoznatija prednost jutarnjeg treninga je onaj poznati „boost“ energije koji uslijedi nakon treninga. Razbuđivanje cijelog tijela može poboljšati produktivnost, posebno neposredno nakon treninga. Jutarnji trening odličan je način za započeti dan – razgibamo se, doslovno pokrenemo tijelo i pripremimo se za dnevne izazove (i tjelesno i mentalno). Tu je i učinak jutarnjeg treninga na metabolizam. Osim što ga ubrzava, u jutarnjim satima tijelo za energiju više koristi zalihe masnoća, što može doprinijeti mršavljenju. Ne smijemo zaboraviti ni jednu od najvećih prednosti jutarnjeg vježbanja – teretane i ostala vježbališta uglavnom su znatno praznija nego u kasnijim popodnevnim i večernjim terminima.
Ipak, tu su i neki nedostaci kojih moramo biti svjesni. Kao prvo, ujutro smo najmanje fleksibilni. Konkretnije, naši zglobovi i mišići su ukrućeni(ji) pa automatski moramo bolje pripremiti tijelo za trening. Također, koliko god nam energija skoči neposredno nakon treninga, što nam omogućuje produktivan početak dana, postoji rizik da se naprosto „slomimo“ u ranim popodnevnim satima, odnosno nakon ručka.
Večernji trening
Da smo odmah na početku na čistu, ovdje pod „večernji“ trening ubrajamo sve one treninge od 17 sati pa na dalje, odnosno nakon klasičnog osmosatnog radnog vremena. U kasnijim popodnevnim i večernjim satima temperatura tijela je najviše, a i naši mišići i zglobovi su pokretljiviji (fleksibilniji) nego ujutro. Osim toga, dvije najvažnije karakteristike mišića – snaga i izdržljivost, u ovo su vrijeme u velikom dijelu slučajeva na svom vrhuncu, što naravno poboljšava i samu izvedbu vježbi, a u konačnici, i kvalitetu treninga. Valja spomenuti i razliku u razini hormona. Tijelo proizvodi više testosterona u kasnim popodnevnim satima, a upravo je ovaj hormon vrlo važan za rast mišića i kod muškaraca i žena.
Kao što smo kod jutarnjeg treninga kao jednu od najvećih prednosti naveli činjenicu da su teretane i vježbališta znatno praznije, tako ovdje moramo naglasiti da je jedna od glavnih mana večernjeg treninga upravo gužva koja sigurno nije ugodna većini vježbača. Osim toga, ponekad možemo biti toliko iscrpljeni od cijelog dana da naprosto nećemo imati snage otići vježbati. I za kraj, neki kao glavnu manu večernjeg treninga naglašavaju otežano uspavljivanje. To ni ne čudi s obzirom na to da treningom općenito pobuđujemo čitav organizam.
Što odabrati?
Naravno, hoćete li vježbati ujutro ili navečer ovisi isključivo o vama; vašim preferencijama, navikama i obvezama. Činjenica je da smo bića navike, što znači da ćemo se nakon nekog vremena jednostavno naviknuti na određen ritam. Koliko god možda imamo više (mišićne) snage u večernjim satima, naše tijelo će se prilagoditi i napredovati u oba slučaja.
Iz perspektive mentalnog zdravlja i smanjenja razine stresa, odabir vremena za trening treba ovisiti isključivo o vama i o tome koji ste tip. Nekome odgovara treningom „izbaciti“ sav stres odmah ujutro i „hladne glave“ krenuti u radni dan. S druge strane, mnogi lakše prebrode dnevne stresove i izazove znajući da će se nakon posla moći „ispucati“ na treningu.
Zapamtite – važno je vježbati i sasvim je svejedno koje vrijeme ćete odabrati. Poanta je u redovitosti i upornosti, a pozitivne učinke ćete samo tada osjetiti.