Jesenski tonovi u kuhinji – najbolje sezonske namirnice

Jučer smo obilježili početak jeseni i poželjeli dobrodošlicu specijalitetima ovog godišnjeg doba. Jesen nam nudi brojne zdrave namirnice i prava je prilika da se opskrbimo hranom za hladnija razdoblja. Kako biste i vi obogatili svoju kuhinju jesenskim tonovima, uklopite u svoju prehranu sljedeće namirnice:
1. Bundeva
Osim toga što je glavna maskota Noći vještica, bundeva je izrazito nutritivna namirnica. Bundeva je najpoznatija po tome što sadrži beta-karoten koji se u tijelu pretvara u vitamin A. Šalica nasjeckane sirove bundeve daje vam 3.600 mcg beta-karotena, što znači da ćete dobiti ukupno 494 mcg vitamina A po šalici, a to je oko 55 posto vaše preporučene dnevne doze ovog mikronutrijenta. Vitamin A, zeaksantin i lutein iz bundeve pomažu zdravlju očiju, a također imaju i antioksidativan učinak zbog čega je ova namirnica korisna u borbi protiv raznih bolesti.
Ako volite ovu namirnicu, možete ju koristiti u obliku pirea za pripremu zdravih muffina, raznih dipova za zdrave grickalice ili kao dodatak zobenoj kaši.
2. Gljive
Ako volite jesen, volite i gljive. Ova namirnica bogata je vitaminom D koji čuva zdravlje kostiju i jača imunitet, a s obzirom na to da je sunca sve manje ovih dana, gljive će vam pomoći da nadoknadite razinu ovog ključnog vitamina za vaše zdravlje. Osim vitamina D, gljive sadrže vlakna i prebiotike koji štite zdravlje crijeva, a zahvaljujući vlaknima će vas i zasititi te spriječiti prejedanje.
Gljive možete iskoristiti u kuhinji na bezbroj načina. Možete ih peći kao ražnjiće na roštilju, pržiti na maslinovom ulju, ubaciti u sendviče ili čak ih samljeti i od njih napraviti zdravu alternativu mesnim pljeskavicama. Naravno, možete ih koristiti i za pripremu gulaša, juha i raznih umaka za tjesteninu, krumpir ili rižu.
3. Kruške
Jedna kruška srednje veličine sadrži oko 5 g vlakana, što je više od 20% preporučene dnevne doze ove hranjive tvari. Uz vlakna, kruške sadrže i vitamin C koji jača imunitet te kalij koji je neophodan za normalnu funkciju stanica i srca.
Kada kupujete kruške, kupujte ih kada su prilično tvrde jer će omekšati u sljedećih nekoliko dana. Dodajte malo slatkoće salatama ubacujući kriške kruške ili unesite dašak jesenskog okusa na stol za doručak dodavanjem krušaka u recepte za kolače ili razne druge poslastice. Kada postanu zrele, njihova sočna priroda čini ih izvrsnim dodatkom koktelima ili mineralnoj vodi.
4. Grožđe
O benefitima grožđa vjerojatno ste čitali u našem nedavno objavljenom članku. Ovu namirnicu možete koristiti na brojne načine – kao dodatak kolačima, muffinima, smoothieju… Također ih možete i zamrznuti ili i iskoristiti kao sastojak za sladoled, a možete ih dodati salati kao dio preljeva.
5. Jabuke
Tijekom jesenske sezone nema voća popularnijeg od jabuka – i teško ih je ne kupiti u trgovini ili voćarni, s toliko šarenih sorti koje možete birati. Srećom, možete uživati u ovom sezonskom favoritu znajući da dolazi s mnoštvom zdravstvenih dobrobiti. Uz mnoštvo vitamina, jabuka sadrži vodu i vlakna koja će spriječiti prejedanje te vam osigurati dobro zdravlje probave. Brojna istraživanja utvrdila su da jabuke mogu spriječiti pojavu raka, bolesti srca, astme i dijabetesa. Dokazano je da kora jabuke sadrži ljekovitu tvar pod nazivom ursolna kiselina, koja može ubrzati proces topljenja masnog tkiva te povećati mišićnu i koštanu masu. Osim toga, jabuka ima manji glikemijski indeks od većine voća, zbog čega je idealan snack prije treninga.
O tome kako možete koristiti jabuku u kuhinji ne trebamo posebno pisati. Što se tiče načina na koji ih jedete, na vama je izbor jer su same po sebi ukusne i hrskave. Jabuka umočena u maslac od badema je jedan od načina brze konzumacije, a mogu se dodati u salate ili zobene pahuljice, ili koristiti kao sastojak u brojnim kolačina ili pitama. Od jabuka se može napraviti i umak za ukusne zdrave grickalice ili za dodavanje muffinima.