Hrana koja zacjeljuje ozljede
Trening i ozljede su na žalost povezani. Jačanjem mišića, pravilnom izvedbom i dinamičkim zagrijavanjem te težinama koje su u skladu s vašim stvarnim mogućnostima rizik se svakako može smanjiti. No tu i tamo, tijelo zaista „popusti“ pod pritiskom i nastaju ozljede različitog intenziteta. Jasno je kako ne želite podnositi bolove niti vam je super ideja naprasno prekinuti trenirati i riskirati sve što ste postigli.
Kad se ozlijedite nastupa sasvim nova stvarnost. Drugačija od one na koju ste naviknuti. Ako ste pretrpjeli ozljedu laganog do srednjeg intenziteta bitno je ne tretirati je na pogrešan način koji može usporiti oporavak. Savjete pronađite ovdje.
No u slagalici oporavka od ozljede osim „mehaničkih“ rutina za brže vraćanje na stare staze fitness slave postoji još nešto jednako važno – prehrana!
Može li nam hrana doista skratiti muke po ozljedama? Izgleda da može!
Hrana puna proteina
Ovo ne iznenađuje jer proteini su gradivne jedinice mišićnog tkiva. Kad se ozlijedite i ne možete trenirati u opasnosti ste i od gubitka mišićne mase. Ovo će spriječiti hrana bogata proteinima. Održavanje mišićne snage jako je bitno za brži povratak „normalnom“ životu. „Udarite“ po piletini, ribi, grahu, orašastim plodovima i proteinskim shakeovima.
Voće i povrće s visokim udjelom vitamina C
Ozljeda je zapravo jedan veliki upalni proces. Logično je stoga kako trebate hranu s protuupalnim djelovanjem. Smirivanje upalnog procesa ključno je za povratak k staroj razini pokretljivosti i ponovnom postizanju punog opsega pokreta. Vitamin C bi mogao biti ključni igrač kojeg trebate. Posjeduje protuupalna svojstva i pridonosi proizvodnji kolagena. Više kolagena znači snažnije kosti, mišiće i vezivno tkivo.
Kad smo već kod kostiju bitno je i da saznate kojom hranom trenirati njihove ozljede. Dva mikronutrijenta koja trebate za brže zacjeljivanje ovih ozljeda su kalcij i vitamin D (ubrzava apsorpciju kalija) . Jedite zato više gljiva, žumanjaka, žitarica cjelovitog zrna i grahorica. Kosti vole i fosfor jer pridonosi njihovoj mineralizaciji pa se prilikom ozljeda toplo preporučuju leća, kvinoja školjke, ali i soja.
Hrana bogata vlaknima
Kad se ozlijediti obično ste puno manje pokretni. Pa iako se kod manjih do srednjih intenziteta ozljeda zapravo savjetuje što prije krenuti s nekom vrstom rehabilitacije, ipak je to aktivnost poprilično drugačija od one na koju ste navikli. Nemali broj ljudi u procesu oporavka nabaci koji kilogram viška. Od tog vam učinkovito čuva hrana bogata vlaknima. Vlakna vam ranije omogućuju taj osjećaj sitost pa se vjerojatno nećete prejedati. Osim toga potiču zdravu probavu i snažni metabolizam što je bitno kako bi se razina otapanja masti održala uspješnom. Hrana koja vam treba su brokule, špinat, kelj i sve ostalo lisnato povrće. Osim toga jedite sve voće na raspolaganju i ne brinite zbog fruktoze (osim u slučaju teških slučajeva dijabetesa, naravno). Voće je bogato vlaknima pa nećete ni moći pojesti previše.