Biljna “morska hrana” – novi trend u prehrani

Stopa kojom ljudska rasa izlovljava ribu diljem svjetskih mora i oceana tolika je da bi do 2048. značajan broj životinja koje obitavaju ispod površine mogao preseliti u rubriku izumrlih vrsta. Nemamo puno vremena za sprječavanje ove katastrofe, no svakako imamo izbora. Ljubitelji morske hrane istu mogu pronaći u alternativnom obliku. Pričamo o biljnoj morskoj hrani koja je, ako brojke ne lažu, u opasnom uzletu.
Biljna morska hrana ne samo što je potencijalni ključ očuvanja prirode onakvom kakva bi trebala biti već je i prilično ukusna i jednostavno zdrava😊.
Bioraznolikost danas bez ikakvog pretjerivanja izrazito pati zbog načina uzgoja mesa na divovskim farmama i pustošenja oceana visokotehnološkim ribarskim rješenjima. Sloboda izbora prehrane ostaje na svakome pojedinačno, a ako volite meso i ribu ne morate osjecati grižnju savjest, no malo ravnoteže nikad ne šteti!
Ovu bi ravnotežu mogla uspostaviti upravo biljna morska hrana!
Što je to biljna morska hrana?
Čitajući vjerojatno nesvjesno klimate glavom i zgražate se nad nepromišljenošću i kratkovidnošću ljudskog roda, ali se negdje u kutku svog uma zapravo pitate – dobro o čemu ovi pričaju? Trebamo li jesti samo morsku travu i alge?
Opustite se, nitko vas na to neće prisiliti.
Radi se zapravo o revolucionarnoj ideja kojom povrće postaje vaša omiljena riba, s jednako zdravim nutricionističkim svojstvima i nezaboravnim okusom. Zamislite primjerice tunu, losos, škampe, kavijar, sushi, omiljene školjke, lignju ili jastoga u biljnoj varijanti.
Uzbudljivo, zar ne!
Zdravstvenih razloga za ovo je mnogo, a izdvojit ćemo najvažnije:
- visoki udio proteina
- niska razina „lošeg“ kolesterola
- bolje reguliranje glukoze i šećernih skokova u krvi (dakle manje nakupljanja masnog tkiva)
Uz sve to svakim zalogajem znate kako aktivno čuvate jedini planet na kojemu, koliko znamo, možete živjeti. Okus i tekstura ove hrane neće se razlikovati od ribe, no toj ćete istoj ribi pružiti priliku da obnovi svoje brojke i nastavi obitavati u našem eko sustavu.
Najbolji primjeri ove hrane budućnosti vjerojatno su veganska tuna kojoj je osnova obični slanutak, a dodatak chia sjemenki osigurava joj prisustvo omega 3 masnih kiselina koje su jedan od razloga zašto je tako zdravo konzumirati ribu.
Osim veganske tune, vjerojatno bi vam se poprilično svidio i veganski losos kojem su baza tofu, alge i cikla. Tofu je junak još jedne morske hrane koju sačinjavaju biljke pa je nadaleko poznati fish and chips postao tofish and chips. Kolači od rakova uz malu, sasvim suptilnu, asistenciju artičoka također se vrlo uspješno transformiraju u biljnu „morsku hranu“, a ovakvih je ideja još na desetke.
I izgleda kako je ovaj trend zaista tek započeo svoj uzlet. Investicije u biljnu „morsku hranu“ 2021. godine su se učetverostručile pa nas možda ipak očekuje održivija i zdravija budućnost!