Alkohol vs trening – koje su posljedice?
Alkohol je najgori čovjekov neprijatelj, kaže jedna izreka. Pa iako ima jako puno „zabavnih“ šala koje alkohol slave kao neizbježno sredstvo dobrog provoda, činjenice o katastrofalnim posljedicama alkoholnih pića po rezultate treninga i ukupno zdravlje ostaju neumoljive.
Alkohol je naprosto otrov koji „majstorski“ poništava sve ono za što se vježbači mjesecima znoje. I to radi na nekoliko ubojitih načina. Otkrijmo ih!
Doviđenja rezultati!
Ako često konzumirate alkohol, možete zaboraviti na ostvarenje punog potencijala vašeg treninga. Alkohol je sedativ koji usporava naše reakcije i oslabljuje koordinaciju. Alkohol, dakle, predstavlja sve ono što aktivan stil života nije. Konzumacija nekoliko pića nakon treninga može smanjiti sintezu proteina za čak 37%! Prema tome, možete trenirati koliko god želite, no vaši će mišići rasti puno, puno sporije. Sve to utječe na stupanj motivacije i u tren oka moglo bi se dogoditi da počnete preskakati treninge jer ste razočarani razvojem svojega tijela.
Osim toga, ako večer prije pretjerate s alkoholom, izgledi za trening dan poslije svedeni su na minimum. Ako ništa drugo, spriječit će vas ta dosadna glavobolja koja dolazi s mamurlukom, a posljedice po oštrinu reakcija i ukupnu snagu ostaju i nakon što se otrijeznite! Konzumacija alkohola tako će naprosto prekinuti kontinuitet treninga, zaustaviti učinkoviti oporavak mišićnog tkiva i umjesto toliko potrebnog testosterona potaknuti lučenje hormona stresa (kortizola). Kortizol će „hladno“ uništiti sve mišiće na kojima ste radili jer to je ono što kortizol radi najbolje.
Vama tako ostaje glavobolja uz fizički i emocionalni stres, a veliki i snažni mišići putuju negdje drugdje.
Odakle ovi kilogrami?
Osim što ćete izgubiti mišićnu masu, alkoholom ćete se i udebljati jer u njemu nema ničeg osim praznih kalorija. Ako vam je cilj mršavljenje, nikako ne biste smjeli piti alkohol. Da stvar bude još gora, svi znamo da se alkohol često miješati s hrpom više ili manje slatkih pića koja daju „poseban okus“. Na taj način u sebe unosimo dvostruko više potpuno nepotrebnih kalorija koje zaustavljaju proces topljenja masnog tkiva i uvijek nas iznova vraćaju na sam početak. Uz to, svi znamo kako alkoholne avanture nerijetko završavaju u obližnjem fast foodu.
Jedan od efekata konzumacije alkohola je i zadržavanje vode, što naravno izaziva napuhnutost, naticanje ruku i nogu te pomicanje brojke na vagi prema gore. Vjerujemo da to ne biste pretjerano željeli, zar ne?
Dehidracija
Ironično je da se nakupljanje vode u organizmu konzumacijom alkohola događa zbog toga što se tijelo zapravo dehidrira. Alkohol nas lišava vode toliko potrebne za normalno funkcioniranje organizma i tijelo se brani pokušavajući zadržati što više te iste vode.
Voda je naše gorivo; bez vode nema života ni treninga. Intenzivnim treningom i znojenjem gubimo puno tekućine koju je onda potrebno nadoknaditi. Ako umjesto toga odemo na nekoliko alkoholnih pića, potičemo upravo suprotan proces i nastavljamo dehidraciju. Posljedice? Nesnosni mamurluci, glavobolje i umor koji nam ne dozvoljava vježbati. Osim što nam „oduzima“ vodu, alkohol nam „krade“ i glikogen, a upravo je glikogen onaj faktor koji čini razliku između treninga srednjeg i visokog intenziteta. Dakle, ako ćete “udarati” po vinu, pivu i žesticama, intenzivne treninge nećete odraditi
Nedostatak sna
Dovoljno sna je uvjet bez kojeg nema oporavka niti rasta mišića. Hormon rasta najjače se luči baš ujutro nakon 7-8 sati kvalitetnog sna. Ako tog sna nema, pogađate, nema ni lučenja hormona. Osim toga, nema ni energije za aktivan dan. Iako vam se možda čini da od alkohola brže zaspete, on zapravo uzrokuje poremećaje ciklusa spavanja i odgađa REM fazu. Dok se tijelo obračunava s otrovom koji ste u njega ulili kvaliteta sna se tako urušava, prekidi sna postaju učestaliji, a vaši fitness ciljevi sve teže dostižni.
Dobra je vijest kako i trening utječe na posljedice alkohola. Trening je zapravo odličan za rješavanje alkoholnih navika. Vježbanjem potičemo cirkulaciju, prirodno lučenje dopamina i dobro raspoloženje, pa nam alkohol i nije toliko nužan za „dobru zabavu“. Stres također više ne rješavamo čašicom alkohola, već kvalitetno odrađenim treningom. Osim toga, rezultati treninga postaju itekako vidljivi pa se zadovoljstvo udvostručuje i alkohol više nije opcija. 🙂