Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Novi mindset: treningom do zdravlja, a ne broja na vagi

Mršavljenje je jedan od glavnih ciljeva mnogih koji su se uputili na svoje fitness putovanje, ali gubitak kilograma ne bi trebao biti vaš jedini razlog za vježbanje. Kada gledamo na tjelesnu aktivnost kao sredstvo za kalorijsku potrošnju i topljenje masti, idemo niz sklisku padinu što se tiče našeg fizičkog i mentalnog zdravlja.

Ne samo da ovakav način razmišljanja o postizanju cilja stvara mnogo stresa, pritiska i nerealnih očekivanja, već dolazi i s ugrađenim rokom: Nakon što skinete željenu težinu, više nemate razloga za nastavak vježbanja. Ovaj problematični obrazac mišljenja dovodi vas u veći rizik od povećanja tjelesne težine, kao i poremećaja u prehrani, anksioznosti, depresije, srčanih bolesti i pretilosti.

Iako promjena ovog mentaliteta može potrajati, potpuno je moguće promijeniti način razmišljanja o vježbi kao sredstvu za mršavljenje. Ovih šest strategija pomoći će vam da odvojite ciljeve mršavljenja od treninga i krenete na put do zdravijeg, cjelovitog odnosa s vježbanjem.

1. Pratite zdravstvene ciljeve, a ne kalorijsku potrošnju

Glavni cilj u životu je osjećati se sretno i ispunjeno, a korelacija između sreće i kalorija je nepostojeća. Umjesto da koristite kalorijsku potrošnju kao mjerilo napretka, vrijeme je da preispitate tu metodu. Pratite svoj uspjeh prema tome kako se osjećate, koliko jačate, kakvo je stanje vašeg mentalnog zdravlja, koji broj ponavljanja možete odraditi i kakva je kvaliteta vašeg sna.

Ako želite biti sretniji, vodite dnevnik raspoloženja i dnevnik sna. Postoji pozitivna korelacija između tjelesne aktivnosti i dobrog sna, povećane razine energije i boljeg raspoloženja.

2. Ne radite vježbe u kojima ne uživate

Jeste li ikada pretrpjeli trening koji mrzite samo zato što ste negdje pročitali da troši puno kalorija? Ovakav pristup nije samo nezdrav nego je i neodrživ. Umjesto toga, usredotočite se na zabavu jer je to velika komponenta pridržavanja rutine. Razmislite o tome koja vas vrsta treninga motivira i uklopite ju u svoju svakodnevicu.

Jedan od načina da ostanete uzbuđeni zbog treninga je pronalazak aktivnosti koje su u skladu s vašim strastima. Na primjer, ako ste društvena osoba, možete se pridružiti programu grupnog treninga, a ako ste introvertirani, odvojite vrijeme za laganu šetnju prirodom.

3. Koristite trening kao sredstvo za smanjenje stresa

Ponekad uklapanje treninga u naš užurbani život može povećati razinu stresa. No ako promijenimo način razmišljanja i umjesto toga iskoristimo vježbe za ublažavanje stresa, to može učiniti veliku razliku.

Vježba je najbolji antidepresiv jer tjelesna aktivnost potiče oslobađanje endorfina, hormona koji smanjuju percepciju boli i stvaraju pozitivno raspoloženje. Zato, kada se osjećate tjeskobno, uznemireno ili pod stresom, aktivirajte svoje tijelo na bilo koji način koji vam odgovara. Bavite se jogom, upalite radio i zaplešite ili se uputite na obližnju atletsku stazu i otrčite nekoliko krugova.

4. Zamislite vježbanje kao privilegiju, a ne kao obavezu

Iako vam ponekad može nedostajati motiva za vježbanje (što je sasvim normalno), vježbanje ne biste trebali shvaćati kao obavezu. Zapravo, zamislite to kao nešto sasvim suprotno: kao dragocjenih sat vremena izdvojenih kada želite pobjeći od svog napornog dana na poslu i koncentrirati se na svoje potrebe. Gledajte na vrijeme za trening kao “vrijeme za sebe”. Pokušajte se usredotočiti na osjećaj zahvalnosti što imate tijelo koje je sposobno i snažno.

5. Usredotočite se na zdravstvene dobrobiti tjelovježbe

Što se tiče prednosti vježbanja, mršavljenje je samo vrh sante leda – prednosti idu dalje od toga da se možete uvući u uske traperice. Pokušajte se sjetiti svih drugih načina na koje redovita tjelesna aktivnost može dovesti do velikih koristi za vaše tijelo i um.

Primjerice, fizička aktivnost smanjuje rizik od srčanih bolesti, metaboličkog sindroma, dijabetesa tipa 2 i nekih vrsta raka, čime se povećavaju šanse za dulji život. Osim toga, poboljšava vaše mentalno zdravlje i raspoloženje te pomaže u upravljanju stresom, tjeskobom i depresijom. Fizička aktivnost također jača vaše kosti, poboljšava ravnotežu i smanjuje rizik od padova s godinama te poboljšava rad mozga, san i seksualno zdravlje.

6. Vježbanje kao stil života, a ne kao cilj

Iako postavljanje ciljeva može biti motivirajuće, vašem odnosu s vježbom nije potreban rok da bi bio plodonosan. Umjesto da se usredotočite na gubitak kilograma (što je kratkoročni cilj), razmislite o tome kako možete obogatiti cijeli život dobrobitima tjelovježbe.

Odnos prema vježbi tretirajte kao maraton, a ne sprint visokog intenziteta. Razmišljajte o njoj dugoročno i pazite na potrebe svog tijela. Cijenite dane u kojima ćete biti vrlo energični i sposobni ispuniti svoje ciljeve treninga, ali isto tako prihvatiti dane kada vas tijelo može navesti na dugu šetnju ili na jogu.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se