Zašto ste umorni i nakon 8 sati sna?
Alarm vam zvoni u jutarnjim satima i pokušavate tražiti gumb za odgodu iako ste noć prije zaspali u razumno vrijeme. Obično niste toliko ošamućeni nakon cjelonoćnog odmora, pa se vjerojatno pitate što je krenulo po zlu. Ovo su neki od razloga zašto ste i dalje umorni nakon 8 sati sna:
1. Pretreniranost
U većini slučajeva, intenzivno znojenje tijekom dana pomoći će vam da se kvalitetno naspavate noću. No ako vježbate neposredno prije spavanja, možda ćete teže zaspati. To je zato što je vaše tijelo prepuno adrenalina i možda će mu trebati više vremena da se smiri. Srećom, rješenje u ovom slučaju je jednostavno: Vježbajte ranije tijekom dana.
No ako ujutro vježbate, a noću vam san još uvijek nije najbolje kvalitete, moguće je da pretjerujete s treninzima. Kada previše vježbate, pružate puno stresa svom tijelu, što može loše utjecati na vaš cirkadijalni sustav. Osim toga, pretreniranost je povezana s problemima s nadbubrežnim žlijezdama i hormonskom neravnotežom koja rezultira umorom.
Ako ste naporno trenirali, pokušajte smanjiti intenzitet u narednih nekoliko dana ili se u potpunosti odmoriti. Najbolje bi bilo da odmorite dan ili dva od teretane i pružate svom tijelu dovoljno vremena za odmor i oporavak. Umjesto intenzivnog treninga, nastavite s laganom, obnavljajućom vježbom poput hodanja ili joge.
2. Prehlada
Spavali ste osam sati i još ste uvijek umorni? Postoji šansa da ste se razboljeli. Kada se borite protiv prehlade, vašem imunološkom sustavu potrebna je sva energija da se obrani od stranih tijela. Možda ćete se osjećati dodatno pospano jer vas tijelo tjera da pritisnete kočnice kako bi se moglo oporaviti i izliječiti.
Osim umora, često ćete imati i druge simptome – poput šmrcanja ili kašlja – u ranim fazama prehlade. Ako počnete uzimati lijekove bez recepta, oni također mogu uzrokovati vašu pospanost. Zapamtite da većina lijekova protiv prehlade bez recepta sadrži antihistaminike, što može biti još jedan razlog zašto se i dalje osjećate pospano nakon cjelonoćnog sna.
U tom slučaju, izbjegavajte bilo kakve naporne aktivnosti. Također, vodite računa da ostanete hidrirani i opskrbite svoje tijelo potrebnim nutrijentima putem prehrane.
3. Stres
Ako vaš mozak “radi prekovremeno” prije spavanja, vaš san će vjerojatno patiti. Velike su šanse da je stres povezan s poslom odgovoran za lošu kvalitetu sna. Studija iz prosinca 2014. objavljena u časopisu Sleep otkrila je da je posao primarni uzrok svakodnevnog umora.
Kako biste smanjili razinu stresa, isprobajte tehnike poput meditacije i progresivnog opuštanja kako bi se uklonio stres prije nego što ste uvučete u plahte.
4. Pretjerano spavanje
Logično je da mala količina sna utječe na svakodnevni umor. No jeste li znali da vas i previše sna može učiniti pospanima? Točno, prekomjerno spavanje također može uzrokovati da se osjećate iscrpljeno i letargično. Zapravo, svako odstupanje od uobičajenih obrazaca spavanja može poremetiti ritmove vašeg tijela i iscrpiti vašu energiju. Slušajte svoje tijelo kako biste saznali koliko je sati sna idealno za vas. Kada otkrijete koji je vaš idealan raspored spavanja i buđenja, držite ga se čak i vikendom.
5. Alkohol i kofein
Ponekad ono što ste konzumirali ranije tijekom dana može utjecati na kvalitetu sna. Alkohol je ovdje prvi glavni krivac – možda mislite da vam pomaže da zaspite, ali zapravo smanjuje kvalitetu sna, a možda ste se budili tijekom noći, a da toga niste ni svjesni. U članku iz travnja 2013. u časopisu Alcoholism: Clinical and Experimental Research otkriveno je da konzumacija alkohola može narušiti kvalitetu sna i ometati obnavljajuće funkcije sna.
Drugi glavni krivac je kofein. Ispijanje kave može vam pomoći da ostanete budni tijekom dana, ali također može sabotirati vaš san noću. To je zato što kofein ostaje u vašem sustavu satima nakon što ste popili šalicu kave, što bi moglo uzrokovati probleme kod spavanja.