Koliko nam je dodatne aktivnosti potrebno uz trening?
Svi znamo da dobro strukturiran i dosljedan program vježbanja u kombinaciji sa zdravom prehranom može pomoći svima nama da se riješimo neželjenih kilograma i postignemo svoj idealni tip tijela.
No moramo li se svaki dan prisiljavati na odlazak u teretanu ostavljajući kante znoja na podu? Tu dolazi do izražaja termogeneza aktivnosti bez vježbanja (NEAT). U nastavku otkrije kako možemo uspješno kombinirati svakodnevne aktivnosti s prehranom i tjelovježbom za sagorijevanje kalorija i gubitak masti kroz NEAT.
Ukupna dnevna potrošnja energije
Tijekom dana naša tijela troše energiju u obliku kalorija. Komponente ukupne dnevne potrošnje energije (TDEE) uključuju bazalni metabolizam (BMR), toplinski efekt hrane (TEF) i tjelesnu aktivnost (PA). BMR čini oko 60% ukupne dnevne potrošnje energije. Ovo je količina kalorija koje tijelo troši u mirovanju. Ljudi koji imaju povećanu mišićnu masu imat će veći BMR zbog količine kalorija koje mišići koriste, čak i u mirovanju. Ovo je jedan od razloga zašto su vježbe snage važne za mršavljenje.
TEF (toplinski efekt hrane) rezultira otprilike 10% TDEE-a (dnevne potrošnje energije). To uključuje žvakanje hrane, probavu, apsorpciju i sve ostale procese koji ulaze u konzumiranje i preradu hrane u tijelu.
Preostalih 30% TDEE-a čine tjelesne aktivnosti, koje se zatim razlažu na termogenezu aktivnosti vježbanja (EAT) i termogenezu aktivnosti bez vježbanja (NEAT). EAT čini oko 5% TDEE-a, dok NEAT može doprinijeti čak 15%.
NEAT vs. EAT
NEAT su mali pokreti ili zadaci koje radite tijekom dana, ali se ne smatraju umjerenim do intenzivnim vježbama. To može uključivati hodanje, penjanje stepenicama, usisavanje, pranje suđa, igranje sa psom, razgovor, stajanje, tapkanje nogom, kuhanje, rad u dvorištu itd. Ti “mali zadaci” troše od 50 do 200 kalorija po satu i mogu značajno povećati kalorijski deficit. S druge strane, EAT su ciljane aktivnosti poput trčanja, treninga s utezima itd.
Vježbanje se potiče u mršavljenju jer može povećati mišićnu masu, poboljšati raspoloženje, potaknuti kretanje i ima mnoge druge prednosti. Međutim, ako vam vježba traje jedan sat i spavate 8 sati, postoji još 15 sati u danu tijekom kojih vjerojatno sjedite ili ležite, što nije idealno za mršavljenje.
Živimo u društvu koje tijekom dana potiče sjedilačko ponašanje, kao što je rad u uredu. U međuvremenu, više od polovice slobodnog vremena provodimo gledajući TV, prateći društvene mreže i sl. Iako ne možete svih 15 sati potrošiti na kretanje, poželjno je u čim većoj mjeri uklopiti kretanje u taj period. Primjerice, možete svakih pola sata ustati sa stolice na poslu i prošetati uredom, te svaku pauzu iskoristiti za šetnju. Također, kako biste povećali NEAT, možete pješačiti ili biciklirati na posao, šetati stanom kada telefonirate i sl.
Možemo li NEAT zamijeniti EAT-om?
Da budemo jasni, povećanje aktivnosti NEAT-a nije zamjena za vježbanje. Strukturirano vježbanje umjerenog do visokog intenziteta od 150 do 300 minuta tjedno ima bezbroj prednosti za koje već sigurno znate. Međutim, kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilošću, pridržavanje programa vježbanja pokazuje nizak dugoročni uspjeh. Čini se da oni koji pokazuju uspjeh u početku postupno vraćaju težinu. Umjesto toga, zamjena sjedilačkog ponašanja NEAT aktivnostima može povećati potrošnju energije tijekom dana, a istovremeno zadržati dugotrajno pridržavanje programa treninga, koji je u tom trenutku samo obično kretanje. Ne samo da je NEAT lakše održavati, već se čini da se količina NEAT aktivnosti povećava s vremenom.
Općenito, programi mršavljenja trebali bi se usredotočiti na zdravu prehranu, strukturirani program vježbanja i strategije za smanjenje sjedilačkog ponašanja kako bi se povećao NEAT. Iako se potpuni mehanizmi NEAT-a još trebaju istražiti, postoji mnogo dokaza koji dokazuju da smanjenje sjedilačkog ponašanja može pomoći u mršavljenju u kombinaciji s prehranom i tjelovježbom.