13 vježbi za “reset” tijela na godišnjem odmoru
Ove godine klijenti me sve manje ispituju kako da u zadnja 2-3 tjedna skinu još dodatnih 5 kilograma, te kako da smanje one „šlaufiće“ oko struka prije samog godišnjeg odmora i pojavljivanja na plaži.
Moj posao kao trenerice jest educirati klijente. Educirati ih što se to podrazumijeva pod dobrim i zdravim načinom života. Svoje klijente educiram da do panike prije pojave na plaži nasmije doći i neće doći ako su bili marljivi prema svojem tijelu, prehrani i treninzima kroz čitavu godinu. Instant uklanjanje neželjenih kilograma u zadnji tren dovodi vas do kratkoročnih rješenja i vrlo vjerojatno nakon odmora završit ćete u još gorem stanju nego što ste bili na samom početku.
Kroz godina rada, educiranje klijenata ima smisla jer u proteklih dvadeset dana jedno od najčešćih pitanja klijenata je:
„Petra, trebam li prestati vježbati na godišnjem odmoru ili što i kako da vježbam na godišnjem odmoru?”
Pokušat ću objasniti svoju filozofiju koja vam se može ili ne mora sviđati jer svaka osoba je drugačija i ima svoje prioritete i životne potrebe. Stoga je moj savjet prije svega da radite ono što vas najviše opušta, smiruje, mentalno i fizički zadovoljava. Pritom samo budite na oprezu da svako tijelo treba odmor i nekoliko dana opuštanja od svakodnevnog rituala kako ne bi došlo do pretreniranosti i dodatnog zamora. (Bio taj odmor na godišnjem ili nakon godišnjeg – svejedno je).
Pasivan ili aktivan odmor?
Odmor svakako može biti pasivan ili aktivan. I jedno i drugo je uredu ako ste svjesni posljedica ili dobrobiti. Kao što sam gore navela, svatko ima svoje potrebe. Pasivan odmor služi za vrhunske sportaše ili za vrlo aktivne amatere. Njima je svakako od koristi pasivno se odmarati 2-3 tjedna kako bi kvalitetno resetirali svoje tijelo. Međutim ni oni se pasivno ne odmaraju duže od 3-4 tjedna. Pa zašto bi se onda jedan rekreativac koji trenira 3x tjedno trebao odmarati 2-3-4 tjedna? Od čega se vi to odmarate? Zabluda!
Naravno, možete biti čitav mjesec pasivni, zavaravati se s brčkanjem u moru ali razmislite da li se to sviđa vašem tijelu i koliko će vam biti potrebno da ponovno pokrenete rutinu redovitog vježbanja. Ležanje na plaži, sjedenje u restoranu i pokoja kratka šetnja ne radi ništa dobro za vaše zdravlje, baš suprotno. Zašto bi onda prekinuli kompletno vašu rutinu vježbanjem bez obzira bili vi tjedan, dva ili više na odmoru?
Ne prekidajte svoju discipliniranost kroz čitavu godinu samo zato što je stigao godišnji odmor. Umjesto toga budite domišljatiji i pametniji te radite treninge koji će vam pomoći da se uz godišnji s pametnim i kratkim treningom dodatno resetirate.
Ako ste se odlučili za aktivan odmor koji uključuje svakodnevno dugotrajno plivanje, vožnju bicikla, trčanje, veslanje ili nešto slično. Nešto što inače niste u mogućnosti raditi u svakodnevici, a na godišnjem vas to dodatno ispunjava i resetira – samo naprijed, uživajte i napunite se mentalno za rutinu u koju ćete se vratiti.
P.S. istegnite se nakon ovakvih aktivnosti, nemojte biti lijeni odvojiti 10 minuta za oporavak vaših tetiva i mišića. Napuniti se mentalno i zadovoljiti tijelo potrebnom njegom činimo godišnji odmor uspješnim.
Moja preporuka za trening na godišnjem odmoru nalazi se ispod. Cilj treninga je resetiranje tijela koji postižemo kroz mobilnost. Pritom ne zaboravljamo na snagu, odnosno na održavanje mišića. Trening na godišnjem odmoru ne smije vas umoriti. Treba vam otključati tijelo i omogućiti bezbolno ležanje i sjedenje na plaži.
Minute rada i odmora prilagodite sebi.
Radite na broj ponavljanja – barem 5 x svaku vježbu (na svaku stranu) sa zadržavanjem položaja 5-10 sekundi.
Možete raditi i sa tajmerom. Namjestite ga barem na jednu minutu za svaku vježbu (minuta za svaku stranu).
Živjeli!