Zašto je tijelu potreban mangan?
Jeste li se ikada zapitali zašto je ovaj mikronutrijent važan ako trenirate? Uz kalcij, cink, magnezij i željezo, mangan je jedan od minerala koji može pozitivno utjecati na vaše tijelo i to posebno nakon treninga.
Mangan je prirodni mineral u našem tijelu koji je komponenta enzima mangan superoksid dismutaze. Moćan je antioksidans koji djeluje protiv slobodnih radikala u ljudskom tijelu i neutralizira te štetne čestice, čime sprječava mnoge potencijalne opasnosti koje oni uzrokuju.
Tijelo može sadržavati najviše 20 mg mangana koji je koncentriran u našim bubrezima, gušterači, jetri i kostima. Vrlo je važan za normalno funkcioniranje mozga i pravilnu aktivnost našeg živčanog sustava u cijelom tijelu.
Nedostatak mangana
Simptomi nedostatka mangana uključuju visoki krvni tlak, bolesti srca, stezanje mišića, malformacije kostiju, povišen kolesterol, loš vid, smetnje u sluhu, ozbiljan gubitak pamćenja i drhtavicu. Iako neki medicinski stručnjaci tvrde da je nedostatak mangana prilično rijetka pojava, više od 35 posto svjetske populacije ima manjak ovog mikronutrijenta. Loše prehrambene navike vodeći su uzrok takvih nedostataka.
Problemi s očima, znojenje, ubrzani otkucaji srca, slabost i jaki grčevi neki su od simptoma nedostatka. Teški nedostatak mangana također može ponekad uzrokovati neplodnost kod žena, oštećenje gušterače, probleme sa srcem i osteoporozu.
Hrana bogata manganom
Mangan se nalazi u voću kao što su maline, ananas, grožđe, jagode, kupine, tropsko voće, banane, kokos, kivi i smokve. Nalazi se i u povrću poput zelene salate, špinata, poriluka i gorušice, cikle, graha i mrkve. Sadrže ga i neke žitarice kao što su zob, riža, integralna pšenica i smeđa riža te orašasti plodovi (pekani, bademi i lješnjaci). Njime je bogato i pojedino začinsko bilje i sadrže ga neki začini poput češnjaka, mente, klinčića i kurkume, a nalazi se i u nekim morskim plodovima.
Zdravstvene prednosti
1. Jača kosti
Mangan je neophodan za pravilan rast ljudske koštane strukture. Vrlo je učinkovit mineral za povećanje mineralne gustoće kralježnice, posebno kod žena u menopauzi. Mnoge žene pate od nedostatka mangana nakon što prođu kroz menopauzu, pa je povećani unos ovog minerala važan faktor u prevenciji prijeloma. Iako istraživanja tek trebaju dokazati da mangan može spriječiti osteoporozu, vjeruje se da je to jedan od faktora koji usporavaju napredak te bolesti.
2. Djeluje protiv dijabetesa
Mangan je pokazao učinkovitost u kontroli metaboličkih bolesti, odnosno može spriječiti pojavu dijabetesa. Kako bi kontrolirao razinu šećera u krvi, mangan normalizira sintezu i lučenje inzulina, a nepredvidivi padovi šećera u krvi mogu se bolje regulirati, pružajući normalniji i funkcionalniji život dijabetičarima.
3. Ubrzava metabolizam
Regulacija metabolizma u tijelu jedna je od vitalnih funkcija mangana. Enzimi aktivirani manganom pomažu u metabolizmu kolesterola, aminokiselina i ugljikohidrata. Osim toga, važan je i za metabolizam vitamina poput vitamina E i B1. Mangan je važan dio metabolizma glutamina, koji je najzastupljenija aminokiselina u tijelu i ključni dio DNA polimeraze. Glutamin kao post-workout suplement može vam pomoći da se brže oporavite od treninga, a njegove učinke možete otkriti OVDJE.
4. Smanjuje upalu
Mangan pomaže u povećanju razine superoksid dismutaze. Ova povećana razina posljedica je antioksidativnih svojstava minerala. Superoksid dismutaza, također poznata kao SOD, obično se nalazi u vrlo niskim razinama kod ljudi s artritisom. SOD ima protuupalne učinke koji su oboljelima od artritisa prijeko potrebni. Prema raznim istraživanjima, suplementacija mangana radi povećanja sinteze i funkcioniranja SOD-a povezana je sa smanjenjem simptoma artritisa.
5. Poboljšava probavu
Mangan je koristan u održavanju normalne funkcije probavnog trakta. Ovaj mineral dodatno poboljšava apsorpciju masti u procesu probave, a također smanjuje probleme poput zatvora i nelagode u crijevima. Mangan je također važan jer sudjeluje u procesima pretvaranja hrane u energiju.