Zašto je sobni bicikl odličan odabir za trening?

Mnogima je cilj smršavjeti ili otopiti višak tjelesne masnoće; osobito tijekom prosinca kada jedni druge darujemo i zasladimo se raznim blagdanskim poslasticama. Zbog toga je u ovo doba godine posebno važno da ne zaboravimo na svoje zdravlje i da marljivo treniramo.
Nekima se možda na starom sobnom biciklu skupilo puno prašine, dok drugi razmišljaju o kupnji ove fitness sprave. Kojoj god skupini pripadate, u našem novom članku upoznajte se s prednostima treninga na sobnom biciklu i otkrijte zašto je pogodan za sve vježbače, bez obzira na njihovu trenutnu formu.
Početnici
Za sve početnike vježbanje na sobnom biciklu odlična je vrsta aktivnost. Ova je vježba lagana i za nju vam nije potrebna pomoć osobnog trenera, a također je i mogućnost ozljede minimalna. Ako do sada niste bili fizički aktivni, možete početi polako, s 20-30 minuta vježbanja nekoliko puta tjedno. Intenzitet treninga prilagodite svojim mogućnostima. Uskoro ćete primijetiti da 20 minuta vožnje biciklom više nije toliki napor kao na početku – tada je vrijeme da povećate intenzitet treninga. Najvažnije je da steknete naviku vježbanja i da se u to zaljubite. Tek tada ćete dugoročno postići rezultate. Ako pretjerujete s treninzima i svakodnevno vozite sobni bicikl do posljednjeg atoma snage, velike su šanse da će uskoro završiti u garaži ili podrumu.
Aktivne osobe
Ako ste umjereno fizički aktivni i želite izgubiti malo masnoće, sobni bicikl također vam može puno pomoći. Nastavite sa svojom uobičajenom trening rutinom i dodajte joj vježbanje na sobnom biciklu nekoliko puta tjedno. Zbog hladnijih mjeseci, lošeg vremena i cijele situacije vjerojatno ste manje aktivni, a i vaš NEAT je definitivno manji. Dakle, umjesto da navečer sjedite na kauču, možete sjesti na sobni bicikl i potrošiti suvišne kalorije. Istodobno možete gledati film, seriju, pregledavati društvene mreže, kupovati putem interneta… Na ovaj ćete način kombinirati ugodno s korisnim. Vjerojatno će u početku biti teško promijeniti ovu naviku, ali dugoročno će vam definitivno donijeti rezultate.
Vrlo aktivni pojedinci
Oni koji su u odličnoj formi mogu odraditi dodatni trening na sobnom biciklu. Za vrlo dobro pripremljene ljude preporučujemo intervalni trening. To znači da trenirate kraće vrijeme s visokim intenzitetom, nakon čega slijedi jedan duži interval manjeg intenziteta. Ovakav način treninga poboljšat će vam snagu i brzinu, a promjene u intenzitetu vježbanja promijenit će i puls. Tijekom najintenzivnijih serija otkucaji srca trebali bi biti blizu maksimalnog broja otkucaja.
Primjer treninga:
25 minuta zagrijavanja (pojačajte intenzitet nakon 10 minuta)
5-7x izmjenjujte intervale: 60 sekundi vrlo visokog intenziteta i 3-5 minuta niskog intenziteta (regeneracija mišića)
10 minuta hlađenja
Odličan trening za ljude koji imaju bolove u koljenima
Kod raznih ozljeda koljena potrebno je paziti da se koljena ne preopterete, a istodobno se ne preporučuje predugo izbjegavanje vježbanja. To će ojačati mišiće nogu, koji su važni za stabilno i funkcionalno koljeno.
Tijekom vježbanja na sobnom biciklu jačamo mišiće donjeg dijela tijela, bez pretjeranog pritiska na koljena. U usporedbi s trčanjem, opterećenje koljena je zanemarivo. Budući da je naša vježba vrlo ograničena zbog ozljeda ili bolova u koljenu, velika je vjerojatnost da ćemo se početi debljati. To se može izbjeći redovitim vježbanjem na sobnom biciklu.
Ako smo barem nekoga nadahnuli da vježba na sobnom biciklu, postigli smo svoj cilj. 😉