Zašto se osjećamo mršavije u jutarnjim satima?

Jeste li se ikada ujutro pogledali u ogledalo i primijetili da vam je trbuh tanji nego inače? Međutim mnogi od vas su sigurno primijetili da taj osjećaj ne traje dugo. Ako ste upoznati s ovim scenarijem, imajte na umu da je to zapravo puno više od samog osjećaja. Ovaj jutarnji fenomen nastaje kao posljedica odvijanja pojedinih procesa u organizmu zbog čega se stvarno smanjuje vaša tjelesna težina. Osim izgleda, gubitak tjelesne težine može dokazati i vaša vaga. No je li to odraz vašeg napretka u fitnessu ili samo prirodni fiziološki proces u tijelu? Saznajte u nastavku.
Tjelesna težina u jutarnjim satima
Vaga pokazuje sveukupnu tjelesnu težinu, ne samo težinu masnog tkiva. Vaša tjelesna težina je manja u jutarnjim satima jer još uvijek niste konzumirali bilo kakav obrok ili nešto popili (primjerice, kavu, čaj ili vodu). Tjelesna težina također oscilira nekoliko kilograma tijekom dana, ovisno o tome što ste pojeli ili popili. Ako se brinete da ste se udebljali u nekoliko sati, imajte na umu da biste trebali pojesti preko 7000 kalorija više od uobičajenog unosa kako biste u tom vremenu nakupili kilogram masnog tkiva. Isto tako, u jutarnjim satima vjerojatno niste odjeveni u tešku odjeću koja također može “nabiti” brojku na vagi. Sigurni smo da je vaša pidžama lakša od jakne i traperica koje nosite. 😊
Gubitak vode u tijelu
Čak i ako se ne znojite previše tijekom noći, vaše tijelo gubi vodu kroz kožu. Voda se također gubi kada dišete te kroz različite funkcije tijela poput krvotoka i rada unutarnjih organa. Pojedini stručnajci tvrde da je 80% smanjenja tjelesne težine uzrokovano gubitkom vode, čak i ako ne brojimo izbacivanje urina, što još dodatno pridonosi smanjenju tjelesne težine. Osim toga, ako ste konzumirali obroke bogate ugljikohidratima ili natrijem prije spavanja, postoji šansa da zadržite količinu vode tijekom noći. Također, trening s utezima velikih težina može nadoknaditi izgubljenu tekućinu zbog oticanja mikropukotina u vašim mišićima.
Razgradnja hrane tijekom noći
Tijekom spavanja u organizam ne unosite hranu, a hrana koju ste jeli tijekom dana se velikim se dijelom razgradila. Zbog toga se sljedeće jutro osjećate mršavije. Sve što jedete odražava se na vašoj tjelesnoj težini i stanju probavnog trakta. Kako vaše tijelo razgrađuje hranu, zadržava vodu te proizvodi plinove i stolicu. Svi ovi faktori mogu doprinijeti osjećaju većeg trbuha i težeg tijela. Ako ste intolerantni na laktozu ili drugu hranu, vjerojatno ćete patiti od iritacije crijeva, a ako jedete previše hrane bogate vlaknima, postoji mogućnost da ćete se osjećati naduto tijekom dana. Zbog oba slučaja možete se osjećati teže i napuhnuto.
Tjelesna visina povećava se tijekom noći
Kada se probudite ujutro, vaša tjelesna visina se povećala za koji centimetar, zbog čega se osjećate i mršavije. Ležanje na krevetu može uzrokovati razdvajanje kralježaka tijekom noći, zbog čega se vaša visina povećava za nekoliko centimetara. Naravno, ona se tijekom dana smanjuje jer hodanje i stojeći položaj stisnu kralješke i tako se vraćate na svoju uobičajenu visinu. Ta kompresija obično je uzrok gubitka 1 centimetra u prosjeku kod osoba koje trče maraton. Ako se osjećate više ujutro, tjelesna težina rasporedi se po tada većoj površini tijela zbog čega se osjećate mršavije.