Kako topljenje masnog tkiva ovisi o tome kada jedemo?

Često možete čuti da je doručak kao najvažniji obrok u danu samo mit, a pogotovo ako vam je cilj poraditi na svojoj liniji. No nedavno istraživanje dokazalo je važnost doručka kao obroka koji vam može pomoći da ostvarite svoj cilj. Ako želite otopiti višak masnog tkiva, potrebno je jesti manje kalorija dnevno nego što ih trošite, pri čemu trebate odabrati odgovarajuće namirnice i biti fizički aktivni u skladu s tim ciljem. Međutim, to nisu jedini uvjeti ako želite uspješno otopiti masno tkivo.
Što kaže istraživanje?
Najnovije istraživanje pokazalo je da vrijeme kada konzumirate obroke određuje način na koji tijelo koristi kalorije, a vrijeme doručka je također zaslužno za gubitak masnog tkiva. Sve zapravo ovisi o cirkadijalnom ritmu tijela koji, osim što utječe na spavanje, ima puno veću funkciju u tijelu.
Cirkadijalni ritam su bilo kakve fizičke, mentalne promjene ili promjene ponašanja tijekom dana. Istraživanje iz National Institute of General Medical Sciences pokušalo je utvrditi kako ljudski metabolizam obrađuje hranu u određeno doba dana. U istraživanju su znanstvenici pratili metabolizam ispitanika u respiratornim komorama u dvije odvojene smjene od 56 sati. U obje smjene ispitanicima su poslužena 3 obroka dnevno. Ručak im je poslužen u 12:30, a večera u 17:54. Međutim prvoj smjeni poslužen je doručak u 8 sati ujutro, a drugoj je umjesto doručka poslužen isti obrok u 10 sati navečer.
Istraživači su otkrili da, iako je potrošnja energije i prehrana bila ista u obje smjene, konzumiranje večernjeg obroka prije spavanja umjesto doručka promijenila je način na koji tijelo koristi ugljikohidrate i masti kao izvor energije. Kada su ispitanici jeli prije spavanja, otopili su manje masnoće u periodu od 24 sata od ispitanika koji su jeli doručak bez večernjeg snacka. Ovo istraživanje pokazuje da je doručak ipak bolja opcija od obroka prije spavanja ako želite smanjiti unos kalorija te brže i efikasnije postići željene rezultate.