Zašto novogodišnje odluke ne smiju biti preambiciozne?
Polako se pozdravljamo s 2022. godinom i pripremamo za novu, 2023., koja nam stiže za svega dva dana! I dok nekima ulazak u novu godinu ne predstavlja ništa više od nužne prilagodbe na pisanje znamenke „3“ umjesto „2“, nekima ova važna „prekretnica“ označava vrijeme za neke važne i dugo željene promjene.
Nova godina = novi početak?
Iako smo pobornici mišljenja da za odluke i promjene nikad nije kasno, odnosno da nam ne treba neki poseban dan ili datum da bismo krenuli u realizaciju svojih ciljeva, činjenica jest da ima nešto u promatranju na novu godinu u kontekstu u novog početka ili „čistog“ starta.
Nekima uistinu dobro dođe imati neki „vidljivi“ start za započinjanje s određenim promjenama, bilo da je to ponedjeljak, novi mjesec ili nova godina. To posebno vrijedi za one koji vole koristiti planer ili rokovnik pa njima određeni datumi predstavljaju doslovnu novu ili čistu „stranicu“. U svakom slučaju, važno je sebe dobro poznavati da bismo mogli odabrati najbolji trenutak za usvajanje neke nove navike, postavljanje određenog cilja ili donošenje važnih odluka. Ono što svakako želimo naglasiti jest da to ne treba biti nova godina (ili bilo koji drugi dan ili datum), već je najvažnije da smo u tom trenutku spremni uistinu krenuti u realizaciju.
Preambiciozne odluke mogu biti zamka
Od odabira „savršenog“ tajminga za nove početke, odluke i ciljeve, neusporedivo je važnije „pametno“ postaviti tu istu odluku, odnosno cilj. Jedna od najčešćih pogrešaka koju ljudi čine jest donošenje velikih, ambicioznih odluka koje realno nisu ostvarive, bar ne u tom omjeru i vremenu. Zašto to nije dobro? Pa vrlo jednostavno, kad naši rezultati nisu u skladu s našim željama i očekivanjima, samopouzdanje će nam se narušiti, a volja i entuzijazam splasnuti. Ne samo da nećemo ostvariti svoje ciljeve, već ćemo se i ubuduće teže odvažiti na donošenje novih, uključujući i one manje i lakše ostvarive.
Malim koracima do velikih uspjeha
Kad donosimo neke odluke, moramo paziti da si ne zadamo previše. Ne moramo odmah krenuti s uvođenjem 5 novih navika, sasvim je dovoljno polako uvoditi jednu po jednu, eventualno po dvije u kompletu. Primjerice, ako smo odlučiti potpuno promijeniti naš životni stil i krenuti redovito vježbati, hraniti se zdravo, više hodati, poboljšati higijenu sna i piti više vode – polako! Nikako nemojte misliti da morate sve ili ništa. Dapače, mali koraci nas vode do uspjeha.
Odaberite s čim ćete krenuti. To mogu biti 2 ili 3 treninga tjedno i smanjivanje konzumacije nekih „loših“ namirnica (npr. grickalica, alkohola, slatkiša). Kad se malo „ufurate“ u ovaj novi „režim“, krenite u postupnu implementaciju i ostalih zdravih navika. Svakodnevno pokušajte popiti malo više vode, krenite povremeno na posao pješice, uvodite što više povrća i voća u vašu prehranu i pokušajte što češće odlaziti na vrijeme spavati.
Svakako si uzmite dovoljno vremena i dozvolite si određenu dozu fleksibilnosti. Ovdje također moramo naglasiti važnost tolerancije „pogrešaka“. Ako preskočite koji trening ili pojedete nešto što nije u skladu s vašim „novim“ odlukama, sjetite se da nije kraj svijeta! Nemojte zbog jednom „lošijeg“ perioda odbaciti sve što ste do tada napravili i odustati od svojih odluka. Dapače, potrudite se još više, sjetite se da ste već jednom uspjeli i da to nije tako strašno.
I zato se naoružajte strpljenjem jer velike stvari ne dolaze naglo. Ne kaže se uzalud „zrno po zrno – pogača, kamen po kamen – palača“.