Vježbanje nakon operacije dojke
Sve češće, mlade osobe obolijevaju od benignih i malignih tvorbi dojki. Rak dojke je najčešća bolest dojke u žena. Čak 80% novih slučajeva bude otkriveno u ranoj fazi. U 20% slučajeva pri postavljanju dijagnoze bolest već bude u napredovaloj fazi bolesti. Prema podacima Registra za rak u RH od raka dojke oboli 2000-2500 žena i 20-30 muškaraca godišnje. Budući da smo spolom predodređeni, ženski hormoni kao zaštitnici reproduktivnog zdravlja mogu „preokrenuti“ vlastitu funkciju čime postaju direktna ugroza ženskom zdravlju. Kako nastaviti trenirati nakon kirurškog zahvata dojke? Gdje započinje fizioterapija, a gdje kineziterapija? Kada se uključuje fitness program kod žena koje su dugo bile sportski aktivne? U RH se 6. listopada obilježava Dan ružičaste vrpce dok 24. ožujka se obilježava Dan narcisa. Takvi događaji imaju cilj podignuti svjesnost o raku dojke. Međutim, što nakon operacije dojke i kakvu ulogu imaju fizioterapeuti, zdravstveni treneri (kineziterapeuti) još uvijek nije razvikano. Daljnjim člankom želi se ukazati na kompetencije koje se moraju provoditi isključivo pod nadzorom kvalificiranih kineziterapeuta kako bi se pomoglo u vraćanju snage mišića ramenog pojasa koji su neophodni u zdravlju, stabilizaciji i estetici mladih žena koje su preboljele rak dojke.
Prvi dan nakon operacije
Proces rehabilitacije započinje prvog dana nakon operacije. Žena podvrgnuta operacijskom zahvatu, smještena u odgovarajući položaj s rukom postavljenom na jastuk (na operiranoj strani), počinje s vježbama disanja i iskašljavanja isti dan. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta udaha i izdaha. Postojeća fluidnost izmjene plinova bez naprezanja sprečava komplikaciju operacije – krvarenje. Terapijskim vježbama, podizanjem ruke na jastuk i antigravitacijskim vježbama te kompresivnim zavojima se sprečava nastanak limfedema. Pacijentica se ustaje sljedeće jutro nakon operacije. Započinje s razgibavanjem ramena i ruke. Izvodi lagane rotacije, podizanje/spuštanje ramena, pomicanje lopatice i stiskanje loptice.
Prva 2 tjedna nakon operacije
Prvih 7 dana se ruka podiže iznad razine srca na jastuku u trajanju od 45 minuta kako bi se smanjio otok. Na samom početku se započinje s vježbama disanja kako bi se prevenirale respiratorne komplikacije zbog smanjene ventilacije pluća i nedovoljno korištenih prsnih mišića. Često u tom periodu, operirane pacijentice smanjuju trbušno disanje zbog čega dišu plitko. Boje se boli koja nastupa zbog operacijskog reza.
Pri povratku kući, moguće je uspostaviti lagane pokrete koji mogu uključivati predmete ili utege do 0,5 kg. U skladu s razvijenom motorikom, ponovnom uspostavom funkcije prsnog mišića, moguće je četkati i sušiti kosu. Kuhanje i ostali kućni poslovi trebali bi predstavljati vrstu treninga za operirane mlade osobe. Potrebno je izbjegavati monotone pokrete (glačanje, pletenje i sl.)
Mjesec dana nakon operacije
Nakon mjesec dana dozvoljene su aktivnosti s opterećenjem do 1,5 kg (pospremanje kreveta, držanje za rukohvat). Radi sprječavanja komplikacija izbjegavajte ozljeđivanje ruke (ne primajte cjepivo, ne vadite krv i nosite rukavice). Ne nosite tijesnu odjeću, sat ni tijesan grudnjak. U slučaju otoka, upale i ozljede ruke javite se liječniku. Upoznajte bolesnicu s mogućnošću nabavka grudnjaka za mastektomirane žene.
Rizik za oboljenje od raka dojke se smanjuje 30-40 % uslijed umjerenog ili jakog intenziteta vježbanja 3 ili 4 sata tjedno. Stoga ne čudi što SZO (SVJETSKA ZDRAVSTVENA ORGANIZACIJA/WHO) s American Cancer Society smatraju da je pravilna prehrana, redukcija tjelesne težine i vježbanje glavni izvor prevencije najčešće bolesti današnjice. Kao razlog takvog mišljenja se navodi smanjenje spolnih hormona; estrogena, testosterona i inzulina.