Utječe li bol u mišićima na topljenje masnog tkiva?

Svaki put kada odradite brutalan trening, jedan od najčešćih scenarija obično su upaljeni i bolni mišići. Sigurno ste čuli nekoliko mitova o tome da bolni mišići utječu na otapanje masnog tkiva. Iako je dokazano da ubrzavaju potrošnju kalorija, provedena su istraživanja kojima se pokušao dokazati njihov utjecaj i na topljenje masti.
Što kaže istraživanje?
Prema istraživanju objavljenom u Clinical Nutrition Experimental 2018. godine, tjelesni sastav igra veliku ulogu u svakodnevnoj potrošnji kalorija. Svakog dana oko 60-75% energije troši se u stanju mirovanja, dok se 15-30% koristi za pretvaranje hrane u energiju. Također, količina mišićnog tkiva u tijelu određuje koliko kalorija trošite dnevno. Žene obično troše manje energije u mirovanju od muškaraca, a starije osobe manje troše od mlađih.
Istraživanje je pokazalo da fizička aktivnost također može imati veliki utjecaj na ukupnu dnevnu potrošnju energije i energetsku ravnotežu tijela, odnosno može ubrzati metabolizam u stanju mirovanja i utjecati na toplinski učinak hrane. Metabolizam u stanju mirovanja (resting metabolic rate odnosno RMR) je brži kod osoba koje se bave fizičkom aktivnošću nego kod onih koje ne vježbaju, a imaju istu tjelesnu težinu.
Iako je ovo istraživanje pokazalo da količina mišićnog tkiva utječe na potrošnju kalorija tijekom dana, istraživanje iz 2016. godine u Current Biology pokazalo je da stupanj fizičke aktivnosti nije nužno povezan s potrošnjom kalorija. Istraživači su utvrdili da se potrošnja kalorija i zdravstveni “platoi” događaju te da nisu uvijek direktno povezani s fizičkom aktivnošću.
Utječu li “upaljeni” mišići na topljenje masnog tkiva?
Upaljeni, odnosno bolni mišići rezultat su vašeg treninga, odnosno oštećenja mišićnog tkiva i vlakana. Vaše tijelo troši kalorije tijekom treninga i nastavlja to činiti nakon faze oporavka i obnavljanja mišićnog tkiva. Međutim, to ne znači da ćete nužno trošiti više kalorija u kraćem periodu jer tijelo vraća RMR ubrzo nakon treninga. Faza oporavka u kojoj se vaši mišići obnavljaju i rastu događa se otprilike 48 sati nakon treninga s utezima, ali tijelu su potrebne veće zalihe proteina kako bi se olakšao i ubrzao proces.
Isto tako, potrošnja kalorija nije nužno povezana s otapanjem masnog tkiva. Kalorije se odnose na energiju, a nalaze se u svim makronutrijentima. Primjerice, 10 kilograma mišića potrošilo bi 50 kalorija tijekom dana oporavka, dok bi 10 kilograma masti potrošilo 20 kalorija. Kako biste bili sigurni u to da otapate masno tkivo, mjerite napredak izgledom (slikanje, mjerenje krojačkim metrom…), a ne vagom. Ako su vam pojedini dijelovi tijela tanji/manji nego prije, a tjelesna težina ostaje ista, vjerojatno gubite masno tkivo i gradite mišiće.
Bez obzira na povezanost bolnih mišića i potrošnju kalorija, ako su vam upaljeni mišići nakon treninga, dozvolite im odmor koji su zaslužili kako bi se obnovilo mišićno tkivo, te kako biste bili spremni za sljedeći trening.