Utjecaj jaja na zdravlje
Za većinu aktivnih vježbača jaja su nezaobilazan dio prehrane. O ovoj namirnici u društvu kruže razne priče – od pozitivnih koje potvrđuju da su jaja iznimno dobar izvor proteina te da su bogata vitaminima i mineralima, do onih pogrešnih o negativnom utjecaju kolesterola iz jaja na kolesterol u krvi.
Zašto su jaja toliko popularna?
Jaja su zaista svestrana namirnica koju u svojoj prehrani možete koristiti na stotine različitih načina. Mogu biti glavno jelo, sastojak u salati, koristimo ih u pripremi raznih umaka i deserata. Relativno su jeftina, lako dostupna i imaju jako dobar nutritivni sastav. Sadrže vitamine A, B2, B5, B12 i selen. Osim toga, jaja sadrže kolesterol i bioaktivne komponente poput zeaksantina i luteina. Zahvaljujući visokom udjelu proteina, dugotrajno će vas zasititi.
Sastav jaja
Energetska vrijednost 100 g jaja je 130 kalorija. Od toga je 9 g masti, 0,7 g ugljikohidrata i čak 12,6 g proteina. Međutim sastav žumanjka i bjelanjka veoma se razlikuje. Možda ste se u dućanu ili na društvenim mrežama fitness influencera susreli s bjelanjcima u tetrapaku. Bjelanjak se sastoji od 89% vode, 10% proteina i 1% ugljikohidrata i masti. Zbog omjera proteina i masti omiljena su namirnica u svijetu fitnessa. S druge strane, sastav žumanjka izgleda ovako: 50% voda, 33-35% masti te 15-17% bjelančevine. U usporedbi s bjelanjcima sadrže više masti, a time i više vitamina A, koji je topiv u mastima.
Kolesterol
Jedno veće jaje sadrži između 186 i 230 mg kolesterola. Riječ je o sterolu koji ima nekoliko važnih funkcija u našem tijelu. Između ostalog, kolesterol osigurava propusnost i fluidnost staničnih membrana te djeluje kao prekursor iz kojeg se u tijelu biosintetiziraju druge tvari (npr. žučna kiselina, hormoni, vitamin D).
Ipak. kolesterol može uzrokovati razne zdravstvene probleme – nakupljanje kolesterola u vitalnim organima može dovesti do ateroskleroze, steatoze (masne jetre) i raznih upala. Pritom trebamo imati na umu da većinu kolesterola (80%) sintetizira naše tijelo, dok tek petinu unosimo prehranom. Brojna istraživanja nisu pokazala povezanost između redovite konzumacije jaja i razvoja kardiovaskularnih bolesti. Razlog tome možda se krije u svim nutrijentima koja jaja sadrže i koji nas štite od oksidativnog stresa. Naravno, osobe s povećanim rizikom za razvoj kardiovaskularnih oboljenja trebale bi pripaziti i ne pretjerivati s konzumacijom jaja, dok kod ostalih to nije potrebno.
Jaja ne mogu sama od sebe uzrokovati začepljenje žila i skratiti vam život. Riječ je o nutritivno vrlo bogatoj namirnici koja se preporučuje kao dio svakodnevne prehrane.