Utjecaj glazbe na motivaciju i izvedbu na treningu
Život bez glazbe ne bi imao previše smisla, a sigurni smo da će se s nama složiti čak i oni koji se srame prepustiti se ritmu. Glazba može potaknuti širok spektar emocija bez da ste toga svjesni: može vas rastužiti, razveseliti, razbjesniti ili čak imati terapeutski učinak. Budući da ima veliki utjecaj na vašu psihu, glazbu možete koristiti kao alat da prijeđete svoje psihičke, pa time i fizičke granice. Naravno, riječ je o tome da je slušanje glazbe vrlo učinkovita metoda za ostvarenje boljih rezultata – i to u svim sferama života.
Ako se nikako ne možete motivirati za trening, glazba će vam pomoći da usmjerite misli na ono što je ispred vas te vas bilo kojim svojim aspektom, bilo da se radi o ritmu, melodiji, produkciji ili tekstu, može inspirirati da postanete bolja verzija sebe.
Koju vrstu glazbe slušati tijekom treninga?
Svi znamo da se o ukusima ne raspravlja, ali ova tvrdnja ne mora nužno biti točna kada su u pitanju glazba i trening. Pojedina istraživanja pokazala su da brži ritam, inspirativna melodija i općenito pozitivna poruka pjesme mogu motivirati vježbača da trenira jače i brže te ostvari željene rezultate uz osjećaj zadovoljstva.
Iako to može biti korisno za većinu ljudi, za pojedine “agresivne” vježbače ovo ne vrijedi. Primjerice, ako vas je uhvatio “roid rage” i želite ispucati sav svoj testosteron na mrtvom dizanju, pokušajte slušati glasnu i agresivnu glazbu koja može, ali i ne mora nužno biti brza. Primjerice, ako volite neki od žanrova heavy metala, slobodno ga iskoristite za to da dobijete borbu protiv velikog opterećenja u benchu.
Koju vrstu glazbe bi trebalo izbjegavati?
Odabir glazbe ovisi o tome kakav ćete trening odraditi. Ako radite jogu ili istezanje, opuštajući žanrovi (poput laganih melodija na klaviru ili glazbe za meditaciju) pomoći će relaksaciji vašeg uma, pa time i tijela i mišića koji su naporno radili na treningu. Isto vrijedi i za jogu i meditaciju – želite glazbu koja će vas opustiti i dopustiti vam da umirite misli, zaboravite na svakodnevne brige i osvježite se mentalno i fizički za nove pobjede.
Međutim, ako se spremate za naporan trening snage ili kardio, možda biste trebali razmisliti o tome hoćete li raditi čučanj s opterećenjem uz laganu baladu na akustičnoj gitari ili brzu elektronsku glazbu. Vjerujemo da na treningu snage ne želite biti previše opušteni jer je to trenutak kada bi vaša motivacija i želja za rezultatima trebale biti na vrhuncu. Zbog toga biste opuštajuću glazbu trebali izbjegavati prije i za vrijeme treninga te ju sačuvati za fazu oporavka koja slijedi.