Trening za vrijeme godišnjeg odmora – da ili ne?
Sezona godišnjih odmora je pred vratima, a u teretanama možemo svjedočiti onim finalnim pripremama pred ljeto. Ipak se #beachbody2021 ne može staviti baš bez veze, zar ne?
Za dobar dio rekreativnih vježbača ljeto je poput natjecanja kod profesionalnih sportaša – tada se najbolje vide plodovi rada i rezultati trenažne sezone.
I dok za neke godišnji odmor predstavlja zasluženu pauzu od redovnih treninga i uživanje u finim ljetnim specijalitetima, neki pak svoju vježbačku rutinu ne napuštaju premda to značilo propuštanje odlaska na plažu ili ljetne zabave. Naravno, ne moram ni napominjati kako je u životu iznimno važna umjerenost pa stoga pretjerivanje niti u jednom smislu nije poželjno. Tako nije pametno godišnji odmor provesti potpuno pasivno, isključivo u ležećem ili sjedećem položaju, ali svakako nije najbolja ideja niti trenirati pod svaku cijenu, posebno ako vladaju nepovoljni vremenski uvjeti poput visokih temperatura.
Slušajte svoje tijelo
Ako ste u nedoumici trenirati za vrijeme godišnjeg odmora ili ne, jedini odgovor koji vam mogu dati jest – slušajte svoje tijelo! Ne dopustite da vam oni koji bez prestanka treniraju tijekom cijele godine stvaraju grižnju savjesti. Odmor je vrlo važan u svakom aspektu života. Jednako kao što ste zaslužili odmor od posla i svakodnevnice, tako ste zaslužili odmor i od vaše vježbačke rutine.
Također, nemojte da vas objave na društvenim mrežama zavaraju – pitanje je koliko oni koji konstantno objavljuju fotografije s treninga uz #gohardorgohome uistinu vježbaju jednakim intenzitetom tijekom cijele godine. Na društvenim mrežama često se prezentiraju stvari onakvima kakve uistinu nisu.
Svatko je osoba za sebe i ne postoji samo jedan „recept“ za količinu i intenzitet treninga ili aktivnosti. Netko će naprosto spontano ostati aktivan tijekom cijele godine, uklopiti trening i u raspored godišnjeg odmora, ali nekome će pak uistinu više odgovarati i biti potrebno napraviti pauzu od 2, 3 ili možda čak i više tjedana. I to je sve u redu.
Aktivan odmor najčešće je najbolje rješenje
Svakom tijelu je potreban odmor i to ne smijemo zanemariti. Naravno, taj odmor može biti i aktivan. Vjerujem da većini aktivnih rekreativaca niti ne odgovara potpuni izostanak tjelesne aktivnosti dulje od par dana. Zato je često najbolji izbor upravo aktivan odmor.
To podrazumijeva uključivanje u brojne više ili manje intenzivne aktivnosti. Mogućnosti su brojne, posebno ljeti. Od različitih vodenih aktivnosti poput plivanja, ronjenja ili pak vožnje SUP-a ili kajaka, preko igranja picigina, odbojke ili nekog drugog sporta na pijesku pa sve do dugih šetnji ili laganog jogga. Tu su još i mnoge druge opcije – pilates ili joga u prirodi, adrenalinski parkovi, planinarenje, što god vam padne na pamet.
Sve ove umjerene aktivnosti izvrsno mogu poslužiti održavanju kondicije, a čak i tjelesne forme.
Ravnoteža kao nit vodilja
Ako ne osjećate zamor i smatrate da biste mogli ostati u svom trenažnom režimu i tijekom godišnjeg odmora – samo dajte! Naravno, pripazite na nešto drugačije i ekstremnije vremenske uvjete te prilagodite svoj trening istima.
Ipak, važno je ne pretjerivati. Neki vrlo zaposleni pojedinci čak jedva dočekaju godišnji odmor je tek onda imaju dovoljno vremena posvetiti se svojim treninzima pa odlaze u teretanu i više puta u danu. Ni to nije poželjno, koliko god inače previše vremena provodili u sjedećem položaju za računalom.
Dakle, ako ste još uvijek u nedoumici, mogu vam dati jedan jedini savjet – samo opušteno! Za vrijeme godišnjeg odmora nemojte si zadavati neke velike ciljeve, već se pokušajte držati principa „go with the flow“. Nemojte se obazirati na druge, slušajte svoje tijelo i priuštite si ono što vam je potrebno.