Sušeno voće, da ili ne?

Voće je svakako iznimno bitno za sportsku, i prehranu općenito. Bez njega zdrav i balansiran jelovnik naprosto nije zamisliv. Voće nam osigurava zdrave ugljikohidrate i voćni šećer kao brzi izvor energije, te mnoštvo vitamina i minerala kao i jako puno vlakana. Vlakna su ono što je potrebno snažnoj i zdravoj probavi bez koje nema optimalnog upijanja nutrijenata pa su i rezultati koje ostvarujete nešto lošiji.
Voljeli li vi dakle voće ili ne njegova je nutritivna vrijednost neosporiva i van svakog pitanja. Ono što ćemo danas pokušati saznati je što sa sušenim voćem? Je li i ono jednako zdravo kao i ono svježe ili postoji razlika između njih?
Sušeno je voće ono voće iz koje je izvučena gotovo sva tekućina i izaziva podijeljeno mišljenje. Za neke je izvrstan zdravi snack dok drugima nije ništa bolje od običnih slatkiša. Vjerojatno ste puno puta naišli na sušeno bobičasto voće, datulje, ali i smokve te marelice. Nekima sušeno voće izaziva zazubice, neki ga ne vole, a smo odlučili saznati što je to kod sušenog voća dobro, a što diskutabilno?
Razlog za
Sušeno je voće nutritivno iznimno vrijedno. Istraživanja potvrđuju i jednu zanimljivu prednost sušenog voća. U procesu sušenja ono gubi vodu i dolazi do smanjenja njegovog volumena. Ono se dakle stišće, ali pritom ne gubi nutrijente stoga pri istoj težini sadrži čak i više minerala, vitamina i vlakana od svježeg voća. Preporučeni dnevni unos sušenim voćem tako možete zadovoljiti brže. Sušeno voće uz ovo ima jako veliki postotak vlakana za snažniji metabolizam ( što je bitno svakome tko želi reducirati postotak masnog tkiva) i antioksidansa polifenola. Ovaj tip antioksidans reducira oksidativni stres i usporava proces starenja. Sušeno je voće izvrstan izbor za sve kojima je cilj gubitak kilograma i kontrola tjelesne težine jer će vas zbog visokog udjela vlakana zasititi znatno brže, a i u toj manjoj količini sadržavati će dovoljno nutrijenata koje trebate. Sušeno je voće dakle idealan saveznik u borbi protiv pretilosti i pouzdan partner prilikom izgradnje mišićne mase.
Razlog protiv
No, postoje i nutritivne iznimke kad je sušeno voće u pitanju. Jedna takva je koncentracija vitamina C za kojeg je potvrđeno da ga u sušenom voću ima znatno manje. I to nije jedina loša strana sušenog voća. Kao što smo spomenuli voće sadrži voćni šećer, a sva je prilika kako ga sušeno voće sadrži još i više. U usporedbi sa svježim voćem sušeno voće može sadržavati dvostruke pa i trostruke razine šećera. 200 g svježih brusnica tako sadrži 4 g šećera, a isto toliko sušenih sadrži čak 70 g šećera. Prevelika konzumacija sušenog voća tako , bez obzira što se radi o voćnom šećeru, nije preporučljiva. Ovo nije uvijek lagana zadaća. Sjetite se samo koliko je teško prestati jesti sušene grožđice.
Presuda
Najbolje bi bilo kombinirati svježe i sušeno voće i količinama koje nisu pretjerane, a postoji i još jedan zdravi trik. Sušeno voće odlično je jesti s hranom bogatom proteinima i zdravim mastima poput orašastog voća. Ovako ćete spriječiti skokove šećera u krvi i brže postati siti. Uživajte u sušenom voću na odgovoran način i živite zdravo i aktivno.