Survival kit za sezonske bolesti

Ako ste prehlađeni ili imate gripu, posljednje što želite učiniti je otrčati u trgovinu. Zato je važno biti pripremljen za ono što vas čeka, a to je ono najvažnije što tijelu možete omogućiti u tom trenutku – odmor. Zbog toga smo izdvojili nekoliko stvari koje bi trebale biti dio vašeg “survival kita” protiv sezonskih bolesti prije nego što se počnete boriti s njima.
1. Toplomjer
Svaki survival kit za prehladu i gripu treba sadržavati toplomjer, ali najbolje je koristiti digitalni umjesto starog živinog. Iako su se živini toplomjeri pokazali preciznijima kod mjerenja temperature, ako ste nespretna osoba, pad živinog toplomjera na pod može rezultirati njegovim pucanjem i izlučivanjem žive. Živu nikada ne biste trebali dirati golim rukama ili boraviti predugo u prostoriji u kojoj se razlila jer to može dovesti do trovanja. Zahvaljujući tehnologiji, novi digitalni toplomjeri sve su precizniji, a s obzirom na to da vam ne treba točna decimala kako biste shvatili da se osjećate loše, ionako je na vama i vašem liječniku da procijenite ozbiljnost situacije.
2. Maramice
Curenje iz nosa, kihanje i kašalj uobičajeni su simptomi prehlade i gripe. Oni su također glavni način na koji kapljice šire klice po kući. Uvijek prekrijte vlastiti kašalj i kihanje maramicama i naučite druge ukućane da rade isto.
Također ne dopustite da rabljene maramice leže razbacane po podu u cijeloj kući, već ih bacite u smeće odmah nakon upotrebe. Ako maramica nije pri ruci, kašljite u lakat umjesto u ruku; na ovaj način manja je vjerojatnost širenja klica. Ne zaboravite stalno prati ruke sapunom i vodom između upotrebe maramica.
3. Dezinficijens
Virusi prehlade i gripe često se šire s ruku na lice, pa je važno često prati ruke sapunom i vodom, osobito nakon kihanja ili ispuhivanja nosa. Sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola još je jedan dobar alat koji trebate imati u svom survival kitu za prehladu i gripu; upotrijebite ga ako ne možete odmah oprati ruke i izbjegavajte dodirivati lice rukama što je više moguće. Dobro sredstvo za dezinfekciju ruku treba sadržavati najmanje 60 posto alkohola.
4. Voda
Kad imate simptome prehlade ili gripe poput upale grla i temperature, trebate piti puno tekućine. Voda i druga pića (poput čaja) pomažu u obnavljanju tekućine izgubljene zbog vrućice i u održavanju izlučivanja sluzi. Flaširana voda može imati bolji okus od vode iz slavine, a također ograničava upotrebu šalica i čaša. Kao što ne biste smjeli dijeliti šalice i čaše, nemojte dijeliti ni svoju bocu vode. Možete dodati soli u vodu kako biste napravili grgljanje i tako smirili grlobolju. Hlađenje vode za piće također može pomoći u ublažavanju grlobolje.
5. Sprej za nos
Začepljenost nosa jedan je od najčešćih simptoma prehlade i gripe. Može ju uzrokovati i disanje na usta, što zauzvrat može pogoršati upalu grla. Postoje dvije vrste sprejeva ili kapi za nos koji mogu pomoći: Sprej za nos sa slanom otopinom može se koristiti kod djece i odraslih za otpuštanje sluzi i opuštanje nosnih prolaza, dok dekongestivni sprejevi za nos također opuštaju nosne prolaze, ali mogu imati ozbiljan povratni učinak, pogoršavajući začepljenost nosa. Dekongestivni sprejevi smiju se koristiti samo nekoliko dana i nikako se ne smiju koristiti kod djece.
6. Lijekovi i dodaci prehrani
Osim što se trebate opskrbiti tabletama i lijekovima za smanjenje tjelesne temperature i boli (poput ibuprofena), kako biste ojačali svoj imunitet i spriječili ponovno javljanje prehlade, isprobajte dodatke prehrani poput vitamina C, D i cinka.
Vitamin C je antioksidans te jača imunitet pomažući bijelim krvnim stanicama da bolje funkcioniraju, smanjuje trajanje prehlade te je odličan za zdravlje kože. Preporučuje se doza od 500 mg dnevno ili više za optimalne rezultate.
Vitamin D ima mnogo pozitivnih učinka, a neki od njih su čvršće kosti, zdraviji zubi, odličan je za koncentraciju te, naravno, jači imunitet. Preporučeni dnevni unos vitamina D u obliku suplemenata je oko 600 IU dnevno, no nemojte se ustručavati uzimati i više od toga. U hrani ga nalazimo u ribi, soku od naranče, jajima, siru i sl.
Cink je esencijalan mineral koji svi trebamo, posebno sportaši, kojima će biti potrebne i veće doze. Gotovo 30% populacije ima nedostatak ili unosi neodgovarajuću dozu ovog minerala, što je usko povezano s povećanim rizikom za razne infekcije.
Postoji istraživanje koje sugerira da uzimanjem velikih doza cinka (75 mg dnevno) znatno smanjujemo trajanje prehlade. Samo ovaj podatak je dovoljan da ozbiljno razmislimo o suplementiranju ovim bitnim mineralom koji, osim što pozitivno utječe na imunitet, dobar je prirodni booster testosterona.