Što je mindfulness i kako nam može pomoći u treningu?
Za mindfulness ste vjerojatno već negdje i čuli, a možda ste se čak i upoznali s ovim sve popularnijim i sve prisutnijim pristupom življenja.
S konceptom mindfulnessa upoznala sam se prije otprilike 6 godina i to na fakultetu, prvo u sklopu jednog kolegija, a kasnije na izbornom kolegiju koji je bio posvećen isključivo mindfulnessu. Iskreno ću vam reći, na početku mi je bilo vrlo teško razumjeti i uopće doživjeti mindfulness. Sve mi je to zvučalo komplicirano, a ujedno i banalno. Ipak, nakon nekog vremena, uspjela sam otvoriti vlastiti um i prigrliti neke osnovne postulate ovog zanimljivog i korisnog umijeća življenja.
Pojam mindfulness ne možemo doslovno prevesti na hrvatski jezik, ali srećom dovoljno se „udomaćio“ u našem jeziku da često nije ni nužno prevoditi ga. Ukratko, mindfulness nabolje opisuju pojmovi „usredotočena svjesnost“ ili „svjesno življenje“. U suštini, mindfulness je upravo to – vještina (ili čak proces) svjesnog usmjeravanja pažnje na ono što se događa u sadašnjem trenutku, znatiželjno, potpuno otvorenog uma i bez prosuđivanja.
Usredotočenom svjesnošću do kvalitetnijeg života
Važno je napomenuti kako mindfulness ne treba poistovjećivati s meditacijom. Iako je riječ o dva, po nekim karakteristikama, slična pojma, ona nisu sinonimi. Iako neki tvrde da je mindfulness u biti jedan oblik meditacije, njegovo prakticiranje zapravo ne zahtijeva nikakve posebne (vanjske) uvjete kao što je to slučaj kod meditacije. Tehnike mindfulnessa, odnosno usredotočene svjesnosti možemo koristiti u bilo kojoj situaciji – na poslu, u šetnji, na treningu, družeći se s prijateljima, u obavljanju kućanskih poslova i brojnim drugim uvjetima.
Mindfulness se relativno brzo uvukao u dobar dio psihoterapijskih pravaca, tehnika meditacije, vrsta treninga pa čak i pristupa prehrani i brizi o vlastitom zdravlju općenito. Razlog tome je što tehnike koje se koriste u mindfulnessu utječu na kvalitetu našeg života i to putem brojnih mehanizama. Kada smo uspijemo biti prisutni „ovdje i sada“ naš um se otvara za brojne senzacije i spoznaje koje bi inače samo „proletjele“ pored nas i nikada na njih ne bi obratili pozornost. Biti usredotočeno svjestan znači u svakom trenutku biti prisutan, primjećivati svijet oko sebe, osluškivati vlastito tijelo i potrebe, prihvaćati misli koje nam dolaze i fokusirati se na ono što je u tom trenutku važno. Sve to utječe na poboljšanje pamćenja, bolju kontrolu misli, osjećaja i djela, bolju usmjerenost na zadatke, bolji san, smanjenje simptoma anksioznosti i depresije, ali i sprječavanje situacije do kojih dolazi u trenucima nepažnje.
Najbolji primjer nedostatka usredotočene svjesnosti je situacija u kojoj se nikako ne možemo sjetiti jesmo li ugasili glačalo ili pak zaključali vrata. Koliko vam se puta to dogodilo? Kad smo usredotočeni na ono što se događa upravo u tom trenutku, svjesni smo svakog svog pokreta i radnje, a kasnije se s lakoćom prisjetimo trenutka u kojem smo izvršili određenu radnju.
Zašto je mindfulness važan i za trening?
Kao što sam već spomenula, mindfulness je jedan od sve češće korištenih metoda poboljšanja kvalitete življenja. Kada smo usredotočeni i svjesni svega što se događa oko nas, svjesni smo i vlastitog tijela, njegovih potreba i mogućnosti.
Ako smo na treningu i pokušavamo odraditi neke određene setove, a naše misli konstantno „bježe“ na neke prošle ili buduće događaje, odnose ili senzacije, kvaliteta našeg treninga znatno je narušena. Također, ako nismo usredotočeni i ne osluškujemo svoje tijelo, vrlo lako može doći do ozljede.
Kada smo prisutni u trenutku u kojem se nalazimo onda točno znamo kako se osjećamo, što možemo, a što ne. Tada pratimo svoje tijelo, njegove reakcije na trening i imamo ono ključno za uspjeh – „mind-muscle connection“, odnosno povezanost uma i mišića. Komunikacija uma i mišića uzrokuje bolju reakciju mišića na podražaj, a samim time i adekvatniji odgovor mišića.
Povećanjem svjesnost o sadašnjem trenutku možemo se znatno bolje posvetiti detaljima i ostvariti napredak do kojeg nikada ne bi moglo doći površnim pristupom.
Mindfulness je bogat različitim tehnikama, a svatko može pronaći nešto što mu odgovara i što mu može pomoći u poboljšanju svakodnevice. Na sljedećem treningu pokušajte biti maksimalno usredotočeni. Pratite svaki svoj pokret, osjetite i najmanji mišić u vašem tijelu te se posvetite samo onome što u tom trenutku radite. Javite nam rezultate. 😊