“Break up” dijeta: mršavljenje nakon prekida
Nedavno ste prekinuli dugogodišnju vezu s osobom za koju ste mislili da je “ona prava” ili “onaj pravi”? Svatko se s prekidom nosi na svoj način, ali mnogi prolaze kroz periode debljanja/mršavljenja.
Većina ljudi se ne odluči svojevoljno na “break up dijetu”. Mršavljenje nakon prekida događa se tek nakon što se zaista rastanete sa svojim bivšim partnerom. No je li to zaista zdravo i možete li se nadati ili očekivati da ćete zadržati kilograme? Stručnjaci stoga postavljaju pitanje zašto “break up dijeta” funkcionira i što biste trebali raditi kada mršavite tijekom prekida?
Poveznica između prekida i mršavljenja
Tuga i depresija mogu usporiti metabolizam, pa nam je potrebno manje hrane. Naša se razina tjeskobe može znatno povećati i to može uzrokovati simptome u tijelu, posebno u probavnom, endokrinom i kardiovaskularnom sustavu. Psihološke i fizičke promjene koje se događaju tijekom prekida mogu rezultirati promjenama vaših uobičajenih prehrambenih navika – ili smanjenim apetitom ili izbjegavanjem hrane uopće.
Možemo li u tom slučaju očuvati novu težinu?
Ako smršavite nakon prekida, je li razumno održavati tu tjelesnu težinu dok gradite novi “single” život? Odgovor ovisi o nekoliko faktora, uključujući vaše zdravlje i osjećaje u vezi s težinom. Ako ste prije prekida htjeli smršavjeti, a zbog prekida zapravo mršavite, možda ćete biti motivirani održavati životne navike potrebne za gubitak kilograma. No, ako ste prethodno bili zadovoljni svojom težinom i smršavjeli ste kao rezultat stresa, vjerojatno ćete se vratiti svojim uobičajenim prehrambenim navikama kada obnovite svoj život i vaša će se težina vratiti. U oba slučaja poželjno je obratiti se nutricionistu ili liječniku za savjet kako održati zdravu tjelesnu težinu.
Što nam je činiti nakon prekida?
Ako vam odgovara nova tjelesna težina, postoji nekoliko savjeta kako biste održali svoje tijelo u dobroj formi dok se oporavljate od prekida.
1. Posvetite se onome što ste u vezi najviše zanemarili – sebi
Prekid će vam dati više vremena da se usredotočite na sebe i svoje nove zdrave navike. Odvojite vrijeme za vježbanje jer je dokazano da će umjerena tjelovježba poboljšati vaše zdravlje i izgled, a istovremeno potiče proizvodnju neurotransmitera zbog kojih se osjećate bolje; poput serotonina, dopamina i epinefrina, tako da i te emocije možete održati na zdravoj razini.
2. Pratite svoju tjelesnu težinu
Uvedite nove prehrambene navike kako biste mogli procijeniti kako utječu na vašu novu težinu. One će vam pomoći da utvrdite što vam od hrane najbolje odgovara da zadržite novu težinu. Možete svakodnevno mjeriti struk i tjelesnu težinu kako biste utvrdili učinke određene hrane, veličine obroka i vremena obroka na vaše tijelo.
3. Jedite zdravo
U stresnim vremenima ključna je zdrava prehrana. Potrudite se održavati rutinu zdrave prehrane redovitim obrocima tijekom dana. Uz sve to važno unositi dovoljno proteina tijekom ove faze kako biste održali mišićnu masu te izbjegavati rafinirane šećere koji vode debljanju.
4. Odmorite se
Naspavajte se barem 7-8 sati svakodnevno. Adekvatan san pomoći će vam da se suprotstavite želji za ugljikohidratima i šećerom, koja je uzrokovana često pojačanim nedostatkom energije zbog lošeg ili nedovoljnog sna.
Imajte na umu da, budući da stres može utjecati na vaše tijelo na različite načine, vaša težina može varirati tijekom i nakon prekida. Vaš gubitak kilograma nakon prekida može biti praćen razdobljima debljanja nakon završetka prekida. Poduzmite pažljive korake kako biste ostali zdravi tijekom te tranzicije i krenuli naprijed u svoj novi život s poboljšanim samopouzdanjem i snažnim, fit tijelom.