Počnite pripremati svoje tijelo za sezonu skijanja

Skijanje je definitivno najpopularniji zimski sport. Ima nešto u tim planinama, nepreglednoj bjelini, svježem zraku, zimskim specijalitetima i očaravajućem pogledu što naprosto opčini svakoga pa čak i one ne odveć vješte skijaše. Tako većina ljudi, već pri povratku sa skijanja razmišlja o onom sljedećem.
Iako nam je ovogodišnja skijaška sezona nažalost prilično upitna, ne sumnjam da se većina skijaša nada da će i ove godine, usprkos svemu, uspjeti provesti koji dan u njihovoj omiljenoj zimskoj aktivnosti. Ove godine možda ne možemo toliko unaprijed isplanirati svoj skijaški odmor, ne možemo rezervirati smještaj ili odrediti plan puta, odnosno koja skijališta ćemo posjetiti, ali zato možemo napraviti još važniju pripremu – tjelesnu!
Ozljede na skijanju nažalost su prilično česte. Stoga liječnici, fizioterapeuti i treneri prije svake skijaške sezone upozoravaju skijaše na poseban oprez i na dobru pripremu prije skijanja kako si ne bi upropastili skijanje i zakomplicirali čitav odmor. Najčešći problem je što velik broj ljudi tijekom godine nije ni najmanje tjelesno aktivan, a onda na skijanju doslovno šokiraju vlastito tijelo. Tada se mogu pojaviti brojni problemi – od vrlo jake upale mišića, do raznih istegnuća i uganuća pa sve do lomova. Padovi na skijanju su česti (kod nekih više, a kod nekih manje), ali valja imati na umu kako nije svaki pad isti i kako u biti treba znati „pravilno pasti“ da bi se ustali bez ozljede. Najbolji (i jedini) način sprječavanja ovih ozljeda je dobra tjelesna priprema.
Ako već niste, svakako krenite u strukturiranu pripremu za skijašku sezonu, a čak i ako od nje na kraju ništa ne bude, sigurno vam neće naškoditi i vaše tijelo će vam biti zahvalno. Nikada nemojte skijanje uzimati zdravo za gotovo i zanemariti pripremu samo zato što „godinama skijate i nikad vam nije bilo ništa pa neće ni sada“.
Čemu moramo posvetiti pažnju prilikom pripreme za skijanje?
Uvijek je dobro krenuti od osnova, a u ovom slučaju, kao i kod brojnih drugih sportova i aktivnosti, jak i stabilan core igra vrlo važnu ulogu. Skijanje zahtijeva dobru stabilizaciju, a ista je posebno važna u smanjenju broja padova te samim time i rizika od ozljeda koje mogu nastati prilikom pada. Najpopularnije i najpoznatije vježbe za stabilizaciju corea su svakako plankovi. Kombinacije su brojne – od klasičnih plankova na podlakticama, bočnih plankova, plankova s jednom nogom ili rukom u zraku, do titraja u planku i sličnih „izazovnijih“ varijacija. Tu su i ostale vježbe poput bird doga (podizanje suprotne ruke i noge u klečećem uporu) ili dead buga (spuštanje suprotne ruke i noge iz obrnutog klečećeg položaja). Budite kreativni!
Mišići nogu, posebno natkoljenice, najaktivniji su kod skijanja i to još više kod onih skijaša čija tehnika još nije besprijekorna. Za vrijeme skijanja gotovo smo konstantno u nekom polu-čučnju što može biti izrazito zahtjevno, posebno za one koji ne treniraju redovito ili pak vole preskakati „leg day“. Stoga bi vaša priprema za skijanje trebala uključivati različite čučnjeve i iskorake te svakako i izdržaje i titraje. Svaku vježbu za mišiće natkoljenice možete modificirati s obzirom na razinu vaše tjelesne spreme. Tako možete vježbe izvoditi bez ikakvog vanjskog opterećenja ili pak možete raditi s različitim elastičnim trakama, utezima, girjama ili bučicama. Također, ne smijemo zanemariti i abduktore i aduktore, odnosno mišiće vanjske i unutarnje strane natkoljenice, kao ni mišiće stražnjice koji se također aktiviraju tijekom skijanja. Kompleksne vježbe poput različitih vrsta mrtvog dizanja uvijek su dobar izbor! Ne smijemo zaboraviti i mišiće potkoljenice. Te mišiće najbolje ćete aktivirati podizanjem na prste, bilo s obje noge ili pak jednonožno.
Na kraju, moramo naglasiti i važnost pripreme naših aerobnih kapaciteta jer se sigurno ne želite „zadihati“ već nakon prvog spusta. Stoga odaberite vašu omiljenu aerobnu aktivnost i iskoristite ju u pripremi za skijanje. To može biti trčanje, brzo hodanje, planinarenje, preskakanje užeta ili pak vožnja bicikla, što god preferirate. Ako postignete zavidnu razinu i u ovoj komponenti tjelesne spreme moći ćete skijati i duže i kvalitetnije.
Sada, umjesto maštanja o ovogodišnjem skijanju, krenite planirati svoj sljedeći trening pripreme za skijanje. Pa čak i ako slučajno ne bude ništa od skijanja ove sezone, napravit ćete dobro svom tijelu i tjelesnoj spremi općenito. Što čekate?