Nezdrava prehrana šteti našem mozgu?!

Konzumiranje hrane bogate šećerom, konzervansima, umjetnim bojama i okusima može negativno utjecati na naše zdravlje. Takva hrana često je povezana s pretilošću, metaboličkim sindromom i bolestima krvožilnog sustava. Najnovija istraživanja pokazala su da konzumacija ekstremno prerađene hrane poput žitarica, mesa, keksa i gaziranih pića također se može negativno odraziti na zdravlje. Studija iz 2019. godine objavljena u časopisu Frontiers in Neuroendocrinology otkrila je da su nezdrave prehrambene navike povezane s padom moždanih funkcija, uključujući i povećani rizik od demencije. Naime, konzumacija velikih količina ekstremno prerađene hrane uzrokuje brže starenje organizma, pa time i mozga, što može uzrokovati demenciju. Konzumiranje samo dva grama trans masnih kiselina dnevno može udvostručiti rizik od demencije. Isto tako, povećanjem kalorija koje unosimo takvom hranom povećavamo rizik od bolesti krvožilnog sustava te koronarnih i moždanih bolesti.
Emulgatori, posebno karboksimetilceluloza i polisorbat-80, koji se često nalaze u ekstremno prerađenim namirnicama, pokazali su potencijalnu ulogu kod upala moždanog tkiva. Upala je istaknuta kao glavni faktor u padu kognitivnih funkcija. Pojačana upala u srednjoj životnoj dobi povezana je s većim abnormalnostima u bijeloj tvari, odnosno dijelu mozga koji prenosi informacije između živčanih stanica, što dovodi do kognitivnog deficita i potencijalne demencije. Osim kvalitete, i količina takve hrane također utječe na zdravlje mozga. Konzumacija velikih količina ekstremno prerađene hrane uzrokuje debljanje, ali i povećava upalu te oštećuje stanice. Štetne tvari za organizam nakupljaju se u cijelom tijelu, pa tako i u mozgu, što povećava rizik od opadanja kognitivnih funkcija i demencije.
Konzumiranje zdravih namirnca i smanjenje konzumacije ekstremno prerađene hrane ključno je za zdravlje mozga. Visoko nutritivne namirnice tako nude i zaštitni učinak za vaš organizam. Mozak onih koji jedu lisnato zeleno povrće poput kelja i špinata u prosjeku je mlađi od mozga osobe koja takvu hranu konzumira u manjim količinama ili je uopće ne konzumira.
Koje su namirnice korisne za zdravlje mozga?
Voda
Smanjenje količine vode u organizmu od samo 3% odmah će utjecati na ravnotežu tekućine u mozgu, što može uzrokovati probleme poput umora, vrtoglavice, manjka energije, glavobolje i promjene raspoloženja. Mozak se sastoji od gotovo 80% vode, a stanicama mozga potrebna je ravnoteža vode i elektrolita kako bi pravilno funkcionirale. Stoga pijte više vode!
Orašati plodovi, sjemenke i riba
Zdrave masti, osobito omega-3 masne kiseline koje se nalaze uglavnom u orašastim plodovima, sjemenkama i ribi (poput lososa) pozitivno utječu na zdravlje vašeg mozga. Ova vrsta masti djeluje protuupalno, dok neke druge vrste masti, poput omega-6, koje se nalaze u hrani poput slanine, potiču upalu.
Hrana bogata triptofanom
Vašem organizmu potreban je unos hrane bogate proteinima s triptofanom, esencijalnom aminokiselinom koja je zaslužna za proizvodnju serotonina – neurotransmitera koji igra veliku ulogu u kvaliteti sna, regulaciji apetita i raspoloženju. Triptofan se nalazi u chia sjemenkama, pšenici, zobi, spirulini, sezamu i sjemenkama bundeve.
Voće i povrće
Voće i povrće sadrži protuupalne spojeve, antioksidanse, minerale i vitamine, zahvaljujući kojima sprječava uništavanje moždanih stanica.
Iako promjena naše prehrane ima ograničeni kapacitet za popravak već učinjene štete, s druge strane zdravom prehranom možemo spriječiti daljnja i veća oštećenja.