Je li hodanje bolje od vožnje bicikla?
I hodanje i vožnja biciklom izvrsne su mogućnosti za vježbanje jer jačaju cijelo tijelo i povećavaju broj otkucaja. No i biciklizam i hodanje imaju svoje prednosti i nedostatke, pa je važno razumjeti kako se ove dvije aktivnosti razlikuju prije nego što ih isprobate.
U ovom ćemo članku obraditi neke ključne sličnosti i razlike između biciklizma i hodanja koje mogu utjecati na vaše fitness ciljeve.
Utjecaj ovih aktivnosti na mršavljenje
Što se tiče kalorijske potrošnje, vožnja biciklom je puno brži način mršavljenja od hodanja. Na ravnom tlu, osoba od 70 kilograma potrošila bi otprilike 600 kalorija vožnjom bicikla sat vremena (ovisno o brzini) u usporedbi sa samo oko 300 kalorija po satu hodanja.
Osim toga, biciklisti će vjerojatno imati više koristi jer prelazak veće udaljenosti na biciklu znači da će vjerojatnije naići na brda, što bi povećalo broj potrošenih kalorija.
Za razliku od biciklizma, hodanje također slabije potiskuje apetit, što može imati veliki utjecaj na to koliko je hodanje učinkovito za mršavljenje. U studiji koja se bavila smanjenjem apetita kod hodača, ispitanici su imali vrlo male promjene u apetitu nakon vježbanja. Na temelju toga, biciklizam je znatno bolji izbor za mršavljenje.
Međutim, mršavljenje zahtijeva predanost programu vježbanja, pa hodanje može biti bolji izbor za ako je veća vjerojatnost da ćete hodati nego svakodnevno voziti bicikl.
Koja je bolja aktivnost za zdravlje?
Jedan od glavnih zdravstvenih problema za osobe s dijabetesom je slaba cirkulacija u donjem dijelu tijela, pa ima smisla da bi kardiovaskularne vježbe mogle biti način za ublažavanje učinaka dijabetesa.
Nedavno istraživanje sa Sveučilišta Južne Australije usporedilo je prednosti vožnje bicikla i hodanja za žene s dijabetesom tipa II i otkrilo da je vožnja bicikla znatno bolja od hodanja. Umjereni biciklizam rezultirao je sniženim krvnim tlakom u stopalima u usporedbi s hodanjem te sniženim razinama glukoze u krvi za gotovo 20%, što ukazuje na to da se vožnja biciklom može koristiti za smanjenje skokova razine šećera u krvi.
Koji su mišići aktivni tijekom ovih aktivnosti?
Za biciklizam se najviše koriste mišići gluteusa i kvadricepsa – budući da su to mišići uključeni u guranje i povlačenje pedale.
S druge strane, hodanje cilja na stražnju ložu i gluteus medius – to su mišići uključeni u odgurivanje od tla i uravnoteženje tjelesne težine dok se krećete prema naprijed tijekom hodanja.
Možda je iznenađujuće, ali hodanje vrlo slabo poboljšava mišićni tonus vaših nogu. Razlog je taj što je ljudsko tijelo dizajnirano za hodanje – koristi gravitaciju tako da se svakim korakom učinkovito krećete prema naprijed. Zbog toga će vam hodanje pomoći u sagorijevanju kalorija, ali neće izgraditi mišiće.
Što je još gore, tonus mišića mogao bi se smanjiti ako smršavite, jer tada sa svakim korakom nosite manje težine na nogama. S druge strane, biciklizam je izvrstan za definiciju mišića nogu jer nije vježba koja nosi težinu, pa se opterećenje koje prenosite na tijelo prenosi na mišiće, a ne na kosti.
Rizik od ozljeda
Ozljeda može narušiti vašu sposobnost da nastavite s dnevnim režimom vježbanja tjednima ili mjesecima, pa je razmatranje vjerojatnosti ozljede pri odabiru između vožnje biciklom i hodanja važno kada razmišljate o održavanju kondicije tijekom dužih razdoblja. Srećom, rizik od ozljeda bilo biciklom ili hodanjem nizak je u odnosu na druge aktivnosti, poput trčanja. To ipak ne znači da ozljeda nije moguća u ovim sportovima. Šetači mogu patiti od mnogih uobičajenih ozljeda trčanja, međutim, te su ozljede često blage i moguće je vratiti se hodanju u roku od nekoliko dana. Biciklisti pate od ozljeda poput kronične boli u leđima, tendonitisa i bolova u vratu od kojih se teško oporaviti.