Kofein nakon treninga – da ili ne?
I sami znate da je kofein naša omiljena tvar koja nas pokreće u jutarnjim satima ili kada trebamo obaviti izazovan zadatak. Također, već smo pisali o učincima kofeina prije treninga i kavi koja može postati vaš uobičajeni pre-workout napitak. No što se događa tijelu ako konzumiramo kofein nakon treninga, i je li to pametna ideja? Odgovor saznajte u nastavku. 😊
Poveznica kofeina i stresa
Kortizol se oslobađa u uvjetima visokog mentalnog i fizičkog stresa i visoke temperature. Konzumacija kofeina u bilo kojem obliku pojačat će lučenje kortizola i noradrenalina u stanju mirovanja. To će povećati razinu uzbuđenja tako da postanete svjesniji, budniji, koncentriraniji i općenito osjetljiviji.
Zatim, kada trenirate, vaš kortizol ostaje povišen i razina glikogena polako će početi opadati dok vaše tijelo troši to tzv. skladište energije. No nakon treninga, vaše je tijelo u potpunosti u kataboličkom stanju, kortizol je na vrhuncu, a vi letite visoko na endorfinima. Ovo bi bilo idealno mjesto gdje biste konzumirali gorivo nakon treninga kako biste podržali rast mišića i nadopunili zalihe glikogena. Polako biste se trebali vratiti u anaboličko stanje u kojem će se androgeni hormoni (poput testosterona, IG-F1 i GH) početi oslobađati kako bi se popravilo oštećenje tkiva izazvano vježbanjem.
Ovdje možete vidjeti kako bi konzumacija kave ili bilo kojeg oblika pića s kofeinom mogla usporiti prirodni proces oporavka vašeg tijela kada biste trebali dati prednost smanjenju kataboličkih hormona (tj. kortizola) i čišćenju nusproizvoda.
S obzirom na to da je većina vas tijekom dana redovito izložena fizičkom, mentalnom i emocionalnom stresu (ne uzimajući u obzir naporan trening), vaša „normalna“ razina kortizola može biti viša od prosjeka (a prosjek je vjerojatno već previsok). Dakle, ako vaše tijelo proizvodi više kortizola nego što je potrebno za vaš svakodnevni rad, šanse da doživite upalu, sniženi imunitet i na kraju disfunkciju nadbubrežne žlijezde puno su vjerojatnije.
Kofein i oporavak od treninga
Ono što će većina istraživanja istaknuti govoreći o konzumaciji kofeina nakon treninga je to kako on utječe na oporavak mišića. Jedno je istraživanje promatralo sportaše koji su konzumirali kofein nakon treninga kako bi procijenili bilo kakve promjene u reakciji njihovih tijela. Četiri sata nakon završetka intenzivnog treninga zabilježili su porast glikogena od 66% u mišićima sportaša. To bi moglo značiti smanjenje šansi za pojavu odgodne boli u mišićima (DOMS), što je ono što većina vas vjerojatno želi smanjiti nakon intenzivnog treninga. Isto tako, primijetili su da su sportaši konzumirali kofein zajedno s dobrom količinom ugljikohidrata u obrocima, a ugljikohidrati su izvrsni za povećanje glikogena. To bi moglo ukazati na sasvim drugačiji rezultat ako uopće ne bi jeli ugljikohidrate. Dakle, možda će ovu kombinaciju kofeina/ugljikohidrata češće konzumirati profesionalni sportaši.
Fokusiranje na oporavak mišića u osnovi nije pogrešno. Međutim, ako svoju pozornost preusmjerite na regulaciju razine hormona nakon treninga, to će vam zauzvrat pomoći da bolje upravljate prirodnim odgovorom svog tijela na stres. S obzirom na to da je solidna proizvodnja hormona osnova koja je svakoj osobi potrebna za bolji oporavak, bolje upravljanje stresom jednako je boljem ukupnom tjelesnom zdravlju i uspješnosti.
Ako se ne bavite sportom profesionalno, a trenirate poslijepodne ili navečer , radije se odlučite za konzumaciju kofeina prije treninga kako biste odradili učinkovitiji trening. No ako trenirate ujutro, s obzirom na navedene tvrdnje, konzumacija kofeina (uz zdrave ugljikohidrate) nakon treninga i nije tako loša ideja ako se naučite boriti sa svakodnevnim stresom.