Dio tijela koji nikada ne trenirate, a trebali biste

Bez obzira na to trenirate li u teretani ili kod kuće, većinom ste fokusirani na izgradnju leđa, mišića, ramena, trbuha, nogu i sl. Čak i ako ne radite trening snage, često su vam u planu i drugi aspekti kondicije – poput izdržljivosti ako trčite ili radite kardio, ili fleksibilnosti kada radite jogu ili istezanje.
Međutim postoji dio tijela koji mnogi vježbači često zanemaruju i ne posvećuju mu dovoljno pažnje. Riječ je o stopalima – dijelu tijela koji zapravo trpi cijelu vašu tjelesnu težinu jer je prvi u doticaju s površinom na kojoj trenirate.
Važnost stopala u treningu
Stopalo svakim svojim korakom trpi težinu 26 kostiju, 30 zglobova i više od stotine mišića, ligamenata i tetiva. Svi ovi dijelovi tijela omogućuju vam potporu, dobru ravnotežu i pokretnost, zbog čega biste svakako trebali trenirati svoje stopalo. Također, slabi mišići stopala mogu dovesti do učestale boli, neugodnosti i smanjene pokretnosti. Čim manje izazivate mišiće stopala, time postaju slabiji i škode ostatku tijela.
Osim toga, snažna i fleksibilna stopala važna su ako se bavite trčanjem ili brzim hodanjem. Kada trčimo, naše stopalo konstantno udara u pod, a zbog utjecaja gravitacije trpi gotovo našu duplu tjelesnu težinu. Jačanjem stopala povećat ćete njegovu elastičnost kako bi brže i blaže reagiralo na udarce o tlo, a uz to ćete stabilizirati gležnjeve i spriječiti brojne ozljede.
Načini na koje možete ojačati stopalo
1. Obratite pažnju na svoju obuću
Ako imate samo jedne tenisice za trening, možda biste trebali razmisliti o tome da obogatite svoj ormar s još nekoliko parova koji će vam omogućiti lakši trening i bolju prilagodbu stopala na površinu na kojoj trenirate. Primjerice, ako trenirate s utezima, odlučite se za tenisice koje si s razlogom dizajnirane specifično za takvu vrstu treninga, a ako više volite trčati, odaberite tenisice za trčanje. Tenisice koje su dizajnirane s određenim ciljem omogućit će vam da ojačate stopalo u skladu s vašom vrstom treninga, a pogrešna vrsta obuće mogla bi dovesti do slabljenja stopala i ozljeda koje će vas spriječiti da nastavite ganjati dobre rezultate.
2. Odradite vježbu s ručnikom
Sjednite bosi na stolicu s nogama savijenim za 90 stupnjeva i malim ručnikom ispod stopala. Provedite nekoliko minuta povlačeći vrh ručnika stopalima prema gore, pri čemu ga držite nožnim prstima.
3. Trčite bosi
Jedan od najprirodnijih načina da ojačate stopala je trčanje bez ikakve obuće. Naravno, to ne znači da trebate trčati po betonu ili asfaltu, jer ćete se tako prije ozlijediti nego ojačati stopalo. Dva najbolja mjesta za to su trava i pijesak. Osim što možete odraditi kratke sprinteve na travi ili plaži dok ste bosi, uklopite i trening za donji dio tijela kako biste maksimalno ojačali nožne mišiće.
4. Trenirajte na nestabilnoj površini
Trening na nestabilnoj površini aktivira puno više mišića u tijelu na više načina kako biste održali svoju ravnotežu. Isto vrijedi i za stopala – ako trenirate na BOSU spravi ili bilo kojoj drugoj nepravilnoj površini, vaša stopala će automatski aktivirati više mišića kako ne biste pali s nje.